רבני הערים: מלחמה בין משרד הדתות לרבנות הראשית

מועצת הרבנות הראשית: משרד הדתות מתעלם מהנחיות מועצת הרבנות הראשית ומפקיע סמכויותיה

מועצת הרבנות הראשית טוענת כי משרד הדתות מתעלם מהנחיות מועצת הרבנות הראשית ומפקיע סמכויותיה. המשרד לשירותי דת הפקיע את סמכות מועצת הרבנות הראשית לישראל בעניין מינוי רבנים ערים.

הצעד בוצע לאחר שמועצת הרבנות הראשית לישראל ביקשה לזמן בפניה את השר הדתות, כדי להבין מהם השיקולים של המשרד משרד לשירותי דת בפתיחת הליכי בחירות לבנים ערים, וזאת לאחר שהליכי המינויים האחרונים עוררו תמיהות.

כך לדוגמא החל המשרד לשירותי דת לבצע הליכי מינוי רב עיר נוסף, בערים בהם מכהן כבר רב עיר אחד, כדוגמת ראשון לציון וחדרה, אולם מנגד המשרד אינו מתחיל בהליך מינוי רב בעיר כמו חיפה, אשקלון, גדרה, שדרות וערים נוספות בהן אין אף רב עיר מכהן מזה תקופה והמשרד לשירותי דת לא פתח בהם בהליך בחירות.

במקרה נוסף, ביקשו במשרד לשירותי דת להתחיל במינוי רב עיר לעיר בני ברק, וזאת למרות שרב העיר עדיין מכהן בתפקידו, ומנגד בערים רבות בהם רבני הערים פרשו כבר לפני מספר שנים, עדיין לא החלו בהליכי מינוי לרב.

לאור זאת, החליטה המועצה לעכב את הליך מינוי נציגי מועצת הרבנות בוועדות הבחירות, וביקשה לזמן בפניה את שר הדתות כדי להבין את השיקולים מאחורי תהליכי מינוי אלו. בהחלטה שנתקבלה במועצה פה אחד, בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל החליטה המועצה לדחות את בקשת המשרד לשירותי דת למינוי חברים בגוף הבוחר וקיבלה החלטה לפיה: "מועצת הרבנות תזמון את השר לשירותי דת ואת מנכ"ל משרדו להציג בפני המועצה את מדיניות המשרד בנושא מינוי רבנים. מדוע בערים רבות בישראל וביניהם ערים גדולות לא מכהן אף לא רב אחד ולא מתקיים כל החל בחירה, ואילו בעיר אחרת, למרות שמכהן רב, בוחרים רב נוסף."

בהתאם למכתב זה, תואם מועד בתיאום עם השר לשירותי דת להשתתפותו בישיבתה הקרובה של מועצת הרבנות הראשית.

על אף זאת, המשרד לשירותי דת לא רק שלא נענה לדרישת מועצת הרבנות, אלא בחר להפקיע אמש (יום ד, ב טבת, 20.12) את סמכותה של מועצת הרבנות הראשית ומינה את נציגי הגוף הבוחר במקום מועצת הרבנות.

מועצת הרבנות הראשית רואה התנהלות זו בחומרה רבה. מדובר בהתנהלות שלא הייתה מעולם קודם לכן תחת כל שרי הדתות השונים. מועצת הרבנות הראשית קוראת לשר בדתות לבטל את חתימתו על המסמך שנחתם אמש שנעשה תוך ביזוי מועצת הרבנות הראשית וחבריה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.