רגע האמת: "לא נצטרף לממשלה חלופית, הולכים לבחירות"

רגע לפני שתצביע הכנסת על פיזורה: ניסיון פזיז לממשלה צרה עם החרדים. החרדים: "ספין עלוב הולכים לבחירות"

מתקרבים לרגע האמת והלחץ בקרבת ראש הממשלה נתניהו גובר. כשברקע עולה האפשרות כי השר לשעבר גדעון סער יתמודד מולו על ראשות הליכוד, פועל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקדמת הפריימריז לראשות המפלגה.

כרגע אמורים הפריימריז בליכוד להתקיים ב־6 לינואר, אולם כדי להקשות על גדעון סער להצטרף למרוץ, נתניהו מבקש להקדים את הפריימריז לחודש הנוכחי. לשר הפנים הפורש נותר עוד שבוע עד שיקבל החלטה באופן סופי, והקדמת הפריימריז תאלץ אותו לקבל החלטה בתוך ימים ספורים. מהליכוד הכחישו את הקשר לסער. לדברי דוברי נתניהו, ראש הממשלה קיים שיחות כדי לבדוק אפשרות להקדמת הפריימריז בליכוד כבר בשבוע שעבר. "ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים שיחות לבדוק אפשרות להקדמת הפריימריס השמאל חותר לאיחוד כוחות נגד נתניהו ומנהל מגעים מואצים לאיחוד רשימות בין לבני ואנשיה ליו"ר מפלגת העבודה ח"כ הרצוג.

המגעים הללו קיבלו פומביות בפורום סבן בוושינגטון שם השתתפו השניים והעלו שוב את האפשרות לכינון קואליציית "רק לא ביבי". בשיחה שקיים עם עיתונאים אמר הרצוג כי "אני חושב שהדבר הנכון הוא לבצע מהלך של חבירה סבירה. אמרתי, וזה לא סוד, שאני רואה בלבני והתנועה כגורמים חשובים לחבירה שכזו. אני מתכוון לנצח בבחירות הבאות ולהקים את הממשלה הבאה. אני מציע חלופה אמיתית לנתניהו בכל תחומי החיים. הממשלה צברה כשלונות אינספור והביאה אותנו לעברי פחת". לבני אישרה את המגעים ונראה כי הם בשלבי הבשלה לקראת הסכמה. גורם במפלגת העבודה אמר אמש כי הצדדים דנים כעת על אופן השריון, והאם עמיר פרץ ישולב אף הוא בעשיריה הראשונה. יצוין כי בטרם יצא המהלך לפועל תובא הצעת המיזוג והשריון לועידת העבודה שם ככל הנראה תושמע ביקורת נגד הרצוג בשל העובדה שלא יוותרו מקומות רבים בעשיריה הראשונה להתמודד עליהם בפריימריז. בסביבת הרצוג אמרו כי שיחות דומות מתנהלות גם עם יו"ר קדימה, הרמטכ"ל ושר הבטחון לשעבר שאול מופז.

ביום שני הקרוב תובא להצבעה בכנסת הצעת החוק לפיזור הכנסת ה־19, בקריאה שניה ושלישית. על פי דיווח אמש, גורמים בקואליציה עוד מנסים למצוא את הדרכים לצירוף הסיעות החרדיות ובכך לדחות את הבחירות, אולם לפי כל ההערכות קיים סיכוי נמוך מאוד לביטול הבחירות.

יו"ר ש"ס דרעי אמר אמש בראיון ל'ערוץ 10': "אנחנו לא מחויבים לנתניהו". יושב ראש מפלגת ש"ס, חבר הכנסת אריה דרעי, אמר הערב (שבת) כי מפלגתו אינה מחויבת לתמוך בראש הממשלה בנימין נתניהו גם ביום שאחרי הבחירות.

"אין לנו שום מחויבות, אבל אני לא שייך לקואליציה 'רק לא נתניהו', אם נתניהו ילך על מה שאנחנו מאמינים בו, נלך אתו", אמר דרעי בראיון לתכנית המטה עם נדב פרי. "סירבתי להצעות מימין ומשמאל", הוא הוסיף.

דרעי לא הסכים לענות לשאלה במי הוא יתמוך אם יצטרך לבחור בין נתניהו ליו"ר העבודה, יצחק הרצוג. "אני אומר גם עכשיו שהרצוג הוא מועמד ראוי. אני לא יודע, אין לי תשובה. אני צריך לראות מי מרכיב את הממשלה הבאה", אמר יושב ראש ש"ס.

במהלך הריאיון התייחס דרעי גם לממשלה הנוכחית ואמרה כי היא קמה בחטא וש"ס עמדה במטרה שהציבה לעצמה – להפיל את הממשלה. "אני למדתי מהקואליציה הזו דבר אחד – כל אחד דואג למגזר שלו", הוא אמר והאשים את שר הכלכלה נפתלי בנט בכך שהוא דאג במהלך כהונתו רק למגזר המתנחלים.

גם בביתו של מרן ראש הישיבה, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, חושבים כי אין אפשרות כזאת. בני רבינוביץ, דוברו הרשמי של בית מרן ראש הישיבה אמר: "עוד לא דנו מה יקרה ביום שאחרי הבחירות. כשהיו דיונים אם לפרק את הממשלה הזאת ולהקים ממשלה חלופית, הרב אמר שאין מה לדבר על לשבת עם לפיד. סביר להניח שלא נרצה לשבת איתו. באופן טבעי קשה לראות אופציה כזו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.