מוסדות ה"מוכש"ר": "לבלום העברת תקציב עתק לנוצרים"

שערוריית אפליית מוסדות המוכר שאינו רשמי חוזרת: בשל הכוונה להעביר 50 מיליון ₪ לבתי הספר הנוצריים מנהלי מוסדות חרדיים פנו במכתב דחוף לראשי הסיעות החרדיות: "הולכים להעביר כספים למוסדות שהם בסטטוס זהה של המוסדות החרדיים – אל תתנו יד לאפליה החמורה"

שערוריית אפליית מוסדות המוכר שאינו רשמי חוזרת: מנהלי מוסדות חרדיים פנו במכתב דחוף לראשי הסיעות החרדיות בשל הכוונה להעביר 50 מיליון ש"ח לקתצוב מוסדות החינוך הנוצריים: "הולכים להעביר כספים למוסדות שהם בסטטוס זהה של המוסדות החרדיים – אל תתנו יד לאפליה החמורה".

המאבק בתקציב הניתן למוסדות המוכש"ר הנוצריים ומפלה את המוסדות החרדיים לרעה עולה מדרגה. בעיתון 'כלכליסט' פורסם כי נשיא המדינה פנה ליו"ר וועדת הכספים של הכנסת בכדי שיאפשר לוועדה לקבל החלטה על העברת 50 מיליון ₪ לטובת המוסדות הנוצריים ששבתו בתחילת השנה בשל מצבם הכלכלי.

לדעת גורמים רבים, עם פתרון המשבר המסתמן בין האוצר לוועדת הכספים, תימצא בקרוב הדרך להעביר את הסכום שהובטח לנוצריים בתחילת שנת הלימודים. במוסדות החרדים חוששים שהאוצר ומשרד החינוך ינסו להעביר בימים הקרובים בדרך עקיפה, את הסכום לבקשת הנשיא, וכדי שכל זאת לא יעורר את חמת הנציגים החרדים בכנסת, זה ייעשה דרך גוף שלישי. כעת, לאחר שבפורום המוכש"ר חשפו את הדברים, מבטיחים מנהלי המוסדות החרדיים לצאת למאבק נחוש ועיקש בכדי שהאפליה המשוועת לא תצא לפועל.

ריבלין. צילום: פלאש 90
ריבלין. צילום: פלאש 90

כזכור, בתחילת השנה, אחרי שביתות בתי הספר הנוצריים, הובטח להם לקבל גם תקציב של חמישים מיליון ₪ כפיצוי על השחיקה של השנים האחרונות. בפורום המוכש"ר נזעקו מדוע כל יתר המוסדות הזהים, לא יקבלו מאומה. לדבריהם, התקציב הוקצה רק לבי"ס אלו למרות שהבור התקציבי זהה גם בשאר בתי הספר מהמוכר שאינו רשמי – 35,000 תלמידים חרדיים יש בבתי הספר שהינם חלק מאותו מוכש"ר והם עומדים על סף קריסה תקציבית, בשל פגיעת משרד החינוך בהם בקדנציה הקודמת. המוסדות החרדיים לא השתתפו בשביתה בהוראת גדולי ישראל שליט"א וע"כ החליטו במשרד החינוך לבודד אותם מההישג של השביתה בו בזמן שמצוקת החרדים גדולה שבעתיים מאלו ששבתו.

מנהלי מוסדות ה"מוכש"ר" החרדים שבפורום המוכר שאינו רשמי המייצג את כלל מוסדות המוכש"ר זועקים על האפליה המתוכננת כבר מתחילת השנה ומביעים כעת חשש כבד כי האפליה הולכת להתממש. מנהלי המוסדות החרדיים שרואים כי כלתה עליהם הרעה ותקציבי המוכש"ר לא רק שמתמהמהים מלהגיע אלא מופלים מאחרים, ביקשו לגייס את כל שלוחי הציבור החרדי בכנסת וע"כ נשלח אמש מכתב ארוך ונוקב שהוכן ע"י חברי הנהלת הפורום לח"כים החרדים מכל הסיעות ובו נכתב:" עצם העובדה שבמדינה היהודית חייבים מוסדות יהודיים להיתלות על תקצוב מפלה למוסדות נוצריים ובכך להילחם על זכותם הלגיטימית להיות מתוקצבים באופן דומה, מהווה כשלעצמה ביזיון – אוי לאותה בושה ואוי לאותה חרפה. בשם מוסדות החינוך החרדיים במדינת ישראל, אנו פונים אליכם חברי הכנסת והשרים בקריאה נרגשת: אל תתנו יד לאפליה חמורה זו שמקומה לא יכירה במדינה מתוקנת".

דוד שרפר מפורום המוכש"ר אומר כי "מתחילת המאבק נאמר לנו שלא יתכן שהנוצרים יופלו לטובה כאשר מדובר בסטטוס זהה של המוסדות כמו החרדים. עכשיו אנחנו עדים להתגייסות של הנשיא שפונה ודואג שיעבירו תקציב כזה שלא עומד בשום מבחן ערכי ומסתבר שגם משפטי. זהו פשוט עוול משווע ומדאיג. אני פוגש יום אחר יום מנהלי מוסדות חרדיים שמגלגלים חובות ונוטלים הלוואות בערבויות אישיות שלהם.

האם בגלל שהם הקשיבו לגדולי ישראל ולא שבתו בחודש אלול, הם צריכים לקרוס? אנחנו בטוחים ומקווים שהח"כים החרדים יתגייסו במלוא הכוח כדי שהם לפחות ישרדו קצת יותר כאשר גם הם ייכללו בתקציב".

מבית הנשיא נמסר בתגובה: "הנשיא נענה לפניית מנהיגי החינוך הנוצרי בישראל ופועל מול הגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך ובמשרד האוצר על מנת לסיוע בהעברת תקציב נדרש לקיום הלימודים בבתי הספר הנוצריים כסדרם".

"אין לנושא כל קשר לחינוך החרדי היקר ללבו של הנשיא באופן אותו הוא מדגיש שוב ושוב בכל הזדמנות רלוונטית. הנשיא לא פעל בשום צורה בעניין תקציבי החינוך החרדי. במידה וקיימת בעיה הדורשת את התערבות הנשיא נשמח לסייע במידת האפשר מול הגורמים האמונים על העניין".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.