רבבות בעולם ציינו את 'יום השחרור וההצלה'

רבבות בני אדם השתתפו בעשרות עצרות תפילה והודיה שהתקיימו בבתי הכנסת באתרי הנצחה ובבתי הספר ברחבי העולם

בסוף השבוע ציינו בישראל וברחבי העולם את 'יום השחרור וההצלה' של יהודי אירופה מידי הנאצים שנקבע בכ"ו באייר לציון שבעים וארבע שנים להצלת שארית הפליטה ולזכרם של קדושי השואה הי"ד.

רבבות בני אדם השתתפו בעשרות עצרות תפילה והודיה שהתקיימו בבתי הכנסת באתרי הנצחה ובבתי הספר ברחבי העולם.

עצרות התקיימו ברומא שבאיטליה, בפרנקפורט ובלייפציג שבגרמניה, בוינה שבאוסטריה, בורשה בפולין, בפריז ובמרסיי שבצרפת, בבואנוס איירס בארגנטינה, בגואנגו שבסין, בבודפשט בהונגריה, באמסטרדם, בלונדון, במוסקבה, בפינסק, מינסק ומיר שבבאלרוס, באודסה שאוקראינה בג'ורג'טאון שבארה"ב ובסידני שבאוסטרליה.

בישראל התקיימו עצרות תפילה בכותל המערבי במערת המכפלה ובקבר רחל, בישיבת 'נתיבות חכמה' וולפסון בירושלים ובבתי כנסת בנתניה, חדרה, חולון, אשדוד, באר שבע, גני תקוה, מודיעין, חיפה, מגדל העמק ועפולה.

כנהוג נפתחו אירועי 'יום השחרור וההצלה' בעצרת תפילה והודיה ברחבת הכותל המערבי בראשות נשיא בית הדין הגדול הרב הראשי דוד לאו.

בעצרת השתתפו מאות ובהם תלמידים מאוקראינה, רוסיה, קזחסטאן והקווקז הלומדים במסלול דוברי רוסית ב'מכון מאיר' בראשות הרב אליהו ברז'נסקי. אליהם הצטרפו רבנים ואברכים מכל רחבי הארץ. משתתפי העצרת קיבלו עול מלכות שמים מתוך תפילה והודאה לקב"ה 'אשר גאלנו מיד צר'.

הרב לאו אמר בעצרת, "מתוך האפילה הגדולה של חורבן ואבדן מיליוני אחינו הי"ד הושיע אותנו והותיר הקב"ה את שארית הפליטה ונבנתה עיר על תילה על ידי עם שרידי חרב ותורה מופצת באיכות ובכמות שלא היה כדוגמתה בכל ההיסטוריה ברחבי העולם ובארץ ישראל".

"אנו תפילה כשם שהושעתנו שיזכנו לחוג את חג השבועות הבעל"ט בראש ההר בביאת משיח צדקנו ובבנין בית מקדשינו", סיכם הרב.

העצרת שהופקה ע"י הר"ר מרדכי רבינוביץ 'טיפ הפקות' ננעלה בתפילת יזכור מפי החזן דוד וינבך ובמעגל ריקוד של המשתתפים ברחבת הכותל.

בבית הכנסת הגדול במוסקבה התכנסו מאות לעצרת תפילה והודיה. אורח הכבוד מישראל היה רבה של ירושלים הרב שלמה משה עמאר.

"כאשר מחד איבדנו שליש מעמנו בידי המרצחים הנאצים ימח שמם ומאידך עלינו לזכור את נס ההצלה ולהודות ולהלל לשמו יתברך על שארית הפליטה – זו גם הזדמנות להודות בשם העם היהודי לנשיא רוסיה פוטין על המעשים הטובים והלב החם כלפי העם היהודי, הקהילה היהודית ברוסיה וארץ ישראל ובמיוחד לאחרונה על הסיוע המיוחד בהעלאת עצמותיו של החייל היהודי זכריה באומל הי"ד לקבר ישראל", אמר הרב עמאר.

תלמיד תלמוד התורה 'ראשית חכמה' קרא פרק משניות וריגש את הנוכחים. מאות המשתתפים ובהם נציגי לשכת נשיא רוסיה, ניצולים, לוחמים, וטרנים ובני הקהילה אמרו פרקי תהילים והחזן יעקב בר נשא את תפילת קל מלא רחמים. נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר כי "צו השעה להודות ולזכור ובימים אלה להתפלל ביתר שאת וביתר עוז למען שארית הפליטה ושאירופה לא תשכח".

עצרת תפילה בהשתתפות מאות מתושבי העיר התקיימה בהיכל בית המדרש הגדול של חסידי חב"ד שב'מרינה רושצה' במוסקבה. אורח הכבוד בעצרת היה רבי משה חיים לאו, רבה של מרכז נתניה, שריגש את המשתתפים בסיפורים אישיים מאביו והעלה על נס את הצלתו בידי קצין רוסי.

רבה של רוסיה הגאון רבי בערל לאזר נשא דברים חמים בזכות היוזמה לציון 'יום השחרור וההצלה' והעלה על נס את פועלו של יוזם הרעיון הנגיד גבריאל גרמן זכרייב.

