רשות התעופה בארה"ב הסירה את האיסור לטוס לישראל

(עדכון) – כ-80 טיסות בוטלו עקב החלטת חברות התעופה הזרות להפסיק לטוס לישראל ■ כ"ץ: "עד חצות יגיעו לארץ כל הנוסעים שנתקעו בחו"ל; התעופה ממשיכה לפעול כמעט כסדרה" ■ שדה התעופה בעובדה ייפתח לטיסות בינ"ל

רשות התעופה האמריקאית (FAA) הסירה הבוקר (ה') את האיסור של טיסות של חברות תעופה אמריקאיות לישראל וממנה. אמש הרשות הודיעה כי היא מאריכה את האיסור בעוד 24 שעות עד יום חמישי, אך הבוקר לאחר הערכת מצב הוחלט להמליץ לחברות התעופה לטוס לישראל.
"הרשות עובדת בצמוד עם ממשלת ישראל על מנת לבחון את הנתונים החדשים שהיא סיפקה, ולקבוע אם הסיכונים הפוטנציאליים לתעופה האזרחית האמריקאית מותנו", נמסר בהודעת ה-FAA אתמול. הרשות המתינה להבהרות ממשרד התחבורה הישראלי באשר לבטיחות של נתב"ג.
"האויב לא השיג את מבוקשו"
"האויב לא השיג את מבוקשו. האויב גם לא ישיג את מבוקשו. על אף המגבלה, התעופה האזרחית למדינה ממשיכה לפעול כמעט כסדרה" – כך אמר אתמול בצהריים ל"גלובס" שר התחבורה, ישראל כ"ץ.
לדבריו, "המטרה שלנו היא לתת רוח גבית ואורך נשימה לכל הלוחמים בשטח, ונעשה כל שביכולתנו כדי שהתעופה האזרחית לישראל תתקיים באופן רגיל וסדיר כמה שניתן".
כ"ץ הוסיף כי עד חצות אתמול יגיעו לארץ כל הנוסעים שביקשו להגיע לכאן ו"נתקעו" בחו"ל עקב ההחלטה של חברות התעופה האמריקאיות והאירופיות שלא לנחות בנתב"ג.
שר התחבורה הודיע כי שדה התעופה בעובדה ייפתח לטיסות בינלאומיות במקום נתב"ג, אולם בשלב זה חברות התעופה הזרות לא נענו להצעה לטוס לשם ומשם.
במשרד התחבורה וברשות התעופה האזרחית ציפו להודעה על חזרת הפעילות האווירית לסדרה כבר בשעות אחר-הצהריים. בינתיים, חברות התעופה הישראליות – אל-על, ארקיע וישראייר – עובדות בהיקפים מוגברים, הוסיפו יעדים וגייסו צוותים נוספים. כמו כן, תוגברו טיסות של 20 חברות זרות שממשיכות לטוס.
לדברי מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, נכון לשעות הצהריים פעלה כסדרה 65% מהתעבורה לישראל.
טענות על טעות בשיקול-דעת
האירוע החל ביום ג' בשעה 17:00 שעון ישראל, כאשר שתי החברות האמריקאיות דלתא ו-US איירלין הודיעו על הפסקת הטיסות לישראל. כעבור שעה הודיעה רשות התעופה הפדרלית האמריקאית (FAA) על הפסקת הטיסות ל-24 שעות.
בלילה התקיימה שיחת ועידה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התחבורה ישראל כ"ץ, ראש מינהל התעופה בישראל גיורא רום וראשי ה-FAA. נתניהו גם שוחח בעניין עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שהגיע בטיסה ונחת בנתב"ג. שיחה אחרת התקיימה אמש בין רום לפרנק ברנר, מקבילו ברשות התעופה של האיחוד האירופי.
האמריקאים הבטיחו להתכנס אתמול ולתת לישראל תשובה עד אחר-הצהריים שעון ישראל. האירופאים אמרו כי יש בכוונתם להתכנס בשעת צהריים מאוחרת. החלטתם ככל הנראה תותנה בהתכנסות ובהחלטה האמריקאית.
במהלך היום טענו כמה גורמים ישראלים כי משרד התחבורה ורשות התעופה האזרחית טעו בשיקול-הדעת כאשר לא ביצעו סגירה מרצון של נתב"ג, מיד אחרי שהגיעו הידיעות הראשונות על כוונת החברות האמריקאיות להפסיק את הטיסות לישראל, בעיקר מטעמי ביטוח, לאחר פגיעת הטיל ביהוד.
הטענה היא שבשעה וחצי-השעתיים שקדמו להודעה האמריקאית יכלה ישראל לסגור את השדה לזמן מה, וזאת כדי להימנע מתקדים של החלטה זרה, אפשר אפילו פוליטית, של כפיית ביטול טיסות. מאז מלחמת יום הכיפורים ב-1973 לא נסגרו השמיים בהחלטה זרה, וה-FAA לא כפה הפסקת טיסות.
יצחקי הגיב על כך ל"גלובס": "לא הייתה ואין כל סיבה לסגור את השדה. נתב"ג מוגן מבחינה ביטחונית ומצוי ברמה בטיחותית גבוהה מאוד, אחת מהגבוהות בעולם. לא ראינו ואיננו רואים שום בעיה, ולכן לא הייתה ואין כל כוונה להגביל את התעבורה מישראל ואליה".
לדבריו, "מי שטוען שהיינו צריכים לסגור כדי להקדים את ההודעה האמריקאית הוא אחד שנכנע לאויבים. לנו חשוב שהכול יימשך כרגיל, כולל התעבורה מישראל ואליה. מי שחושב שהיה כדאי לסגור מרצון – מוזמן לקחת את המזוודות שלו וללכת מפה".
80 טיסות לישראל וממנה בוטלו ביממה האחרונה
80 טיסות של חברות תעופה זרות מישראל ואליה בוטלו ביממה האחרונה – כך עולה מנתוני רשות שדות התעופה. לפחות 8,000 ישראלים תקועים בארץ ובחו"ל ללא פתרון, וטרם התברר מתי יחודשו הטיסות.
חברות התעופה הזרות שביטלו את טיסותיהן לישראל בעקבות הטיל שנורה ליהוד, עדיין ממתינות להחלטת רשות התעופה האמריקאית, ה-FAA, שנחשבת לאוטוריטה בעולם התעופה, והייתה כאמור זו שהודיעה אתמול כי היא משהה את טיסות חברות התעופה האמריקאיות לישראל וממנה ל-24 שעות.
"מהיכרותי את ה-FAA, היא לא פועלת משיקולים פוליטיים אלא משיקולים מקצועיים, אבל זה לא אומר שהיא לא קשובה לפוליטיקה", אומר ערן רמות, ראש תחום מחקר תעופתי ובטיחות טיסה במכון פישר ולשעבר טייס באל-על. "ה-FAA פעלה בהחלטתה לפי הספר. כלומר, שממרחק מסוים שבו נוחת טיל – מפסיקים לטוס".
רמות מתקשה להעריך מה תהיה החלטת הרשות. "יש להם דילמה קשה, כי מצד אחד מדובר באזור לחימה, והם רוצים לשמור על ביטחון הנוסעים; ומצד שני הם לא רוצים לפגוע בתעבורה התעופתית למדינה שלמה. ה-FAA צריכה להתמודד גם עם סוגיית הנוסעים האמריקאים שהופקרו כאן בגלל ביטולי טיסות. מעניין גם לראות מה יעשו חברות התעופה האירופיות אם ה-FAA תחליט לטוס לישראל כרגיל. זה עלול להיות להם מוצא לא נוח".

