רגיעה? "חמאס יפסיק את טרור עפיפוני התבערה וההפגנות תמורת הטבות כלכליות"

השר גלנט: "לא יהיה הסכם רגיעה בלי השבת הישראלים המוחזקים בעזה. חמאס מחשב מסלול מחדש"

הפסקת האש בדרום מתקרבת? חמאס שואף להסדרה הדרגתית עם ישראל, לפיה בשלב ראשון יופסקו ההפגנות בגבול רצועת עזה וטרור עפיפוני התבערה בתמורה לפתיחה מחודשת וללא מגבלות של מעברי הגבול לכניסת סחורות והרחבת אזור הדייג. כך דיווח אמש העיתון הערבי "א-שרק אל-אווסט" היוצא בלונדון ונמצא בבעלות סעודית.

בשלב השני לאחר הרגיעה בגבול, לפי אותו דיווח, ידונו הצדדים בעסקת חילופי שבויים ופיתוח פרויקטים כלכליים ברצועה. לפי דיווח בעיתון הלבנוני "אל אחבר" בסוף השבוע שעבר, במסגרת ההסדר דורש חמאס כי מצדו המצרי של הגבול, יוקם שדה תעופה בינלאומי שישרת את הרצועה וכן יופעל נמל ימי באיסמאעליה שבחצי האי סיני. כמו כן מבקשים בארגון להקים תחנת כוח פחמית גדולה בחצי האי סיני, שתוכל בתוך מספר שנים לסיים את התלות של חמאס בחשמל ישראלי.

"א-שרק אל-אווסט" מוסיף כי גם בתנועת פת"ח עוקבים אחר המגעים להסדרה מעזה. לפי הדיווח, חבר הוועד הפועל של אש"ף, אחמד מג'דלאני, ביקר את חמאס וטען כי היא אינה רשאית לייצג את האינטרס הפלשתיני מול ישראל. מג'דאלני חזר על האישום כי השיחות בין ישראל לחמאס הן חלק מ"עסקת המאה" שמקדם ממשל הנשיא טראמפ, אשר במסגרתה, תופרד רצועת עזה מיתר חלקי המולדת הפלשתינית ותוקם בה – מדינה נפרדת.

הבוקר (שני) אמר חבר הקבינט, השר יואב גלנט, בראיון לגלי צה"ל כי" לא יהיה הסכם רגיעה בלי השבת הישראלים המוחזקים בעזה. חמאס הגיע למצב שהוא נאלץ לחשב מסלול מחדש. הם נדחקו לפינה ומחפשים דרך להגיע לרגיעה".

עוד ציין גלנט כי הוא "מטיל ספק בכך שרעיית רה"מ התבטאה כך כלפי משפחת גולדין, הרגישות של משפחת נתניהו גבוהה".

הקבינט המדיני-ביטחוני דן אתמול במגעים להפסקת האש ברצועת עזה, אותם מובילים בשבועות האחרונים מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב. השרים קיבלו עדכון מהרמטכ"ל על תמונת המצב בנוגע לרצועת עזה. בתום הישיבה נמסר כי "צה"ל ערוך לכל תרחיש".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.