רוכשים דירה בירושלים? מגיע לכם 100,000 שקל!

מחפשים לרכוש דירה בירושלים? זה הזמן! בתחילת החודש הלועזי האחרון נפתח פתח של כשלושה חודשים, בהם חוזר לתוקף מענק הדיור בסך 100 אלף שקל לזכאים שרוכשים דירה בירושלים.

הסעיף לחוק הלוואות לדיור, שהוא בעצם המקנה את ההטבה לזכאים, הוקפא באופן מתמשך במסגרת חוק ההסדרים, אך ב-5 למאי השנה, לפני שלושה שבועות, פג תוקפה של ההקפאה, והחוק נכנס שוב לתוקף.
לוח הזמנים בו יוכלו הרוכשים לקבל את מאה אלף השקלים הוא זמני, וצפוי להימשך רק עד תחילת אוגוסט הקרוב, עת תאשר הכנסת את התקציב ואת חוק ההסדרים, אשר מועד אישורם נדחה בגלל הבחירות.

במסגרת חוק ההסדרים מכניסה ממשלת ישראל את שינויי התקצוב והחקיקה, על מנת לקדם וליישם את מדיניותה התקציבית.
סעיף 6ג' לחוק הלוואות לדיור משנת 1992, סעיף שתוקן לפני 12 שנים, מעניק עשרות אלפי שקלים לזכאים –  זוגות נשואים או רווקים מעל גיל 30 שאין בבעלותם דירה, הרוכשים דירה בירושלים. אך, כאמור, מאז התיקון, ולמעשה במרבית הזמן, החוק לא היה בתוקף משום שחוקי ההסדרים הקפיאו אותו.

לפי החוק, כאשר מדובר בדירה הרשומה על אדמה פרטית, גובה המענק עומד על כ-79 אלף שקל. אם מדובר בקרקע בבעלות המדינה, המענק יעמוד על כ-105 אלף שקל. בניגוד למענקים הניתנים לזכאים שרוכשים דירות בפריפריה – שעכשיו עלולים להתבטל, כחלק מגזירות האוצר – מענק זה דווקא אינו מותנה בהחזקת הדירה או מגורים בה במשך כמה שנים.

בנוסף, החוק קובע גם כי כאלו שירחיבו את דירתם באופן אגפי, דהיינו לאורך הבניין כולו, יזכו למענק. למשל, בניין מגורים שיבנה ממ"ד בתקופה בה החוק נמצא בתוקף – יזכה למענק. יצוין כי המועד הקובע לקבלת המענק, לפי כללי משרד השיכון, הוא בעת יציקת הבטון. לכן אלו שיתחילו בהליך הוצאת ההיתרים רק כעת, יפסידו ככל הנראה את חלון ההזדמנויות.
תקופות הביניים בהן החוק היה בתוקף, כלומר מקרים דומים בהם פג תוקף ההקפאה והיא טרם חודשה, היו מעטות, אך גם אז המדינה נמנעה מלהעניק את ההטבה. בשנת 2005 עתר עו"ד אהוד פרינץ נגד המדינה על התנהלותה בעניין. ואכן, בזמנו, בעקבות פסיקה של בג"ץ בעניין, שולמו כספים לרוכשים – בניגוד לעמדת המדינה. עו"ד פרינץ טוען כעת, כי גם עכשיו צפוי מצב דומה.

"בימים אלו אני כבר מקדם בקשות של מספר לא מבוטל של רוכשים, שביצעו עסקאות בירושלים. הרבה אנשים לא מודעים לעניין הזה וחבל", סיפר פרינץ.

"נראה שממשלת ישראל לא ממש התכוונה להעניק את ההטבה הזו, שכתובה כבר שנים רבות על הנייר – אך מעולם לא יושמה", אמרה ל-'ynet' מירב כהן, חברת מועצת עיריית ירושלים, הפועלת למציאת פתרונות דיור בר-השגה עבור זוגות צעירים. כהן הוסיפה כי "במקרה הזה הממשלה הסתבכה בביורוקרטיה של עצמה, ולפתע נפתח חלון הזדמנויות שיאפשר לזוגות צעירים לקבל סיוע ברכישת דירה בעיר הבירה".