רה"מ לשרים: אל תדברו על המשבר עם רוסיה

בישיבת הקבינט דנו השרים בהחלטת הקרמלין להעביר לסוריה את מערכות הטילים S-300 במטרה להצר את צעדי ישראל

הקבינט התכנס הבוקר לדיון בעקבות המשבר עם רוסיה בעקבות הפלת המטוס הרוסי במהלך תקיפת צה"ל בלטקיה. בישיבה דנו חברי הקבינט בהחלטת הקרמלין להעביר לסוריה את מערכות הטילים S-300 במטרה להצר את צעדי ישראל. בעקבות הרגישות והחשש ממתיחות חריפה יותר, ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את השרים שלא להתבטא בנושא.

בתקשורת הרוסית דווח כי סוללה ראשונה של s-300 תוצב בעוד שבועיים בלטקייה. לאחר מכן יוצבו עוד סוללות בגבולות של סוריה עם עירק, ירדן, לבנון וישראל.

נשיא רוסיה ולדימר פוטין שוחח עם נשיא סוריה אסד והבטיח לו לצייד אותו במערכת הגנה (S-300) מתקדמת נגד טילים. בעקבות כך, ראש הממשלה נתניהו שוחח היום (שני) עם נשיא רוסיה והבהיר לו את הסכנה בהעברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות. כן הבהיר כי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה.

בשיחה הבהיר נתניהו פעם נוספת כי האחריות על התקרית בלטקיה מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל אירן שתוקפנותה מערערת את היציבות.

הבוקר, קרא ג'ון בולטון היועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ, לרוסיה לשקול שוב את העברת מערכות הגנה. מוקדם יותר, דובר הקרמלין האשים את ישראל ב"פעולות מכוונות" שגרמו להפלת מטוס הביון הרוסי בשבוע שעבר. וטען כי העברת מערכות ההגנה החדשות נועדו "להגביר את הביטחון" של אנשי צבא רוסיה על אדמת סוריה.

הרוסים פרסמו ערב החג את תחקיר הפלת המטוס בו הפנו אצבע מאשימה כלפי ישראל שלטענתה אשמה בהפלת המטוס."חיל האוויר הישראלי נושא באחריות לטרגדיית הפלת המטוס בגלל שלא סיפקה לנו את מיקום התקיפה – באזור לטקיה, ובשל כך למטוס הרוסי לא היה זמן לשוב בשלום לבסיס. כן טענו הרוסים שמטוסי חיל האוויר השתמשו במטוס הרוסי כמגן מפני טילי הנ"מ הסוריים. "המעשים האלה הם הפרה בוטה של ההסכמים עם הישראלים שנועדו למנוע התנגשות בין הכוחות שלנו בסוריה".

בתדריך שקיימו הרוסים הם הציגו באופן מפורט את תנועת המטוסים בשמי סוריה והדגישו שלאחר התקיפה הראשונית שישראל ביצעה, החלו מטוסי האף 16 לפטרל כ-17 קילומטר מערבית לחוף הסורי תוך שהם מתכוננים לתקיפה נוספת. בזמן שמטוס נוסף מתמרן לעבר החוף הוא התקרב למטוס הרוסי שהיה כבר בדרכו לנחיתה. לטענת הרוסים, הישראלים ידעו שלמטוס הרוסי יש חתך מכ"ם גדול יותר משל מטוסי הקרב הישראליים ובגלל זה הוא יהיה המטרה המועדפת על טילי הנ"מ. הסורים היו בטוחים כי מדובר במתקפה נוספת ושיגרו את טילי הנ"מ, שפגעו כאמור במטוס הרוסי.

"יש לנו ערוץ קשר כדי למנוע חיכוך, הישראלים מודיעים על פעולותיהם וזה מאפשר לנו לנקוט בפעולות שימנעו סכנה לכוחות רוסיים", אמרו. "רוסיה מעולם לא הפרה את ההסכם עם ישראל ומעולם לא השתמשה בטילי הנ"מ בסוריה, במהלך הזמן הזה, במפקדת חיל האוויר הישראלי קיבלו מאות הודעות על כוחות רוסיים באזור. במסגרת התיאום, קשה לנו להבין את הסיבות מאחורי הפעולות האלה של תל אביב".

הרוסים הטיחו בישראל עוד כי: "זו תגובה כפויית טובה לאור כל מה שרוסיה עושה למען ישראל בתקופה האחרונה". לסיכום, הרוסים ציינו כי "הנקודות שהוצגו בתחקיר מוכיחות שלמנהיגות הצבאית הישראלית אין כבוד לקשר עם רוסיה, או שאין להם שליטה על מפקדים בדרג נמוך יותר שלא מבינים שמעשיהם יובילו לטרגדיה"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.