רב הכותל, המיליארדר והוויסקי הסקוטי

תחקיר חדשות 10 חושף הערב (ראשון) כי רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ' ומקורבו שימשו לוביסטים של בני משפחת פלאק בניסיונות לקדם להם העברת מתן כשרוית לעסקים שהמשפחה מייבאת לישראל בסכומים שנאמדים בשווי של עשרות מליונים. { תחקיר ערוץ 10}

לא רק נתניהו: תחקיר חדשות 10 חשף הערב (ראשון) כי רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ' ומקורבו שימשו לוביסטים של בני משפחת פלאק בניסיונות לקדם להם העברת מתן כשרוית לעסקים שהמשפחה מייבאת לישראל בסכומים שנאמדים בשווי של עשרות מליונים.


בתחקיר עולה חשד כי רב הכותל ניהל את קרן התרומות המשפחתית בישראל שדרכו חולקו מיליוני שקלים על פי החלטתו באישור אחיו של סיימון, ליאון פאליק.

 

רק להבין במי מדובר, המיליארדרים ממיאמי האחים ליאון, סיימון וְג'רום מחזיקים בכ-170 חנויות דיוטי פרי ברחבי העולם. ולא רק,  החברה צפויה להתמודד במכרז על הפעלת הדיוטי פרי בנתב"ג בסוף השנה לאחר שכבר זכתה מתחם הדיוטי פרי בנמל התעופה בעובדה. כמו כן, הם  מחזיקים באחוזים גבוהים ביקב פסגות, וכן "סטייל ריבר" וחנות המשקאות פאנקו.

 

בנוסף, המשפחה ממיאמי, שפכה כספים רבים לראש הממשלה נתניהו בבחירות המקדימות בליכוד, כחלק ממסע התרומות של נתניהו בקרב נגידי ארה"ב תרמה המשפחה כ-180,000 שקלים בבחירות המקדימות האחרונות, כ-165,00 אלף בבחירות הקודמות. נתניהו גם קיבל טיסה מהמשפחה. הקרן למורשת הכותל שבראשה עומד הרב רבינוביץ  קיבלה תרומה של 600,000 שקלים באמצעות עמותה שׁהקימה משפחת פאליק, קרן "סגל לשראל". בין היתר,  הם תרמו ספרי תורה לכותל המערבי, לבית החולים הדסה, לאוניברסיטת אריאל ועוד.

לאחר שמשפחת פלאק השיקה את חנות המשקאות המקוונת פאנקו, נתקלת בבעיה – "רפורמת הקורנפלקס". שנעצרה ברבנות וגרמה להפסדים כספיים, משפחת פאליק לא ישבה בחיבוק ידיים,  ופונה אל הרב רבינוביץ' כדי שיפעל לטובת האינטרסים העסקיים שלה. מקורביו של הרב רבינוביץ' יצרו קשר עם המשפחה ושידכו לו את קובי אלתר דובר הרבנות. הוא מגיע אל מנהל מחלקת היבוא ברבנות, הרב ארזי, ומציג לו אישור של גוף הכשרות OK למותג "ג'וני ווקר" – אישור שהתבטל. בשל כך פנתה המשפחה לבג"ץ אך מהר מאוד מתייאשת ופונה שוב לרב רבינוביץ' ששולח לרב העיר ירושלים, הרב עמאר, מכתבי בקשה מטעם המשפחה, ומגיע פעמיים ללשכתו כדי לקדם את האינטרסים של האחים פאליק, כך על פי תחקיר ערוץ 10.

 

 

תגובת הרב שמואל רבינוביץ, רב הכותל: הרב שמואל רבינוביץ הוא ידיד רב שנים של משפחת פאליק. הרב אינו עוסק בענייני כשרות. כשפנה אחד מבני משפחת פאליק אל הרב כדי לסייע בעניין כשרות למשקאות אלכוהוליים הוא הופנה לרב שלמה משה עמאר תוך שהרב רבינוביץ מיידע את הרב עמאר בהפניה זו. לרב אין כל קשר לפעילות עסקית בין קובי אלתר לבין משפחת פאליק. הרב רבינוביץ משמש נושא משרה מטעם המדינה אך גם מסייע לחולים ולנזקקים, רובם ככולם אינם מוכרים לרב אישית. הרב מעביר את הפניות למשפחת פאליק אולם אינו מחליט לאילו נזקקים תועבר התרומה. לרב אין כל אינטרס פרטי בפעילותה של משפחת פאליק, הוא אינו מקבל שכר בגין פעילות התנדבותית זו ואינו נוטל לעצמו דבר. משפחת פאליק לא קיבלה כל יחס חורג.

 

ליאון פאליק, מבעלי "פאנקו" מסר בתגובה: אנו פועלים לשבירת מונופול הכשרות של הרבנות לא רק בשביל "פאנקו" אלא בשביל כולם. הרב רבינוביץ לא עזר לי בהשגת הכשרות. אני פניתי לרב הכותל כדי שיתרום בשם המשפחה שלי לחולים ולנזקקים. הרב רבינוביץ נחשף מדי יום ביומו לאנשים רבים ואני סומך עליו שיבצע את הבדיקות המתאימות ויתרום לאנשים הראויים לכך.

 

תגובת הרב שלמה עמאר, רב העיר ירושלים: אכן פנו אליי בנושא הנ"ל וביקשתי מהם לפנות בדרך המקובלת בפנייה אל מחלקת הכשרות.

 

תגובת קובי אלתר: לאחר סיום עבודתי ברבנות הראשית פנה אליי נציג חברת "פאנקו" וביקש לשכור את שירותיי לטובת השגת תעודת כשרות מהרבנות הראשית  כל התנהלותי בנושא לא הייתה מול  סיימון פאליק או הרב רבינוביץ.

 

מהמשרד לשירותי דת נמסר: המשרד אינו מכיר את הנושא. אנו נבדוק את הדברים מול רב הכותל ואם יימצא צורך נסדיר את הטעון הסדר בהתאם להוראות הדין.

 

וממשרד ראש הממשלה נמסר: למשרד ראש הממשלה לא ידוע על כל פעילות לגיוס או למתן תרומות שמבצע הרב רבינוביץ', מעבר לאישורים פרטניים לשתי עמותות ממשלתיות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.