רה"מ נפגש בלשכתו עם קנצלר אוסטריה: "אתה ידיד אמת של ישראל והעם היהודי"

בין המדינות נחתם מזכר הבנות בנושא שיתוף פעולה מדעי וכן מזכר הבנות בנושא מימון מחקרים מדעיים בין משרד המדע הישראלי לקרן המדע האוסטרית

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש כעת עם קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ שהגיע אתמול ישראל לביקור מדיני.

בין המדינות נחתם מזכר הבנות בנושא שיתוף פעולה מדעי וכן מזכר הבנות בנושא מימון מחקרים מדעיים בין משרד המדע הישראלי לקרן המדע האוסטרית.

 

רה"מ נתניהו אמר בהצהרות המשותפות עם הקנצלר קורץ: "הקנצלר קורץ, סבסטיאן, לעונג לקבל את פניך שוב בירושלים. אתה ידיד אמת של ישראל והעם היהודי. אני חושב שהוכחת זאת כשביקרת בכותל המערבי, ואני מקווה שמנהיגים אירופיים אחרים ייקחו ממך דוגמה.

אנו מעריכים מאוד את הצעדים שנקטו ממשלת אוסטריה והפרלמנט האוסטרי בחודשים האחרונים, בעיקר נאומך היוצא מן הכלל ביום השנה ה-80 לאנשלוס. התייחסת לאחריות ההיסטורית, יצאת בבירור נגד האנטישמיות ודיברת על חיים יהודיים באוסטריה. אמרת, ואני רוצה לצטט: 'אוסטריה לא הייתה רק קורבן, אלא גם מוציאה לפועל'. אלה הן מלים אמיצות, והן מתוות את המסלול בו אתה מוביל את אוסטריה ואת היחסים בינינו – מסלול שאני תומך בו מאוד.

אתה מגבה את מילותיך במעשים. אתה מפגין אפס סובלנות כלפי אנטישמיות. הקמת אתר הנצחה בווינה, בו חקוקים שמותיהם של כל 60 אלף היהודים האוסטרים שנספו בשואה. אתה מממן ביקורי נוער במטהאוזן, כמו גם מיזמי חינוך והנצחה. אתמול הצהרת ב"יד ושם" על מימון בסך 4 מיליון יורו עבור מרכז מורשת ב"יד ושם". אנו מוקירים לך תודה עמוקה על הצעדים הללו וצעדים חשובים נוספים ועל מנהיגותך.

אתה יודע היטב שישראל היא הדמוקרטיה האמתית היחידה במזרח התיכון. זה המקום היחיד באזור שמוקיר ומקיים את הערכים המקודשים לאירופה – חופש, פלורליזם, שוויון. אנו מברכים על הנשיאות האוסטרית של האיחוד האירופי שמתחילה ב-1 ביולי. אמרת אתמול שאירופה צריכה להתחשב בדאגותיה הביטחוניות של ישראל. אני חושב שזה חשוב. אנחנו לא תמיד מרגישים שזה המצב.

כמו-כן אמרת שבמהלך נשיאות אוסטריה, אתה תעלה את הדאגות האלה על סדר היום, כמו גם את נושא האנטישמיות. אני חייב לומר שזה משב רוח רענן, וזאת גם מנהיגות. הנחיתי את מנכ"ל משרד החוץ, מר יובל רותם, להעמיק את הקשרים עם משרד החוץ האוסטרי על מנת שנצליח לממש את היעדים שהתווית במהלך נשיאותכם.

לסיכום, סבסטיאן, אני רוצה לומר לך עד כמה התרגשתי, כמו גם ישראלים רבים נוספים, מהעובדה שאתה מקדם את היחסים בין ישראל ואוסטריה. הם תמיד היו טובים, אבל אתה מביא אותם לגבהים חדשים. אני יודע שזה חשוב לך באופן אישי ואני רוצה שתדע שזה חשוב גם לי באופן אישי. אנחנו מבינים גם שזה תורם להעמקת הברית בין ישראל ואוסטריה, שבעיניי היא חשובה לעתידנו המשותף. אז שוב תודה לך וברוך הבא, ידידי, לירושלים".

קנצלר אוסטריה קורץ הודה לרה"מ ואמר: "ראשית אני מבקש להודות לך על שהקדשת זמן לקבל את פנינו ותודה על מילותיך האדיבות. אבל אני רוצה גם להודות לך על היחסים האישיים בינינו במהלך השנים האחרונות, עוד במהלך כהונתי כשר החוץ.

היום היחסים בין ישראל ואוסטריה הם מצוינים. יחסי הסחר נמצאים במגמת צמיחה והתיירות נמצאת בשיא של כל הזמנים. אבל מעל לכל, אני מבקש להדגיש את מה שאמרת, שאנו האוסטרים יודעים שלאור ההיסטוריה שלנו, יש לנו אחריות מיוחדת כלפי ישראל והעם היהודי.

אני מבטיח לך שאוסטריה תילחם בנחישות באנטישמיות באירופה על כל צורותיה, זאת שקיימת עדיין וזאת החדשה, המיובאת.

אנחנו גם יודעים שהאחריות שלנו לא מסתיימת בגבולותינו. אנו רוצים לתמוך במדינת ישראל וגם בצרכיה הביטחוניים. אתם חיים בשכונה מסוכנת והשכנים שלכם הם לא כמו שלנו, ליכטנשטיין ושווייץ, ולכן אנו מבינים את ההבדל. אנחנו מבינים שהמצב שלכם שונה ולכן ננסה להעלות את המודעות באירופה למצבה הייחודי של ישראל ולצרכי הביטחון הייחודיים שלכם.

ביקורנו הוא גם הזדמנות לטפח את היחסים בין שתי מדינותינו. אני שמח שאני כאן יחד עם שר החינוך ושאנחנו יכולים לחזק את שיתוף הפעולה בינינו בתחומים של חינוך, מחקר וחילופי נוער.

תודה רבה לך על קבלת הפנים, על הכנסת האורחים וגם על היחסים הטובים בין ישראל ואוסטריה".

לפני ההצהרות נפגשו רה"מ נתניהו וקנצלר אוסטריה קורץ לפגישה בארבע עיניים, בסוף הפגישה הצטרף ניצול השואה האוסטרי Viktor Klein, שהגיע לארץ יחד עם המשלחת של הקנצלר מאוסטריה.

כעת מתקיימת הפגישה המורחבת עם הפמליות, יחד עם שר המדע אופיר אקוניס והשר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.