רוחות מלחמה: טורקיה הפילה מטוס קרב רוסי • צפו בתיעוד

משבר בינלאומי חריף: רוסיה מאשרת כי צבא טורקיה הפיל מטוס 'סוחוי 24'. טייס אחד נהרג, השני נשבה. טורקיה: "המטוס חדר לשטחנו למרות האזהרות שנשלחו לטייסים". מאמצים בינ"ל להרגעת המשבר

דרמה בשחקים: טורקיה הפילה הבוקר מטוס קרב רוסי, לאחר ש – לטענתה – חדר למרחב האווירי שלה. מנגד, ברוסיה טוענים כי מטוס הקרב, מדגם סוחוי SU-24, היה מעל שטח סוריה בכל זמן הטיסה. צפו בתיעוד

בסרטון וידאו שפורסם בטלוויזיה הטורקית נראה המטוס שנפגע כשהוא עולה באש ומאבד גובה, עד שהוא נעלם מאחורי צלע הר בצד הסורי של הגבול. בתיעוד אחר נראים שני הטייסים שהצליחו למלט את עצמם מהמטוס ולצנוח.

למרות הדיווחים הראשונים לפיהם שני טייסי המטוס הצליחו לפלוט עצמם בזמן מתא הטייס. אולם בדקות האחרונות מתברר כי אחד הטייסים נהרג ואילו חברו נשבה.

כזכור, בחודש שעבר איימה טורקיה להגיב על חדירות למרחב האווירי שלה, זאת לאחר שמטוסי תקיפה רוסיים חדרו לשטחה לפחות שלוש פעמים לאחר תחילת המבצע הצבאי הרוסי בסוריה. משרד ההגנה הרוסי הודיע אז כי חדירתו של מטוס סוחוי־30 לשטחה של טורקיה נגרמה בגלל "תנאי מזג אוויר גרועים", וכי ננקטו הצעדים הדרושים כדי למנוע מקרים נוספים בעתיד.

בעקבות התקרית מתגייסת הקהילה הבינלאומית ליישור ההדורים ולבלימת החרפת היחסים בין המדינות.

בכירים בנאט"ו ובאו"ם עורכים שיחות צפופות בין ראשי המדינות כדי להשקיט את הגזרה ולהביא לסיום שקט של התקרית שעלולה – פוטנציאלית – להוביל להידרדרות ביטחונית-אזורית של ממש.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.