האם הסנאט יטרפד ההסכם עם איראן?

בסאנט צפויים לאשר היום חוק שתחייב את אישור הקונגרס על כל הסכם עם איראן. המשמעות: סיכוי שהקונגרס יכפה את ביטול ההסכם על אובמה

הקרב על הסכם הגרעין עם איראן: הרפובליקנים והדמוקרטים בסנאט קרובים להסכמה על תמיכה בחקיקה שתחייב את הממשל להעביר לעיון הקונגרס כל הסכם שייחתם עם איראן – חמישה ימים לאחר חתימתו למשך 60 ימים. המשמעות: ועדת החוץ של הסאנט תצליח לאפשר לקונגרס לטרפד את הסרת הסנקציות על איראן.

יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, בוב קורקר, יוזם החקיקה אמר כי הוא "מרוצה מההסכמה עם הדמוקרטים", כמו כן אמר קרוקר כי יתכן שיתקבל רוב בסנאט של 67 סנאטורים – מספר שיוכל במקרה הצורך לבטל וטו של הנשיא אובמה בנושא. הערב צפויה לעלות ההצעה להצבעה על החוק בוועדת החוץ. הצבעה זו עלולה להעניק לקונגרס כוח השפעה גדול יותר על הסכם הגרעין הסופי עם איראן.

המשמעות של החקיקה האמורה היא שאם הקונגרס יעביר החלטה משותפת המאשרת את ההסכם – או לא ינקוט אף פעולה – הנשיא יוכל להתקדם עם הליך הסרת הסנקציות. אך אם הקונגרס יעביר החלטה השוללת אותו, אובמה לא יוכל לספק לאיראן אף הקלה בסנקציות שהטיל עליה הקונגרס.

בתוך כך, נשיא ארה"ב ברק אובמה קיים הלילה בבית הלבן שתי פגישות עם מנהיגים יהודים במטרה לשכנע אותם לתמוך בהסכם הגרעין של המעצמות עם איראן. הפגישות נערכות על רקע הצבעה בנושא שצפויה להתקיים הערב בוועדת החוץ של הסנאט ועלולה – מבחינתו של אובמה – להוביל לרוב של סנאטורים שיקשה על אובמה להסיר את הסנקציות מעל איראן.

בפגישה הראשונה השתתפו בכירים בבית הלבן וראשי שדולות פרו-יהודיות מהימין ומהשמאל, כאלה שתמכו בעמדת הנשיא ואחרים שהקשו עליו בשאלות. בסיום הפגישה סיפר אחד המשתתפים על "חילופי דברים שבמהלכם הועלו הדאגות והחששות. חלק תמכו בעמדת הנשיא ואחרים הביעו דאגות…אני לא חושב שמישהו שינה עקרונית את עמדתו".

עיתון אמריקאי דיווח כי: "השיחה לא עסקה רק באיראן, אלא בהיקף הקשר של אובמה לישראל. זה היה מאוד מרגש. השיחה הייתה חיובית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.