רוצים לזכור רגע חשוב? אל תצלמו!

מחקרים מוכיחים כי הצילום גורם לשכוח את האירוע בבהירות. אז מה עושים? לא מצלמים. כל הפרטים וההוכחות, בכתבה שלפניכם

סלפי, אינסטגרם ותמונות בכל מקום. האפשרויות הטכנולוגיות והפשוטות לצילום בכל מקום, גורמים לאנשים לצלם בכל מצב, כל יום וכל היום, וכל זה נועד כדי לשמר את הרגע ולזכור אותו.

אך מתברר שהאירוניה בדבר- מוזרה, מסתבר שהאובססיה לתעד כל רגע בחיינו כדי לשמרו, עשויה דווקא, לפגוע ביכולת שלנו לזכור את אותם רגעים.

נשמע לכם מוזר? אז, זה לא. מחקרים בנושא מוכיחים שהצילום היומיומי והתכוף הזה, משכיח את הזיכרון האמיתי.

בכתב העת Psychological Science, פורסם מחקר חדש שתוצאותיו מוכיחות כי צילום תמונות גורם שלא להתרכז בחוויה, ולכן, מונע מזיכרונות לשקוע אצלנו לחלוטין.

את ההשראה למחקר קיבלו חוקרים מאוניברסיטת Fairfield מניסיונם האישי. הם הבחינו כי האנשים שולפים את המצלמות בכל רגע, כמעט בלי שימת לב, כדי לתעד את הרגע, וזהו הגורם למצב האבסורדי שהם מפסידים את מה שקורה במציאות העכשווית אל מול עיניהם. לכן החלו לחקור את מידת "שימור" אירועי החיים באמצעות המצלמה ועד כמה זוכרים לאחר מכן.

כדי לדעת את התשובה לתהייתם, ערכו ניסוי במוזיאון לאומנות. הסטודנטים הובלו בסיור והתבקשו לשים לב לעצמים מסוימים – באמצעות צילום או באמצעות התבוננות. למחרת, נבחנו הסטודנטים על זיכרונותיהם מהסיור.

הממצאים היו די מפתיעים, והם הראו כי המשתתפים זכרו פחות אובייקטים שהם צילמו, בהשוואה לאלה שהם רק התבוננו בהם. עוד נמצא, כי הם לא הצליחו לענות על אותו מספר שאלות לגבי הפרטים הוויזואליים של האובייקטים שהם צילמו ולא זכרו את מיקומם במוזיאון באותה הצלחה, בהשוואה לאובייקטים שרק התבוננו בהם.

בניסוי נוסף שנערך על ידי החוקרים, הממצאים היו דומים אך עם זווית אחרת ומעניינת – נראה כי צילום תמונה של פרט ספציפי באובייקט באמצעות זום במצלמה, משמרת את הזיכרון של האובייקט, לא רק של החלק בו התמקדו, אלא גם של החלק שנותר מחוץ לפריים.

לסיכום אמרו החוקרים כי כאשר אנשים מסתמכים על הטכנולוגיה שהיא תזכור את הזיכרונות בעבורם – הם סומכים על המצלמה שהיא זאת שתתעד את האירוע ולכן לא "נמצאים ברגע" באופן מוחלט וזה עלול להשפיע על הזיכרונות ועל החוויות שעברו.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אולי מחקר מסודר עם תוצאות (ברורות…) יגמול אי אלו אנשים מהסלפי המעצבן. בכל קרן רחוב רואים אנשים נעמדים לצלם את עצמם עם מישהו שפגשו שעד אתמול היו אולי מהנהנים לו בראשם. הרדידות הזו כבר חסרת טעם!

    שירה |
    הגב