"הטיל שנורה ליהוד השבוע טרף את הקלפים ויצר אפקט דומינו, ומי שמשלם את המחיר הוא ציבור הנוסעים הישראלי", אומר גורם תעופתי בכיר.
גורם אחר סבור כי ישראל משלמת את מחיר ההיסטריה העולמית מהפלת המטוס המלזי באמצעות טיל מעל אוקראינה לפני ימים אחדים.
קברניט יוסי שוב, יו"ר איגוד הטייסים הישראלי, מוסיף: "בכל מלחמה שבה העורף מעורב – חברות תעופה זרות מאיימות או מפסיקות לטוס לישראל. בעוד הטייסים הישראלים מגיעים לנתב"ג, רצים לממ"ד וממשיכים להטיס נוסעים כרגיל – הטייסים הזרים מקבלים מזה רגליים קרות".
עוד לדבריו, "זאת חוכמה מאוד קטנה לדבר על שמיים פתוחים ובהירים. הבעיה מתחילה כשהשמיים מתחילים להתקדר ולהתקשט בפטריות עשן. אני מנסה להסביר לחבריי באיגוד הטייסים הבינלאומי שהתעופה בישראל בטוחה גם בתנאים הקיימים, אבל הם בשלהם. זה היה צפוי ולא מפתיע שחברות התעופה יפסיקו לטוס הנה".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.