ראש עיריית סיגט הבטיח לברקת: "אפעל לשימור בית העלמין"

ראש עיריית סיגט ברומניה מר אובדיו נמש במפגש עם ר"ע י-ם ניר ברקת ומ"מ יוסי דייטש: " אפעל לשימור בית העלמין היהודי העתיק במקום"

 

 

בתקופה זו שנגע האנטישמיות עולה וגואה באירופה, שב ראש העיר עיריית סיגט במחוז מראמורש סיגט שברומניה להזמין את כל בני העיר וצאצאיהם לכנסי זיכרון ליהודי העיר שהושמדו בשואה וכנס הוקרה לניצולים. ראש עיריית סיגט מר אובדיו נמש הוזמן באחרונה לביקור בישראל על ידי משפחות יוצאי העיר, שאותם מאגד הרב עזרא ברגר מנהל מינהל קהילתי 'רמת שלמה' בי-ם. במסגרת הביקור בישראל הגיע לסיור ב'יד ושם', הכותל המערבי ונפגש עם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת וממלא מקומו  יוסף דייטש.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת וממלא מקומו יוסף דייטש בירכו את ראש עיריית סיגט על פועלו הגדול לשימור המורשת היהודית במקום. ראש עיריית סיגט מר… שב ודיבר על כאבו וסלידתו מהרצח בשואה בו נטבחו מעל- 13,000 יהודים והבטיח כי יעשה את הכל למען מיגור תופעת האנטישמיות בעירו ובכל מקום בו יוכל להשפיע. כמו כן ציין, כי העירייה ברשותו תעזור בשימור בית העלמין היהודי העתיק במקום.

כזכור, בשנה שעברה היה זה הפעם הראשונה בעיר סיגט שמועצת העיר ונבחריה קיימו פעילות רבה לכבודם ולזכרם של 13,000 מבני העיר שנהרגו. הפעילות החלה במוסדות החינוך שם שמעו התלמידים במסגרת תוכניות חינוכיות בפעם הראשונה על השואה והפרעות שאירעו בעירם לפני 70 שנה, גולת הכותרת הייתה בהגעתם לעיר של ניצולים הראש קבוצה של כ-150 צאצאים בני דור השני והשלישי לשבת מיוחדת שכמוה לא התקיימה בעיר מזה יובל שנים. בהמשך השבוע נערכו כנסי זיכרון בבניין העירייה שכלל אזכרה וקדיש ע"י הניצולים, תערוכת תמונות המוצבת בבניין העיריה והענקת אזרחות כבוד לניצולי העיר שהגיעו לטקס ואירוע מרטיט לב על פסי הרכבת של הדליקו בני נוער מקומיים והמשתתפים מאות נרות זכרון לאורך פסי הרכבת. משתתפי הנסיעה בקרונות המוות העלו זכרות משלושת הימים הנוראיים בקרונות המוות.

העיר סיגט כידוע הייתה עיר ואם בישראל ובה התגוררו ופעלו גדולי עולם וענקי הרוח בעולם היהודי שאת ספריהם משננים עד היום בעולם היהודי – כבעל קונטרס הספקות, מרן היטב לב, קדושת יו"ט, תשורות ש"י, דברי גאונים ועוד רבים. כ-13,000 מיהודי העיר הושמדו ורק כאלפיים נותרו בחיים.

יצוין, כי גם השנה תצא משלחת של כ- 150 משתתפים מכל העולם לקיום כנסי זיכרון בעיר סיגט במקום בו עמד בית הכנסת הגדול שם רוכזו ועונו תושבי העיר לקראת גירושם לאושוויץ.  הרב עזרא ברגר מציין, כי ישנו ביקשו גדול להצטרף למסע.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.