ריבלין: לא מסכים עם אובמה אך הוא מחוייב לישראל

נשיא המדינה אמר הערב בועידת הארץ: אובמה ואני לא מסכימים על הנושא הפלסטיני, אך הוא מחויב לביטחון ישראל. הנשיא אובמה עצמו אמר בנאום מוקלט: השלום הכרחי, השלום צודק והשלום אפשרי.

בועידה שמקיימת עיתון הארץ בניו יורק, אמר נשיא ארצות הברית ברק אובמה בראיון מוקלט ששודר שם כי השלום הוא הדרך היחידה שישראל תישאר מדינה יהודית ודמוקרטית. אובמה גינה את פיגועי הטרור האחרונים נגד ישראלים ואמר כי יש להביא לדין אנשים שנקטו באלימות כלפי פלסטינים.

"אנחנו נמצאים ברגע קריטי", אמר אובמה בנאומו. "אלימות בלתי נסלחת לקחה את חייהם של ישראלים, פלסטינים ואמריקאים. אני הייתי ברור מאוד בכך שהמנהיגים הפלסטינים צריכים לגנות את ההתקפות הנמשכות ולהפסיק את ההסתה. גורמים שאחראים לאלימות, כולל אלימות נגד פלסטינים, צריכים לעמוד לדין".

נשיא ארצות הברית אמר כי "דווקא בתקופה כזו חשוב להדגיש את מה שאנחנו יודעים שהוא נכון. אני אומר זאת שוב – השלום הכרחי, השלום צודק והשלום אפשרי. השלום הכרחי כי הוא הדרך היחידה להבטיח ביטחון אמיתי ומתמשך לישראלים ולפלסטינים והדרך היחידה להבטיח שישראל תישאר מדינה יהודית ודמוקרטית".

אובמה הוסיף: "השלום צודק כיוון שפתרון שתי המדינות יביא סוף סוף לישראלים את הנורמליות לה הם זכאים ולפלסטינים את המדינה הריבונית והכבוד שמגיעים להם. השלום אפשרי אם מנהיגים ועמים יהיו מוכנים לזמן את הרצון והאומץ כדי להשתחרר מדפוסי העבר וליצור עתיד חדש".

אחריו עלה לנאום נשיא המדינה ראובן ריבלין שאמר כי גם אם ייתכן והוא אינו מסכים עם נשיא ארה"ב ברק אובמה על הנושא הפלסטיני, אין שאלה לגבי מחויבותו של זה האחרון לביטחון ישראל. בהמשך סיפר הנשיא: "פעמים רבות אני מתעצבן כשאני קורא 'הארץ', אך עדיין ממשיך לקרוא את העיתון, שוב ושוב", אמר. "גם בזמנים של ממשלת ימין וגם בזמנים של ממשלות שמאל, 'הארץ' נשאר באופוזיציה".

ריבלין התייחס לפאנל שיתקיים בהמשך הוועידה, בו ידברו נציגי הארגון "שוברים שתיקה", ואמר כי "צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם". "לפעמים צריך לומר את המובן מאליו – צה״ל עושה הכל לשמור על סטנדרטים מוסריים גבוהים", אמר הנשיא. "חיילינו מגינים עלינו ואנחנו נעשה הכל כדי להגן עליהם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.