רגע לפני פרוץ ההפגנות: לפיד במייל בהול למצביעי מפלגתו; "ייתכנו שינויים בתקציב"

שר האוצר יאיר לפיד כתב למצביעיו דברים דומים למה שאמר בראיונות אמש בטלוויזיה.

במייל ששלח היום לפיד, כתב: "מעמד הביניים נפגע, אני לא כופר בזה לרגע, אבל לפחות הפעם הוא לא היחיד שהולכים לכיס שלו".

לאחר הביקורת הציבורית הרבה שעורר התקציב ל-2014-2013 שהגיש השבוע משרד האוצר, החליט לפיד לשגר פנייה ישירה למצביעי מפלגתו "יש עתיד".

במייל ששלח היום ל-20 אלף מתומכיו, שעות ספורות לפני תחילת  הפגנות  כנגד הגזירות הכלכליות, ענה לפיד על שאלות, אותן לדבריו שואלים אותו הבוחרים בימים האחרונים. הדברים אותם כתב לפיד לא שונים באופן משמעותי מדבריו עד כה.

לפיד שאל האם הגזירות ישתנו והשיב "ברור. זה תמיד התהליך מול תקציב, והוא יימשך מול הכנסת גם אחרי האישור שלו בממשלה. זו אגב הסיבה שאתם שומעים עכשיו כל כך הרבה זעקות וטענות, כי הפוליטיקאים רוצים לוודא שאם יבטלו משהו הם יוכלו לטעון שזה רק בזכותם והם הטובים".

לפיד ציין במייל: "כי לאחר מו"מ עם שרת הבריאות יעל גרמן ממפלגתו יש עתיד ביטל את הסעיף בספר התקציב של 'ההשתתפות העצמית'. סעיף של השתתפות עצמית בטיפולים בקופות החולים, יעל גרמן ואני עדיין לא אהבנו את הסעיף הזה. המשכנו לשבת על תקציב הבריאות בלילות, עד שמצאנו פתרונות אחרים וביטלנו את ההשתתפות העצמית".

לפיד חזר והדגיש ש"הקיצוץ הזה, שהוא הכרחי, הוא רק הצעד הראשון, והוא יעבור מהר. אחריו יתחילו הרפורמות. כל הדברים שנעשה כדי להוריד את יוקר המחייה ולשפר את חייו של האדם העובד".

בתשובה לקולות הביקורת שדווקא הוא שהבטיח להגן על מעמד הביניים פוגע במעמד הזה ציין לפיד כי "איני פוגע דווקא בו. למעשה, זו הפעם הראשונה מזה שנים שמעמד הביניים מחלק את הנטל גם עם ציבורים אחרים למשל החרדים".

לפיד הדגיש כי "למעשה, מעולם לא היה פה ניסיון מרוכז יותר לצדק חלוקתי. העלינו את מס החברות, העלינו את המס במסגרת החוק לעידוד השקעות הון, העברנו את חוק הריכוזיות שלא יאפשר לחברות הפירמידה להמשיך לשלוט במשק, הקמנו ועדה אחת לבחינת הסדרי החוב של הטייקונים ועוד אחת לבחינת התמלוגים שמקבלת המדינה על משאבי טבע, התחלתי מו"מ עם החברות הגדולות על הרווחים הכלואים ועל הטבות המס המופרזות שלהם. אז כן, מעמד הביניים נפגע, אני לא כופר בזה לרגע, אבל לפחות הפעם הוא לא היחיד שהולכים לכיס שלו".

לפיד חזר על הדברים שאמר בשבוע שעבר במסיבת העיתונאים עם עופר עיני וגם בראיונות שנתן לערוצי הטלויזיה ביום שישי והגן על ההסכם שחתם עם ההסתדרות. לפיד הדגיש כי "המטרה היא לא לנהל מלחמות בשביל לקבל מחיאות כפיים, אלא לשנות את המצב, כל יום של שביתה כללית עולה למשק מעל 2 מיליארד שקל, ואני לא חושב שבתקופה של גירעון כל כך גדול אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להפסיד עוד ועוד כסף".

בעניין התקפלותו מול הועדים הגדולים בדחיית הרפורמות המתוכננות הוסיף כי "נצטרך לטפל בחברת החשמל. וכן, נצטרך לטפל בנמלים. אנחנו לא מתחמקים מזה לרגע, אבל האם לא יותר הגיוני לבדוק קודם, אם אפשר לעשות את זה בהידברות בלי לשתק את המשק הישראלי? כל המתלהמים מחפשים מלחמה, אבל לא הם אלה שיצטרכו לשלם את מחירה אלא הציבור הישראלי".

אשר להצעות להגדיל שיעור המס על החברות הגדולות ציין כי "כולם יודעים שמשהו לא תקין בחוקים הקיימים. מצד שני, כל מי שאומר, "פשוט תקחו מהם!" הוא פשוט חסר אחריות. מדינת ישראל לא רוצה להפוך לאוייבת של המגזר העיסקי, מפני שאז לא יעשו איתנו עסקים".

עוד הדגיש ש"יש גם את השאלה החוקית. הטבות המס של החברות הגדולות לא נקבעו במחשכים או בחדרים אחוריים. אלה חוקים שעברו בכנסת באור מלא. וברוב גדול (אני לא הייתי שם, אבל רבים מאלה שצועקים עכשיו דווקא כן). בעקבות החוקים האלה המדינה עשתה הסכמים עם חברות בינלאומיות גדולות והבטיחה להן הבטחות, גם מבחינה משפטית וגם מבחינת מעמדנו הבינלאומי הפרה של הבטחות כאלה היא עסק מסוכן ומסובך.

לסיום כתב לפיד: "אני לא אומר שזה בלתי אפשרי, ואנחנו הראשונים שהכניסו את הידיים לבוץ והחלו לטפל בנושא, אבל זה תהליך ארוך, ומורכב, והוא ייקח זמן".

הכנת הכתבה אבי שיף

צפו בהפגנה מהערב מוצ"ש נגד לפיד:

צילום: נדב מרון

הפגנה נגד לפיד בת''א IMG-20130511-WA0009 IMG-20130511-WA0010 <a
דפני ליף ממובילי המחאה
IMG-20130511-WA0012 IMG-20130511-WA0013

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.