ראש הממשלה מגיב: "נזק קשה נגרם למדינת ישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "החלטת בג"ץ מאיימת קשות על פיתוח מאגרי הגז של מדינת ישראל. ישראל נתפסת כמדינה עם התערבות משפטית מוגזמת שקשה לעשות בה עסקים. בוודאי שלאיש אין מה לחגוג על כך שהגז עלול להישאר במעמקי הים ושמאות מיליארדי שקלים לא יגיעו לאזרחי ישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "החלטת בג"ץ מאיימת קשות על פיתוח מאגרי הגז של מדינת ישראל. ישראל נתפסת כמדינה עם התערבות משפטית מוגזמת שקשה לעשות בה עסקים. בוודאי שלאיש אין מה לחגוג על כך שהגז עלול להישאר במעמקי הים ושמאות מיליארדי שקלים לא יגיעו לאזרחי ישראל. נחפש דרכים אחרות להתגבר על הנזק הקשה שנגרם לכלכלת ישראל בעקבות פסיקה תמוהה זו״.

נתניהו הדגיש כי "בוודאי שלאיש אין מה לחגוג על כך שהגז עלול להישאר במעמקי הים ושמאות מיליארדי שקלים לא יגיעו לאזרחי ישראל. נחפש דרכים אחרות להתגבר על הנזק הקשה שנגרם לכלכלת ישראל בעקבות פסיקה תמוהה זו״.

"ביטול סעיף היציבות מהווה התערבות בוטה ומיותרת בהחלטת הממשלה ופוגע פגיעה קשה בכלכלת ישראל", אמרה שרת המשפטים איילת שקד. "לא ייתכן שלממשלה יש את האחריות לכלכלתה ושגשוגה של המדינה, אך היא נותרת ללא הסמכות הנדרשת לפעול. בלתי אפשרי לעבוד כך במדינה מתוקנת".

בפסיקה דרמטית ביטל בג"צ את מתווה הגז עליו החליטה הממשלה ואותו הוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו. בכך קיבל את עתירות התנועה לאיכות השלטון, הפורום הישראלי לאנרגיה ואדם טבע ודין כנגד המתווה. עיקר הטענות של העותרים נגד המתווה היו נגד הליך קבלת ההחלטות, עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים והתחייבות המדינה לא לשנותו למשך עשר שנים.

הסיבה העיקרית לביטול המתווה היא פסקת היציבות, המעניקה למעשה הגנה לחברות הגז משינוי חקיקה למשך עשור. השופטים קבעו כי אם ברצון הממשלה לעשות כן, עליה להעבירו הליכי חקיקה בכנסת. בג"צ העניק למדינה שנה להסדרת סוגיית הגז, שאם עד אז הדבר לא יוסדר – המתווה יבוטל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.