ריבלין באיחוד האירופי: יוזמת השלום – נידונה לכישלון

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס בפרלמנט האירופי לסכסוך הישראלי-פלסטיני וקרא להם לחדול מהיוזמה הצרפתית.

ריבלין בבלגיה: נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא היום (רביעי) נאום מיוחד בעברית בפני מליאת פרלמנט האיחוד האירופי.

במסגרת ביקורו הרשמי הוא מנסה להדוף את הלחצים הבינלאומיים מצד אירופה בשעה שאבו מאזן עצמו מגיע לאירופה ופועל כנגד ישראל.

ריבלין התייחס בפתח דבריו לקו המקשר בין ישראל לבריסל, "הייתי יכול לומר שארבע שעות טיסה ושנות אור מפרידות בין בריסל לבין תל אביב, אבל האמת היא שאין הרבה מרחק תודעתי או מהותי ביניהן. שתי ערים קוסמופוליטיות, שכנות, לא רחוקות. בשתיהן היכה לאחרונה הטרור", אמר ריבלין במהלך נאומו – וציין כי מדינות אירופיות רבות "חולקות היסטוריה עשירה וכואבת עם העם היהודי".

לאחר מכן אמר ריבלין כי "חשוב לא פחות הוא הקשר האמיץ והאיתן שנוצר בינינו ושמקבל היום ביטוי בשיתופי פעולה נרחבים, בתחומי מחקר וחדשנות, בריאות וסביבה, חינוך ותרבות ועוד. מכל כיוון שלא נביט על זה – העבר שלנו, ההווה שלנו והעתיד לו אנו מצפים קשורים יחד, ישראל ואירופה, בקשר שלא ינתק".

"כפי שהאנושות לא הייתה יכולה להיות מה שהיא ללא אירופה, כך אירופה לא הייתה יכולה להיות מה שהיא בלי העם היהודי", אמר. "חירות, שוויון, צדק, פלורליזם וסובלנות דתית, דמוקרטיה, אלה הם ערכי היסוד החקוקים במגילת העצמאות של מדינת ישראל. אלה הם הערכים המכוננים של האיחוד האירופי".

 

"כמותכם, עומדת ישראל בפני מבחנים קשים ומורכבים ואולם, בשונה מאירופה שעוברת תהליך של הסרת המחיצות בין הלאומים והמדינות, ישראל רוצה ומוכרחה, בראש ובראשונה, להישאר בית לאומי, מקלט בטוח לעם היהודי. מדינת ישראל איננה בשום פנים ואופן פיצוי על השואה אבל, השואה מעמידה כעובדת יסוד את הכורח והחיוניות שבחזרתו להיסטוריה של העם היהודי כאומה הלוקחת את גורלה בידיה".

ריבלין אמר עוד כי הוא "רגיש לכך שהביקורת הרבה הנשמעת על ישראל באירופה נובעת בין היתר, מחוסר הבנה וחוסר סבלנות לצורך קיומי זה של האומה היהודית ומדינת ישראל. מנגד, ולצערי הרב, גם בישראל מתפתח חוסר סבלנות. יש כאלה המפתחים כעס ותסכול כלפי מהלכים אירופיים, כלפי מה שהם חווים כביקורת לא הוגנת לפרקים ולעיתים אף נגועה בפטרונות"

הנשיא ביקש מהאירופים סבלנות ותמיכה: "כבדו את שיקול הדעת הישראלי גם כאשר הוא שונה משלכם. כבדו את הריבונות הישראלית ואת התהליך הדמוקרטי שבו מתקבלות הכרעותיה. כבדו את נחישותה וחובתה של ישראל להגן על אזרחיה".

"אני עומד כאן היום ואומר לכם בצורה הברורה ביותר: מאז שנת 93' בה נחתמו הסכמי אוסלו, המנהיגות הישראלית הנבחרת תמכה ותומכת בפתרון שתי המדינות לשני העמים. יתרה מכך, בהכירי את הפרלמנט הישראלי, אני יודע כי כל הסדר מדיני שיובא בפני הכנסת בישראל על ידי ממשלה נבחרת, יאושר", אמר ריבלין – שציין כי כיום לא מתקיימים התנאים המאפשרים הגעה להסדר קבע.

במהלך הביקור נשיא המדינה ייפגש עם פיליפ מלך בלגיה, וראש ממשלת בלגיה שארל מישל ובכירי המדינה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.