"רישום הנישואים הפך לביזנס שנועד לספק פרנסה לרבנים"

תגובות חריפות לממצאי תחקיר רישום הנישואים שפורסם הבוקר. פרופ' אביעד הכהן: "המחמיר במקום שראוי להקל, סופו שיקל במקום שראוי להחמיר. רישום הנישואים הפך לעסק כלכלי"

סערת רישום הנישואים בבד"צ העדה החרדית: גורמים משפטיים וציבוריים מגיבים הבוקר בחריפות לממצאי התחקיר. "המחמיר במקום שראוי להקל, סופו שיקל במקום שראוי להחמיר. לצערי, רישום הנישואין הפך במקומות מסוימים ל"ביזנס", עסק לכל דבר, שמטרתו העיקרית היא להעשיר את קופת המועצה הדתית ולתת פרנסה לרבנים מ"אנ"ש"- אנשי שלומה, שאינם מסתפקים תמיד במשכורת שהם מקבלים מן הציבור אלא מבקשים "בונוסים" מהזוגות שהם מחתנים", אמר פרופסור אביעד הכהן, דיקן מכללת שערי משפט.

הכהן הוסיף: "מדובר בנושא חשוב מדי ורציני שיש לו השלכות על מעמדו האישי של אדם, על כל הזכויות והחובות שנובעות ממנו. כל אי דיוק או רשלנות לגביו עלולות להביא עמן תוצאות הרות אסון. הגיע הזמן שבמקום להמאיס על בני זוג המבקשים להינשא כדת משה וישראל את תורת ישראל, ולהעמיס עליהם קשיים מיותרים ייעשה בדק בית ממשי בכל הנושא והוא יוסדר על פי כללי מנהל תקינים".

ואילו ממכון עתי"ם נמסר: "אין ספק שכיום, במדינת ישראל, הליך רישום הנישואים הפך למשהו מאיים עבור הרבה מאוד זוגות. במקום לנצל את ההזדמנות להראות את הצד היפה של היהדות, ברבנות הופכים להיות חוקרים ובלשים, ומייצרים חשדנות רבה משני הצדדים. אנחנו צריכים לשאוף, ואצלנו עובדים על זה מדי יום, שנקודת המפגש המשמעותית הזו עם היהדות בחיים של זוגות צעירים תהיה זיכרון חיובי שיילך איתם כל החיים. לצערי, היום, הרבה זוגות פשוט בוחרים בחתונת אקמול: רוצים לעבור את זה במינימום כאב. הרבה מהאחריות מוטלת לפתחה של הרבנות".

"ביזנס". מימין: פרופ' אביעד הכהן
"ביזנס". מימין: פרופ' אביעד הכהן

הרקע לדברים הוא, כאמור, התחקיר שפורסם הבוקר ב'ידיעות אחרונות'. ע"פ התחקיר, בעוד ברבנות הראשית מעדיפים להיאבק ברשמי הנישואין של 'צהר' בטענות שונות בדבר "התנהלות רפורמית" של רבני הארגון, התנהלות שמכניסה – לטענת הרבנות – את הנישואים האזרחיים לישראל בדרך האחורית, הרי שההתנהלות הבעייתית באמת מתקיימת דווקא ב…משרדי בד"צ 'העדה החרדית' בירושלים.

ע"פ התחקיר, הבד"צ מאפשר להירשם לנישואין דרכו – ללא כל אימות ממשי של הפרטים אותם מוסרים בני הזוג המבקשים להינשא.

אריאלה שטרנבוך, העיתונאית שחתומה על התחקיר, מספרת בתחילתו כי הפרצה מאפשרת לזוגות רבים שחוששים מהבירוקרטיה והבירורים ברבנות – לעבור ב"מסלול הירוק" של הבד"צ. כך לדוגמא סיפר א' שהתחתן לפני כחודשיים: "אני ממשפחה דתית אבל אשתי עולה חדשה מארצות־הברית…כשהגענו לרבנות להירשם אמרו לנו שנצטרך להוכיח את יהדותה. ביקשו תעודת נישואים, אישור של רב שהם מכירים מארצות־הברית ועוד שלל הוכחות. כשסיפרתי את זה לחבר, הוא אמר לי: 'אתה משוגע? לכו להירשם אצל החרדים, זו ממש שכונה מה שהולך שם. ואכן, הגענו לשם ותוך חמש דקות קיבלנו אישור נישואים, בלי חקירות ובלי הצקות".

כדי לאמת את הדברים נרשמה שטרנבוך באופן פקטיבי עם בחור ישיבה לנישואין (לצרכי התחקיר בלבד). הרשם, שגילה עירנות ותהה על חוסר האותנטיות של אישור הרווקות של הבחור, לא הבחין כלל בפקטיביות של אישור מדריכת הכלות של הכתבת. בנוסף כשנשאלו על שמו של הרב שיחתן אותם קיבל הרשם את הדברים למרות שהיה מדובר בשם אקראי ולא מאומת שנשלף מהמותן.

אחרי שהוסבר להם מה עוד הם נדרשים לעשות כדי להשלים את הרישום (להביא אחרי החתונה את שמות העדים וכיו"ב) התקיים הדו-שיח הבא: "החתן והכלה": אנחנו לא צריכים אישור לרב שמקדש אותנו שנרשמנו? אישור שהוא יכול לחתן אותנו?

הרשם: "לא צריכים כלום…הנה, יש לך קבלה ששילמת".

"החתן והכלה": "זה כבר אישור להתחתן?".

הרשם: "כן".

בוידאו: הצצה לאמצעים הבעייתים שמפעילה הרבנות במאבקה ב'צהר'

(באדיבות רשת)

מבד"ץ העדה החרדית נמסר בתגובה: "הרישום נעשה על ידנו בהתאם לרישיון מהמשרד לשירותי דת וכך גם התעודה שאנו מנפיקים. טרם מתן התעודה אנו עורכים את כל הבירורים הנדרשים בהתאם להנחיות המשרד לשירותי דת… איננו בודקים את הבאים בשערנו, ואנו מקפידים על מתן שירות ראוי ומקצועי לכל הבאים בשערנו. אשר לשאלתכם בעניין הזוג שנשלח על ידכם, נציין כי הכתובה שקיבל אותו זוג הינה טופס ריק. כתובה זו יש להעביר לרב מסדר הקידושין על מנת שהוא ימלא ויחתום. הטופס ללא חתימת רב מסדר הקידושין נעדר כל תוקף או משמעות. נציין גם אישור הנישואים היחיד הינו אישור נישואים של המשרד לשירותי דת שאותו מקבלים רק לאחר סיום תהליך הבדיקות הנדרשות".

מהמשרד לשירותי דת, האחראי גם על הרבנות, נמסר בתגובה: "אנחנו ממאנים להאמין שכך הדבר. נשמח אם הממצאים יועברו לרשותנו בהקדם, והעניין ייבדק מיד".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.