ריבלין: "אמרתי לנתניהו: האסון הגדול שלך זה שאין לך תחליף"

נשיא המדינה מסכם שנה בתפקיד ויוצא במתקפת ראיונות לכלי התקשורת בארץ. בראיונות, שיתפרסמו במלואם מחר, מתייחס ריבלין להשמצות נגדו ("יכולות להעליב ברמה האישית"), חושש מפני רצח פוליטי נוסף ("הכל אפשרי") ומדבר על היחסים המורכבים עם נתניהו ("פעם היינו חברים")

סוגר שנה בתפקיד: נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין מציין שנה לתפקיד אליו נבחר ע"י רוב חברי הכנת, ויוצא לסבב ראיונות לכלי התקשורת המרכזיים בארץ. הראיונות המלאים יפורסמו מחר, אולם כבר היום פורסמו החלקים הפיקנטיים שבהם.

כך למשל אמר ריבלין בראיון להארץ: "אמרתי לנתניהו כי האסון הגול ביותר שלך הוא שאין לך תחליף במערכת הפוליטית. אם היה לך תחליף – היית טוב פי אלף".

ואילו בראיון לאתר 'וואלה!' התייחס ריבלין להשמצות וההתקפות נגדו ברשתות החברתיות, השמצות הגובלות לא פעם בהסתה של ממש: "השמצות בפייסבוק יכולות להעליב ברמה האישית, אבל אני לא מפחד מהן….אני יודע מי אלה המשמיצים, הם אלה שבטוחים שכל מי שלא מסכים איתם הוא אויב העם. אני יודע מי אני ומה עשיתי למען ארצי ולמען עמי".

על פשעי השנאה והטרור היהודי בסוף השבוע אמר ריבלין: "פעמים רבות, כאשר אתה בגינה מטופחת ולא נותן דעתך לעשבים שוטים – הערוגה כולה הופכת לטבע משתולל…אם אתה קורא לזה שוליים – אתה חוטא להקמת המדינה, שבתוכה אנו מאפשרים התנכלות לאזרחים – לאלה שאינם יהודים, ערבים, נוצרים או מוסלמים. במצב כזה אנחנו יכולים לאבד הכול. מקום שבו הורגים ילדים ומתירים את דמו של האחר – צריך לטפל מיד. טרור הוא טרור – בין אם הוא ערבי או יהודי, הוא תמיד מגיע מתוך גישות פונדמנטליסטיות".

"היינו פעם חברים". ריבלין עם נתניהו. צילום: פלאש 90
"היינו פעם חברים". ריבלין עם נתניהו. צילום: פלאש 90

בראיון שהעניק ל'ידיעות אחרונות' ואתר YNET נשמע ריבלין פסימי מאוד באשר למתח הפנימי בישראל. כשנשאל על מידת ההיתכנות של רצח פוליטי נוסף השיב ריבלין: "הכל אפשרי. היום יש כאלה ההוזים שמדינה יהודית ודמוקרטית היא מדינה דמוקרטית רק ליהודים".

ריבלין נשאל בראיון על יחסיו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשיב בגילוי לב: "הוא ראש הממשלה ואני נשיא המדינה. שנינו גדלנו בבית מאוד ממלכתי. הוא פעם היה חבר שלי גם. אני אף פעם לא שומר טינה".

ריבלין דחה בתוקף את הטענות לפיהן הוא השתנה בשנה האחרונה: "אני לא השתניתי…הימין האשים אותי גם בעבר שאני ליברלי מדי. מי שמופתע זה אנשי השמאל".

ואילו על המשבר בין נתניהו לאובמה אמר ריבלין: "נדמה לי שהם מאוד דומים באופיים, והם מסוגלים להרגיז אחד את השני…לא טוב שהם ירגיזו אחד את השני על חשבונה של ארה"ב ועל חשבונה של מדינת ישראל".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אל תסביר מה דעתך וממה אתה לא חושש, תסביר מדוע אתה שווה את ההוצאה המיותרת הזאת למדינה.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב