רשב"י לא יהיה במירון בל"ג בעומר • דב הלברטל

מי יותר מרשב"י חרד לביטול תורה. מי שהיה במערה, ולמד במשך שנים יום ולילה, וכשיצא רצה להחריב את העולם כי טען שהאנשים עוסקים בחיי שעה. ולא יאומן, עכשיו הפכו את רשב"י עצמו לחיי שעה. במקום לשבת וללמוד ביתר התמדה באותו יום של ל"ג בעומר, הופכים אותו ליום של בטלנות קולקטיבית, וכל זאת בשם רשב"י, הלמדן האולטימטיבי

התופעה של ל"ג בעומר, הנהירה ההמונית למירון לקברו של רשב"י, הופכת לסוג של לחץ חברתי ופסטיבל להמונים. השאלה כבר לא: האם אתה נוסע לקבר רשב"י, אלא: למה לא נסעת לקבר רשב"י. כי התקשורת האלקטרונית והכתובה, מסיתים לנסיעה המונית שם.

וזה לא פלא. ל"ג בעומר הפך לתעשיית כפים ומיסטיקה. רבים מרוויחים הון תועפות מהתופעה הזאת. חברות הנסיעות, מרוויחות הון עתק. וכל מיני סוגי בבות או מיסטיקנים, שמוכרים שם ח"י רוטל או קמיעות או גלידות של רשב"י, גם הם מרוויחים הון תועפות.

וכל התעשייה העלובה הזו, באה על חשבון היהדות ועל חשבון אנשים תמימים. פסטיבל ל"ג בעומר ממומן ומתוזמר על ידי כוחות כלכליים ומיסטיים, ששוטפים את המוח להמונים.
יש בהלכה עניין בהשתטחות על קברים. אבל כל העניין של ל"ג בעומר שנוי במחלוקת חריפה. וגם אם נרחיב את הפרשנות לעניין של האר"י הקדוש, שהיה שם, או למסורות שונים בימים קדומים, מי חלם על תופעה של מאות אלפים שנדחפים ונרמסים ומנוצלים בשם רשב"י? מי חלם? זו בכלל יהדות?

אני לא פוסק. אבל אני מוכן כאן לפסוק, שעדיף ללמוד משנה אחת, מלהתרוצץ שעות לקבר רשב"י, ובעיקר לספוג אווירה מעוות של מיסטיקה מהולה בחתרנות כלכלית.

הלחץ החברתי העצום שנוצר לנסוע לל"ג בעומר, שהפך את היום כאילו היה מצווה מעשרת הדיברות, סוחף גם בני ישיבות נורמטיביים, שמעולם לא היה דרכם בכגון אלה, והתרחקו כמטחווי קשת מתופעות שמסכנות אותם רוחנית ומביאות לביטול תורה.

מי יותר מרשב"י חרד לביטול תורה. מי שהיה במערה, ולמד במשך שנים יום ולילה, וכשיצא רצה להחריב את העולם כי טען שהאנשים עוסקים בחיי שעה. ולא יאומן, עכשיו הפכו את רשב"י עצמו לחיי שעה. במקום לשבת וללמוד ביתר התמדה באותו יום של ל"ג בעומר, הופכים אותו ליום של בטלנות קולקטיבית, וכל זאת בשם רשב"י, הלמדן האולטימטיבי. לא יאומן. פשוט לא יאומן.

וכל זאת באמצעות לחץ חברתי, לחץ כלכלי ולחץ תקשורתי שמהלך אימים על כל מי שיעז שלא לנסוע למירון. בשם רשב"י, צריך היה להטיל איסור על נסיעה למירון בל"ג בעומר ולהכריז על לימוד מתוגבר יותר בישיבות.

אבל זה לא יקרה. כי הרי הרבה יור קשה לשבת וללמוד. אפילו שעה אחת. הרבה יותר קל לנסוע ואומן ולנסוע לקבר רשב"י בל"ג בעומר, כדי לסדר לעצמו את כל השנה. כי גם רבי נחמן וגם רשב"י, יוציאו כל חוטא בציציות ראשו. כמה חבל. כמה עצוב. דווקא לרשב"י, גדול הלמדנים, עושים את זה.

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לא יאומן - נוסעים לאומן

  קברי הצדיקים – העיר מקלט לנשמה שלנו.
  התעלות רוחנית בשיא השיאים בקברי צדיקים

  וגם לרשב"י |
  הגב
 2. תעשו טובה אני מתחנן

  לא קורה את הטור שלו, זה מבחיל כל פעם מחדש, מונולוג שלא מכבד גם אתר חילוני, מבקשים מכם ולא בפעם הראשונה תחוסו עלינו הקוראים ואל תתנו לו במה, זרקו אותו מעל האתרים לא ברור למה כעת אצלכם, תיהיו קשובים לקוראים אחרת יעזבו אתכם.

  אבי |
  הגב
 3. עם הארץ

  אני לא יודע איך נותנים לו במה לכתוב מאמרים כל כך מטומטמים?!!!
  הלברטל אתה מטומטם!

  משה |
  הגב
 4. דב הלבר-'טרול' = חצרוני בלבוש דתי

  דב הלבר-'טרול'חצרוני בלבוש חרדי

  פושט'ער איד |
  הגב
 5. חירטוט

  רשב"י עצמו ביקש שישמחו ביום פטירתו ושיעשו הילולא…
  וכי שאתה הולך לחתונת בנך אתה טוען לביטול תורה..
  גדולים ורבים לפנינו עשו את זה ליום שמחה ועלו למירון.. האור החיים הקדוש רכב במשך כמה ימים למירון וכשהגיע לשם ירד מהחמור ועלה ברגליו על ההר כי קדוש הוא..
  זכותו רשב"י גדולה מאוד מעבר להשגתנו ובכל שנה מכריז יכול אני לפטור את העולם מדין..

  הדברים שנכתבו בטור משקפים את דעת הכותב בלבד.

  נ |
  הגב
 6. רשבי בעצמו ציווה לשמוח ביום זה

  תסמוך על רשבי שהוא התכוון שגם אתה תפסיק מהלימוד ותצא בריקוד ואל תדאג אתה לא באמת תורתך אומנותך ולכן כמו שאתה מפסיק לשם תפילה וכן לעוד 'ביטולי תורה' כגון אלו חובה עליך להפסיק לשם שמחה של תורה שביום זה נתגלו רזי תורה

  יוסי |
  הגב
 7. שמעת פעם על המושגים "להקביל פני רבו" או "גדול שימושה יותר מלימודה"

  יש דברים שנירכשים דרך החוויה ולא דרך המוח כמו כבוד תלמידי חכמים וחיבוב מצוה שהם דברים שנרכשים דרך מה שאתה מכנה "מיסטיקה" וכן גם ביהדות עושים דברים משונים בשביל מטרות שונות עיין בהלכות פסח "להתמיה את התינוקות" רק שאצלך אלוקים זה דבר שצריך לחקור רק עם השכל אמונה ורגש או דברים שהם למעלה מהשכל אלוקים לא קיים שם…
  רק שתדע לך שאותו אלוקים שאתה מתחבר אליו רק דרך השכל ציווה לעשות קורבנות ואף לספר בניסים דברים שאינם שכל בכלל!!!!

  יוסי |
  הגב