בבית הכנסת הגדול ברומא התקיימה עצרת תפילה והודיה בהשתתפות מאות מבני הקהילה. את המעמד כיבדו בנוכחותם נציגי ממשלת איטליה, עיריית רומא ושגרירי ארה"ב, צרפת, פולין, ישראל וקנדה. רבה של רומא וסגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב שמואל די סייני נשא דברי הסבר על משמעות חיוב ההודיה לה' על השחרור וההצלה של העם היהודי וזיכרון הקדושים הי"ד.

בהיכל ישיבת 'אור תורה' שבביהכ"נ רבי שלום זצוק"ל בג'רבה שבתוניסיה התקיימה לראשונה עצרת תפילה מרגשת במיוחד בהשתתפות מאות תושבים ותלמידים. רבה של תוניסיה הגאון רבי חיים ביתאן שליט"א נשא דברים בפני המשתתפים כשהוא מספר את קורותיה של הקהילה בתקופת מלחמת העולם השניה וכיצד ניצלה הקהילה מציפורני הנאצים. את העצרת והקידושא רבא ארגן בטוב טעם ודעת הר"ר יניב ביתאן הי"ו.

בבית הכנסת הגדול 'וועסטענד' בפרנקפורט קיימה הקהילה היהודית עצרת תפילה וזיכרון בראשות רבני העיר – הרב אביחי אפל והרב חיים ששון. את התפילה ופרקי התהילים ותפילת יזכור נשא החזן יוני רוז. בביהכ"נ 'ניוז'יק' שבורשה קיים הרב הראשי לפולין הרב מרדכי שודריך עצרת תפילה כשלפני התיבה עבר הרב אוריאל זרצקי ראש כולל ורשה.

בבית הכנסת הגדול במינסק התקיימה עצרת תפילה בליל כ"ו באייר. מאוחר יותר יצא רבה של בלארוס הרב מרדכי רייכנשטט עם כחמישים ניצולי שואה במיוחד לעיירה מיר כדי לערוך את תפילה ואזכרה באתר ההנצחה לזכרם של קדושי מיר והסביבה.

בבית הספר 'בית אהרן' שע"י מוסדות סטולין קרלין שבפינסק קיימו התלמידים עצרת תפילה ולימוד משניות. בפני התלמידים נשא דברים ראש המוסדות הרב משה פימה. בהיכל בית המדרש הגדול באודסה קיימה הקהילה עצרת תפילה והודיה בהשתתפות מאות תלמידי מוסדות 'תקוה'. רבה של אודסה הרב שלמה בקשט עבר לפני התיבה ונשא דברים מרגשים.

בבית הכנסת 'לה רנסי' בפאריס התכנסו מאות מתושבי העיר לעצרת תפילה והודיה בראשות סגן נשיא ועידת רבני אירופה רב ביה"כ עוזר המיוחד של רבה של צרפת ורב הז'נדרמריה הצרפתית הרב משה לוין.

בבית הכנסת המרכזי של 'בויטנפלדרט' שבאמסטרדם שבראשות הרב אליהו ביאלוגלובסקי התקיימה עצרת תפילה ואזכרה בהשתתפות מאות מבני הקהילה. במרכז הקהילתי בלייפציג 'בית אריוביץ' התקיימה עצרת התפילה בראשות רב העיר הרב מרדכי אליעזר באלא.

בבית הכנסת הגדול בוינה קיימה הקהילה היהודית עצרת תפילה ומעמד יזכור בראשות רב העיר הרב אריה פולגר שנשא דברים בפני המשתתפים ואת פרקי התהילים. שלושה ניצולי שואה ותלמידים למדו פרק משניות והדליקו נרות. העצרת הסתיימה בשירת 'אני מאמין', בלחנו המרגש של עזריאל דוד פאסטג הי"ד בדרכו ברכבת המוות.

בבית הכנסת הגדול במרסיי קיימה הקהילה היהודית עצרת תפילה ומעמד יזכור בראשות רב העיר ראובן אוחנה שנשא דברים בפני המשתתפים ואת פרקי התהילים.

את היוזמה לציון 'יום השחרור וההצלה' מוביל הנגיד גבריאל גרמן זכרייב סגן נשיא הקונגרס היהודי הרוסי ונשיא קרן הצדקה 'סמאגי'.

"הרעיון החשוב הזה מוטמע בכל שנה ברוך השם בעוד ועוד מקהילות ישראל ואמשיך לעשות ככל שביכולתי כדי להטמיע את החובה שלנו להודות ולהלל את שמו יתברך ולזכור את שליחיו הי"ד בתפילה בצדקה בהכנסת ספרי תורה ובלימוד משניות כדרך המסורה לנו מדור דור", אמר זכרייב.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שיגר אגרת ברכה לזכרייב לראשי הקהילה ולותיקי המלחמה בנאצים ובו הוא משבח את יוזמתו והעלאת זיכרון הקדושים ובהם חיילי הצבא האדום 'שרשמו פרקי גבורה מופלאים במערכה הגורלית' ואת "תרומתם הכבירה לשחרור היהודים ממחנות המוות ולהצלתם מהשמדה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.