רעידת אדמה בשוק הנדל"ן: "העלאת מס הרכישה תפגע אנושות בהורי החרדים"

בשעה שבריכוזים החרדים חוגגים את העלאת קצבאות הילדים ותקציבי הישיבות שיסייעו בעבור כל משפחה חרדית לגמור את החודש, מתחוללת "רעידת אדמה" על ידי שר האוצר משה כחלון שמתכנן להעלות את מס הרכישה על דירות להשקעה בשיעור של 20% לפחות

הגזירות של כחלון: בשעה שבריכוזים החרדים חוגגים את העלאת קצבאות הילדים ותקציבי הישיבות שייסעו בעבור כל משפחה חרדית לגמור את  החודש, מתחוללת "רעידת אדמה" שמגובה בשתיקתם הרועמת של הנציגים החרדים בכנסת.

מדובר, כמובן במס הרכישה על דירות להשקעה שיועלה בשיעור של 20% לפחות, כך לפחות ממליצים היום (חמישי) במשרד האוצר לשר המיועד משה כחלון, שהצהיר כי בכוונתו להעלות את המס המדובר.

בעבור המשפחות החרדיות מדובר בגזירה כלכלית הקשה ביותר, הרבה יותר מגזירות לפיד, ההורים החרדים שבדרך כלל מחתנים את ילדיהם, רוכשים דירות נוספות להשקעה – שדרכן בבוא העת הם מוכרים את הדירות ומשלמים לחתן דנן את הדירה המדוברת.

"ההחלטה של כחלון להטיל מס על רכישת דירה להשקעה תעצור לחלוטין את רכישת הדירות, ובעתיד יהיה קשה לחתן ילדים מחסכונות".אומר לנו מתווך בכיר בתחום הנדל"ן שתוהה ,"איפה הח"כים החרדים? מדוע הם שותקים וממלאים פיהם מים"? תוהה אותו גורם.

לדבריו, אברכים רבים רוכשים דירות יד 2 , ועתה העלאת המס תבלום את התופעה המוכרת  בעיקר בתוך המגזר החרדי, בלתי ניתן יהיה לרכוש דירות עבור הילדים".

בהסכם בין מפלגת "כולנו" לליכוד סוכם כי המס המוטל על רוכשי דירות שאינן דירות מגורים אלא להשקעה בלבד, אכן יעלה בשיעור דרמטי, אולם לא נקבע שיעור ההעלאה.

יש לציין, כי במגעים עם האוצר, אנשיו של כחלון אף דיברו על העלאה גבוהה יותר של מס הרכישה, לרמה של 25%. כך או כך – מדובר בהעלאה דרמטית של המיסוי על רכישת דירה להשקעה, בהיקף של מאות אלפי שקלים לדירה ממוצעת.

מס הרכישה המוטל כיום על רוכשי דירה נוספת שאיננה דירת מגורים מדורג באופן הבא: החל ב-5% במדרגה הראשונה ועד 10% במדרגה החמישית, ממחיר של 15 מיליון שקלים ויותר.

על פי תוכנית כחלון במידה  ומס הרכישה המוטל על משקיע פי ארבעה לעומת המס הנוכחי: משקיע ישלם 400 אלף שקלים על דירה שרכש לעומת כ-108 אלף שקלים כיום – לעומת מי שרוכש דירה ראשונה ישלם מס רכישה של כ-20 אלף שקלים בלבד.

העלאת מס הרכישה צפויה לפיכך לחולל רעידת אדמה בשוק רכישת הדירות, שהמשקיעים מהווים 25% ממנו.

על פי ההערכות, שוק הנדל"ן יכנס למבול עסקאות עד לכניסת ההוראות החדשות לתוקף – ולירידה חדה בעסקאות מאותו מועד ואילך.

רוכשי הדירות עשויים להחליט להמתין עם רכישת הדירה שלהם, בציפייה לירידת מחירי הדירות לאחר כניסת העלאת המס לתוקף.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מי שינזק זה המתווך ותו לא, להשקיע אפשר בעוד אפיקים לא תמיד הירות הנ"ל הם האופציה הכי טובה, אפשר לסמוך על היהודים שימצאו עוד פתרונות, ואם זה יעזור לעצירת עליית המחרים מה רע זה טוב לכלל???!!!!

  משהו |
  הגב
 2. שקר וכזב מי שרוכש דירות להשקעה עבור הילדים רוכש על שמם וזה לא נקרא השקעה הרמן תעשה עבודת שטח במקום לברבר שטויות

  איציק |
  הגב
 3. נכון שזה אולי מהווה מכה לרוכשי הדירות להשקעה, אולם רוב רובו של הציבור (שאינו בעל יכולת כלכלית גבוהה) רוכש דירה בעיקר למגורים, כך שבעבור הכלל זוהי בשורה טובה (העלאת המס למשקיעים יצמצם בהרבה את שיעור המשקיעים, וכך יגדל היצע הדירות למגורים, דבר שיוזיל את מחירם)

  יהודי |
  הגב