'רפורמת הזקן' • בן-דהן מנסה להרגיע את השטח; רבנים דת"ל קוראים לסירוב פקודה

הרוחות בצבא ובציונות הדתית ממשיכות לסעור בעקבות "גזירת הזקנים". סגן שר הביטחון קורא למצות את ההליכים מול המפקדים, הרבצ"ר לשעבר קורא לסרב פקודה ו'איגוד ישיבות ההסדר' מבטיח סיוע צמוד

סערת הזקנים מתעצמת: בעוד רבנים דת"ל מחריפים את התבטאויותיהם נגד הצבא, מנסה סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, להרגיע את הרוחות.

"אין ספק שאין גורם בצבא שהחליט כי הוא מעוניין לפגוע בכל בעלי הזקנים בצבא. עם זאת, צה"ל נגרר לכך בעקבות פסיקה של בית בג"ץ, אשר דרש מהצבא לקבוע אמות מידה אחידות בפני כלל מגדלי הזקן.

איני קורא כעת לסירוב פקודה, אך הייתי פונה אל המפקד שנתן אותה על מנת שיבחון אותה שוב. זכותו של חייל שקיבל תשובה שלילית לקבל תשובה מנומקת ואף להגיש ערעור יחד עם הסבר מנומק מצידו. בגלל המציאות הקשה שנגררנו אליה אני מניח ששווה לדחות את הפקודה בחודשיים, אין סיבה שהצבא יפגע בחיילים ללא סיבה לכך", דברי בן דהן בראיון לגל"צ.

ואילו הרבצ״ר לשעבר, הרב ישראל וייס, הפתיע הבוקר בראיון לנועם לזיגמן ב'קול ברמה' כשהצהיר: "חיילים שהגיעו לצבא כשהם עטורים בזקן, חייבים לסרב פקודה ולא לגלח אותו. אני אלווה אותם בעצמי לשערי הכלא".

כאמור, ההתבטאויות בקרב רבני הציונות הדתית מחריפות בימים האחרונים סביב הנושא. הרב אליהו זייני טען כי "הצבא עובר מטיפשות לאנטישמיות", ואילו 'איגוד ישיבות ההסדר שהתכנס אתמול, פירסם את ההודעה הבאה: "איגוד ישיבות ההסדר פועל מול רשויות הצבא להסדרת סוגיית הפטור לגידול זקן. חייל שהחליט מבחינה דתית-רוחנית לגדל זקן ואף חתם על כך בפני צה"ל ימצה את כלל ההליכים הנדרשים, כולל הגשת ערעור במידת הצורך. לא יגלח חייל את זקנו כל עוד ולא מיצה את כלל ההליכים העומדים לרשותו. כל חייל במסלול ההסדר יכול לפנות לסיוע לאיגוד ישיבות ההסדר".

אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

הרב שלמה אבינר, ממובילי הגישה הממלכתית בציונות הדתית, מפתיע הבוקר וקורא לחיילים שיאולצו להתגלח – לסרב פקודה.

"ימים אפלים בצה"ל. לצערנו אין זו פרשיה חדשה. זו הוראת ראש אכ"א מלפני שלושה חודשים. הוא שינה את ההוראה עד כה, שהרב הצבאי הוא שמחליט, עתה זה הקשל"פ", כותב הרב אבינר בשו"ת שפורסם הבוקר באתר 'סרוגים'.

הרב אבינר מוסיף: "איפה כתוב שליהודי לא דתי אסור לגדל זקן? לפי היהדות כולם צריכים לגדל זקן. דוד המלך שלח אנשים לנחם את חנון מלך עמון על מות אביו. תפסו אותם וגלחו להם חצי זקן. הורה להם דוד לשבת בצד עד שיצמח זקנם בחזרה כי היו "נכלמים מאוד (שמואל ב י ה). כמובן, חצי זקן מבייש, אך יכלו להתגלח. מכאן אומרים המפרשים שאז מנהג כל היהודים היה לגדל זקן. על כל פנים, לא כתוב בשום מקום שיהודי לא דתי חייב להתגלח, מלבד אצל הנאצים בגרמניה… יש תמונה מפורסמת בה עומדים שני יהודים וחיילים גרמנים מאלצים אחד מהם לגלח את זקנו של חברו לעיני האוכלוסיה המשועשעת".

הוראה חריגה. הרב אבינר. צילום: פלאש 90
הוראה חריגה. הרב אבינר. צילום: פלאש 90

במענה לשאלה "מה לומר לחייל שמקבל פקודה לגזוז זקן?" השיב הרב אבינר: "לא לגזוז גם אם יקבל מאה מכות וישב בבית הסוהר".

בתוך כך, אב לחייל דתי שאולץ להתגלח העניק אמש ראיון ל'קול חי' וטען לאפליה בין דתיים לחרדים סביב נושא הזקן. לדבריו, "בחיילים החרדים לא נוגעים. רק לדתיים לאומיים והמסורתיים מגלחים…זה הכי מקומם אותי. צה"ל מפחד להתעסק עם המפלגות החרדיות".

במהלך הראיון סיפר האב: "אנחנו משפחה דתית, אני עם זקן וכך הוא התחנך. המוטיבציה שלו לשרת בצבא היה מהחינוך שלו. ביום שישי, לאחר שקיבל אישור מהרב להשאיר את הזקן הם קבלו הודעה שכולם חוזרים ביום ראשון בלי זקן.

כרגע הוא נשאר בבית ולא מוכן לחזור. צבא זה רוח ולא שירים של אלתרמן. כל הרבנים בצבא צריכים להניח את המפתחות, לוותר על המשכורת ולהתפטר הבוקר. ילד שמוריד זקן פורק אחר כך כל עול, מפסיק להתפלל ועוזב את הדת".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.