רה"מ מקדם חוק שיאפשר לו לפתוח במלחמה

נתניהו מקדם חוק שיאפשר לקבוצת שרים מצומצמת להכריז מלחמה או מבצע צבאי ללא צורך באישור ממשלה

ראש הממשלה נתניהו מקדם חוק שיאפשר לקבוצת שרים מצומצמת להכריז מלחמה או מבצע צבאי ללא צורך באישור ממשלה; הרקע: סיכול תקיפה באירן שהוביל עם ברק לפני שבע שנים ונבלם על ידי ראש המוסד בשעתו, מאיר דגן, ז"ל והרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי

נתניהו מקדם חוק הכרזת מלחמה בלי לעבור בממשלה – כך דיווח הערב (א') עמית סגל, הפרשן הפוליטי של חדשות 2.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם בשבועות האחרונים תיקון לחוק יסוד הממשלה שיאפשר לו להכריז מלחמה או לצאת למבצע צבאי שעלול להוביל למלחמה ללא צורך באישור מוקדם של הממשלה, ובמקרים מסוימים גם ללא הצבעה בקבינט.

לפני חודשיים אישר הקבינט תיקון חקיקה שיאפשר לממשלה להסמיך מראש את הקבינט, בתחילת הכהונה, לצאת למבצע צבאי משמעותי או למלחמה, זאת כדי למנוע הדלפות. מסקנה כזו, ללא פירוט נרחב, הופיעה בדוח ועדת עמידרור לבחינת תפקוד הקבינט, וככל הנראה הוכנסה לשם לאור בקשת נתניהו עצמו. ההצעה תובא לאישור הכנסת מיד עם חזרת הכנסת מהפגרה.

ניתן להניח שהרקע הוא אירוע דרמטי שהתרחש לפני כשבע שנים, והתפרסם לראשונה בתכנית "עובדה". ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון דאז ברק הורו לרמטכ"ל דאז אשכנזי ולראש המוסד דגן להכניס את מערכת הביטחון למצב פעולה מסוים. דגן ואשכנזי השיבו כי מדובר בפעולה שאיננה חוקית כיוון שהמבצע עשוי להוביל למלחמה. בכירים במשרד המשפטים הבהירו שחקיקה כזו תפזר את הערפל ותמנע צורך בויכוח משפטי בזמן אמת, דבר שעלול להוביל לדליפת מידע. כזכור, הפעולה שביקשו נתניהו וברק לקדם נבלמה בעקבות התנגדות דגן ואשכנזי ולאחר הדלפות חוזרות ונשנות, גם אם לא ברור עד היום אם ראש הממשלה ושר הביטחון היו "הולכים עד הסוף".

לפחות באירוע נוסף אחד העלו בכירים במערכת הביטחון דרישה להעלאת הנושא לממשלה מחשש שהפעולה תוביל למלחמה אך במקרה זה הבקשה נדחתה והמבצע אושר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.