רבי אפרים ברקמן ז"ל: האיש שהיה בקיא בכל פסיקות מרן הגרי"ש ומרן הגר"ע

האיש שהיה בקיא בכל פסיקות מרן הגרי"ש ומרן הגר"ע

השבוע נתבשרנו על פטירתו של הצדיק רבי אפרים ברוך ברקמן זצ"ל, אשר נלקח לבית עולמו בגיל 73 לאחר מחלה קשה ל"ע שליוותה אותו בשלוש השנים האחרונות לחייו. רבי אפרים היה איש שהקפיד בהלכה קלה כבחמורה בכל מצב בחיים.

חתנו מספר דבר מעניין מאד על רבי אפרים, שהיה בקיא בכל שלש הפסיקות של הרבנים, הרב אלישיב זצ"ל, חכם בן ציון אבא שאול זצ"ל ומרן הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל, כל פעם ששאלו אותו באיזשהוא דין היה אומר מה כל רב היה פוסק. הוא גם היה משמש את כל אחד מהם בתוך ביתו, ועוד בגיל צעיר היה מגיש כוסות תה והולך אחריהם לשיעורים שמסרו ברחבי ירושלים. לא היה לו הבדל בין ספרדים לבין אשכנזים, והיתה בו אהבת אמת לכל יהודי.

שנים ארוכות שהיה יושב בכל יום, מהבוקר עד הלילה, בבית המדרש ברסלב במאה שערים, והוגה בתורה הקדושה במסירות נפש. בסוף יחיו היה לומד בישיבת 'מאור הנצח', ושם התלמידים היו עוזרים לו מאד, ואף לבית הרפואה היו מגיעים כדי ללמוד איתו ולשאוב מחכמתו וצדקותו.

עוד סיפר חתנו, כי רבי אפרים היה בגיל צעיר לומד בישיבה בירושלים עם הרב ראובן אלבז, ראש ישיבת "אור החיים", והתקרבו יחד לברסלב. הוא היה מרגיל עצמו שלא לקום מהלימוד במשך שבע שעות לפחות, אפילו לא כדי להתפנות או לשתות כוס מים. גם בימי חורף ירושלמיים קרים היה נוהג ללכת להתבודד ביער סנהדריה בירושלים.

היה מתנהג בפשטות, ותמיד בכל מקום שהגיע היה שמח ומשמח את כולם במילי דבדיחותא, אך לא בליצנות חלילה, ממנה נזהר. כדי לעודד את נכדיו ללמוד ולהגות בספרי רבינו הקדוש, אז בסעודות השבת כשהיו באים אליו היה מחלק להם את "ספר המידות" ולומד איתם, ואחר כך היה בוחן אותם על הלימוד והיה מחלק להם מיני מתיקה. גם את הילדים הקטנים ביותר היה בוחן, לפי הבנתם.

בשנים האחרונות סבל ייסורים קשים, ואף פעם לא שמעו אותו מתלונן על מצבו, וגם במצבים קשים ביותר, כשהיו נכדיו שואלים אותו: "סבא, מה שלומך?" היה עונה תמיד: "לפי מעשינו הכל בחסד וברחמים"…

גם בזמן המחלה היה נוסע לציון רבינו הקדוש באומן. עד לפני כעשר שנים לא היה רבי אפרים נוסע כלל לאומן, אך בשנים האחרונות, גם בזמן המחלה הקשה, היה נוסע בקביעות לציון הקדוש באומן. בראש השנה שנת תשע"ד הוא נסע במסירות נפש של ממש, אף שכבר לא היה יכול כלל ללכת.

כדרכו של רבינו הקדוש, גם רבי אפרים היה נגד התעסקות ברפואה ורופאים, עד כדי כך שיום אחד לקח איזה אדם מבית החולים לבית שלו וטיפל בו במסירות נפש רבה, רק על מנת להצילו מהדוקטורים…

יהי זכרו ברוך.
מגל' נחלי נצח

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.