רבנות למה ולמי? / הרב ישראל גליס

האם באמת ירושלים זקוקה לרב ראשי? כיצד הסתדרו עד עתה ומי הם אלו שבחרו אותם? הרב ישראל גליס, מספר על רבני ירושלים בעבר, ועל 'סולם יעקב' של הרבנים בהווה

48 אנשים ונשים שאינם מייצגים את ירושלים, קבעו אמש את זהות הרבנים הראשיים לבירת ישראל. מתוך 18 מועמדים, נבחרו רב אשכנזי ורב ספרדי, שיכהנו כרבנים ראשיים בירושלים.

אם ציפיתם כי ההכרזה על בחירתם תהיה בבית כנסת מרכזי ומוכר או לפחות מועצה הדתית, אז לא כך הוא. את ההכרזה עשו בבניין עיריית ירושלים, כמצופה מתפקיד פוליטי. אז האם דרוש רב בירושלים? או שמא זהו עניין של רווח והפסד?

277 שנים, של הכתרת גאונים לרבני ירושלים: מרבי עובדיה ברטנורא, רבי לוי בן חביב, רבי משה גלנטי, רבי חזקיה די סילוה, רבי רפאל משה בולה, רבי שמואל סלנט רבי אברהם אשכנזי רבי יעקב מאיר , רבי אליהו דוד רבינוביץ , רבי אברהם יצחק הכהן קוק, רבי צבי פסח פראנק, רבי אליהו פרד , רבי בצלאל זולטי, רבי יצחק קוליץ, רבי שלום משאש, כל אחד גאון בדורו ובעל מורשת ענקית של פסיקה והנהגה.

והנה החליטו עסקנים שלאחר תקופה שבה לא כיהן רב ממלכתי לירושלים, צריך להכתיר רב אשכנזי וספרדי. מועמדים רבים הציעו את עצמם, כמתאימים להיבחר לכהן כרבנים בירושלים. עסקני הבחירות, התנהלו כבתוך שוק ה'מאפיה' עם דילים וקומבינות. הביאו את המועמדים להתברך אצל גדולי ישראל, מבלי לעדכן מהי השקפתם בנושא גיוס בני ישיבות, היתר מכירה, שירת נשים. ואפילו, הביאו מועמד שהבטיח גנרטור לירושלים. ביישתם את רבני בני ברק, את התורה ולומדיה. וברוך ה', ירושלים, ניצלה מהקרקס שרציתם להביא עליה.

בירושלים, היה מועמד שענה על כל הדרישות, רב פוסק במועצה הדתית, כבר שנים רבות שזכה לברכתם של כל גדולי התורה. ביזו אותו והשפילו אותו ורב בית הכנסת מנתניה בא לברך אותו חצי שעה אחרי שהוא הודח בכוח, ממש כדורכים על הפצעים, האם זו תורה וזו שכרה?

ולעצם המשרה הנכבדת, מי באמת צריך רב בירושלים? נא להכיר בעלי הבאסטות בשוק, מסעדות, בתי מלון, זוגות הנרשמים ברבנות, בלניות, אחראי העירוב ובית הקברות. עם כולם הסתדרה ירושלים, במשך 10 שנים, והיא תמשיך כך הלאה, אך ורק אם העסקנים לא יפריעו.

בליל הבחירות אמש, ירושלים נחלקה פיזית לדרום ירושלים וצפון ירושלים. אלו הגרים בצפון ירושלים: גבעת שאול, סנהדריה, קרית צאנז, מטרסדורף, רמת שלמה ורמות, יש להם רבנים ופוסקי הלכה.

אלו מדרום ירושלים: רחביה, גילה, ניות, יפה נוף, קרית יובל ועיר גנים צריכים רבנים כמו שנבחרו.

למזלה של ירושלים ותושביה, נבחרו רבנים נשואי פנים, תלמידי חכמים, הבקיאים בעומקה של תורה ובעלי ניסיון שישמרו ויעצימו את ענייני הדת בירושלים. ועל כל החרדים השפויים, ליישר קו ולחבק אותם ולתת להם את הכוח הנכון והחוזק.

הרב ז'ולטי זצ"ל, אמר בטקס ההכתרה שלו, כי הרבנות בירושלים, היא כמו סולם יעקב. עליה להיות מעוגנת בארץ ולדאוג לצורכי הציבור, אבל ראשה צריך להיות בשמיים.

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. רק למחרת הבחירות הישכלת להכריז זאת?
  אתה כמו כל מחניך הטמא גימטריה ליטא חבורת כדאיניקים טמאעים אוכלי חינם רק לקחת זו סיסמתכם
  מה תרמתם לעם ישראל לעזזאל?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. גליס, עשו כאן שיקול אלקטורלי ואין מה לעשות כך זה עובד לוקחים את בעל הסיכויים הגדולים. הרב שלזינגר גם לא היה נבחר והוא לפחות הוא יצא מזה כגיבור.

  אבי |
  הגב
 3. הם רבנים המתאימים לתפקיד משכמם ומעלה. בעז"ה, שיצליחו בתפקידם.

  מ. ש. |
  הגב
 4. צודק. הסתדרנו עשר שנים ללא רבנים ראשיים, לשם מה זה נחוץ עכשיו???

  ירושלמי |
  הגב