ריבלין נגד המועמדת לנשיאות צרפת: הכחישה שואה

נשיא המדינה התייחס בטקס סיום אירועי יום הזיכרון לנספי השואה לניסיונות להכחיש את השואה בעולם המודרני

שיא המדינה מותח ביקורת יוצאת דופן על המועמדת לנשיאות צרפת, מארין לה פן ומכנסה אותה הערב (שני) בטקס הנועל את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בבית לוחמי הגטאות "מכחישת שואה".
"לפני כשבועיים, הכחישה מועמדת לנשיאות צרפת את אחריותה של צרפת לגירוש אזרחיה היהודים למחנות הריכוז וההשמדה הנאציים. חבר מפלגתה הכחיש לא רק את המעורבות הצרפתית בגירוש היהודים להשמדה, אלא את עצם ההשמדה ההמונית", אמר ריבלין.
הוא נתן דוגמא נוספת להכחשת שואה מודרנית. "בפולין, הדיון במעורבותה של האוכלוסייה המקומית ברדיפת היהודים ורציחתם הפך לנושא פוליטי מן המדרגה הראשונה. באוקראינה זעמו נבחרי ציבור על כי בנאומי בפני הפרלמנט האוקראיני, הזכרתי ש'רבים מהמסייעים לנאצים היו בני העם האוקראיני ובתוכם היו שפרעו וטבחו ביהודים ובמקרים רבים הסגירו אותם לגרמנים'. ובבריטניה, קבע חבר במפלגת הלייבור שגורש ממנה, כי 'היהודים הציונים שיתפו פעולה עם היטלר'", הוסיף ריבלין.
"נכון, אין אחריות שווה", הדגיש הנשיא ואמר, "איננו דורשים מאף אומה מלבד מהאומה הגרמנית, את האחריות על התכנון השטני וההוצאה לפועל של הפתרון הסופי. אבל אנו תובעים חשבון נפש לאומי ומוסרי מכל אלו שסייעו להוצאת תכנית ההשמדה מהכוח לפועל. ההתכחשות לאחריות לפשעים שנעשו בימי מלחמת העולם השנייה היא הכחשת שואה מסוג חדש, מסוכן והרסני הרבה יותר מזה שהכרנו עד כה".
ריבלין הוסיף כי "זוהי אינה הכחשה של עצם קיומה של השואה, אלא הכחשה של ההבחנה בין קורבן לבין פושע. זוהי הכחשה שמבקשת להפוך את אירופה כולה – על הנהגתה הלאומית ומוסדותיה המארגנים – לקורבנות. זוהי הכחשה שחותרת לבטל את האחריות הפוליטית והמוסרית שמוכרחה לעמוד בלב זיכרון השואה לדורי דורות. קורבנוּת, היא תעודת הפטור הגורפת והיעילה ביותר מאחריות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.