ראש השב"כ: שחרור האסירים הפלסטינים יפגע בביטחון המדינה

ראש השב"כ יורם כהן הביע ביממה האחרונה את התנגדותו לשחרור חלק מהאסירים הפלסטינים, ואמר כי "שחרור אסירים ביטחוניים – פוגע בביטחון, הן ברמת האיום המיידי לציבור עקב אלה שחוזרים למעשיהם ולביצוע פיגועים (באחוזים גבוהים, כולל משוחררי עסקת שליט) והן עקב השחיקה בהרתעה של מדינת ישראל. לצד זאת אמר כי הכניסה למשא ומתן עם הפלסטינים מספקת "אפקט מסוים של הרגעת השטח ביהודה ושומרון, במיוחד של פעילים המזוהים עם הרשות הפלסטינית".

למעשה, ראש השב"כ לא נדרש בישיבה להביע תמיכה או התנגדות בעצם החלטת הממשלה לשחרור אסירים ביטחוניים, והמלצותיו יובאו לדיון בפני ועדת השרים.
השב"כ עודכן לפני כשבוע על ההחלטה והונחה על ידי ראש הממשלה "לדרג" את האסירים שצפויים להשתחרר. השב"כ בחן את האסירים הרלוונטיים והעביר את המלצותיו, זאת לאחר שבחן בעיקר את "רמת המסוכנות הפוטנציאלית העתידית" של האסיר לביטחון הציבור, כהגדרת השב"כ עם היכרותו את האסירים.

במקביל, העביר ראש השב"כ יורם כהן לראש הממשלה נתניהו המלצות שנועדו לצמצם את רמת האיום מהאסירים המשוחררים, ובהן – את מי ניתן לשחרר, את מי עדיף להשאיר כלוא ואת מי כדאי לשחרר לרצועת עזה או לחו"ל. ההמלצות צפויות לעמוד במוקד דיון עתיד בצוות השרים המצומצם שהוסמך על ידי הממשלה לטיפול בנושא.

אמש (א'), הממשלה אישרה את השחרור כצעד מחווה לרשות לקראת חידוש התהליך המדיני. 13 שרים הצביעו בעד, שבעה נגד, ושניים נמנעו. ההחלטה הסמיכה למעשה צוות שרים מצומצם – ראש הממשלה, שר הביטחון, שרת המשפטים, השר לביטחון פנים ושר המדע – שיחליט על השחרור במהלך המשא ומתן. "הרגע הזה איננו קל בשבילי, איננו קל לשרי הממשלה, ובייחוד הוא איננו קל למשפחות השכולות, שאני מבין לליבן", אמר נתניהו, "אבל יש רגעים שבהם צריך לקבל החלטות קשות לטובת המדינה וזהו אחד מהרגעים הללו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.