רעידת אדמה פוליטית ביוון: מפלגת השמאל הקיצונית ניצחה בבחירות

לפי הסקרים הסופיים, מפלגת "סיריזה" זכתה בכ-146-158 מושבים מתוך 300 מושבים בפרלמנט היווני ■ השאלה היא האם מנהיג המפלגה, אלכסיס ציפרס, יצליח להקים ממשלה

דרמה בבחירות ביוון: סקרים סופיים שפורסמו הערב (א') מנבאים ניצחון מוחץ למפלגת השמאל הקיצוני "סיריזה" שמנהיגה אלכסיס צפירס איים בעבר להוציא את יוון מגוש האירו אם לא תיפסק תוכנית הצנע במדינה. בשווקים דרוכים לקראת פרסום המדגמים הראשוניים והתוצאות הסופיות של הבחירות, שכן איום לפרק את גוש האירו עלול להצית מחדש את המשבר כפי שקרה ב-2010-2012.
לפי הסקרים האחרונים, מפלגת "סיריזה" צפויה לקבל בין 146 ל-158 מושבים מתוך 300 מושבים בפרלמנט היווני.

הקלפיות נפתח בשעה 7:00 ונסגרו ב-19:00 (שעון ישראל) תוצאות מדגמים ראשוניים יפורסמו ב-21:30. כ-9.8 מיליון יוונים זכאים להצביע בבחירות ולמעלה משליש מהם גרים במטרופולין אטיקה, בו ממוקמת הבירה אתונה.

בבחירות מתמודד ראש הממשלה הנוכחי אנטוניס סמראס בראשות מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" נגד מנהיג האופוזיציה אלכסיס צפירס ומפלגת "סיריזה". צפירס התחייב בקמפיין הבחירות שלו לבצע ארגון מחדש לחובותיה של יוון, כלומר "תספורת" לנושים, וכמו כן לזנוח את תוכנית הצנע שכפתה אירופה (בהובלת גרמניה) על יוון שכתנאי להמשך קבלת סיוע לשם תשלום החובות.

בחודשים האחרונים איים צפירס להוציא את יוון מגוש האירו אם לא ייענו דרישותיה, אולם בימים האחרונים הוא נשמע מתון יותר בראיונות לתקשורת ואמר כי יוון תכבד את התחייבויותיה. מצד שני, הוא ממשיך לתבוע הפחתת חובות והפסקת תוכנית הצנע, צעד לו מתנגדות גרמניה ומדינות אירופה.

ממשלות אירופה, מברלין עד מדריד, ממתינות לראות מה יהיו תוצאות הבחירות. סקרים שנערכו בימים האחרונים מצביעים על התחזקות של "סיריזה" שכאמור אמורה לנצח בבחירות. סקר גדול שנערך עבור ערוץ הטלוויזיה Mega TV שפורסם ביום שישי הראה על 33.4% תמיכה בסיריזה לעומת 26.7% תמיכה במפלגת הדמוקרטיה החדשה. המפלגה הניאו-נאצית "השחר המוזהב" זוכה לפי הסקר ב-5.1% תמיכה, בדומה לשותפות הקואליציוניות של סמראס – פאסוק, טו פוטאמי ו"הנהר" – שמקבלות כל אחת כ-5% תמיכה. הסקר נערך בקרב 2,000 איש בתאריכים 20-23 בינואר.

"השאלה היא לא אם סיריזה תנצח בבחירות, אלא אם היא תקבל מספיק קולות כדי להקים ממשלה ולממש את שאיפותיה", כתבו אנליסטים ב-Axia Ventures Group בסקירה שהפיצו ללקוחות ביום ו'. בסקירה צוין עוד כי אמנם יש לא מעט קולות מתנדנדים, אך "רוב המתלבטים עשויים לתת את קולם למי שנתפס כמנצח לפי הסקרים ובכך להעניק לסיריזה ניצחון גדול יותר מהצפוי".

אגרות החוב הממשלתיות של יוון עלו בימים חמישי ושישי לאור ההכרזה על תוכנית רכישות אג"ח ע"י הבנק המרכזי האירופי, בהיקף של 60 מיליארד אירו מדי חודש עד סוף 2016. בורסת יוון זינקה ב-6.1% ביום שישי. תשואת האג"ח ל-10 שנים של ממשלת יוון עומדת היום על 8.41%.

קובעי המדיניות באירופה, ובכללם שר האוצר של גרמניה וולפגנג שוובל ועמיתו ההולנדי יירן דישלבלום, הזהירו בסוף השבוע את יוון לבל תסטה מתוכנית הצנע שמבטיחה לה מתן כספי סיוע. ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי, שגם הוא יתמודד בבחירות בסוף השנה, ביקר החודש באתונה כדי להפגין סולידריות עם רה"מ סמראס.

מצד שני, גורמי אופיזציה אחרים באירופה הביעו תמיכה בציפרס, כמו למשל פאבלו איגלסיאס, מנהיג מפלגת "פודמוס" בספרד שצמחה מתנועת מחאה למפלגה השנייה הפופולרית במדינה. איגלסיאס השתתף בעצרת תמיכה ב"סיריזה" ביום חמישי. שון פיין, מנהיג מפלגת "גרי אדמס" באירלנד, התקשר לציפרס ואיחל לו הצלחה בבחירות.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.