רשות ניירות ערך השיקה אתר השקעות מזויף להגברת המודעות של ציבור המשקיעים

רשות ניירות ערך השיקה אתר השקעות מזויף כדי להגביר את המודעות של הציבור לחשיבות של צרכנות פיננסית אחראית. בשנים האחרונות, חל גידול משמעותי של הצעות להשקעות במרחב האינטרנט, אשר פונות למשקיעים עם סיסמאות שונות כ"תשואות גבוהות ורווחים מהירים". פעמים רבות הצעות אלו הן אמצעי לתרמיות ולהונאות. לכן, החליטה הרשות להמחיש לציבור המשקיעים את הפשטות שבביצוע תרמיות והקימה אתר אינטרנט מזויף להשקעות (בקישור: WWW.RNE.CO.IL).
האתר מדמה חברה להשקעות, ומאפייניו זהים לאתרים הנפוצים ברשת. האתר נועד לחקות את חוויית הגלישה באתרים מסוג זה ולהוביל את הגולשים לעמוד שחושף כי מדובר בהשקעה מזויפת ולהצעות השקעה שעלולות להסתבר כרמאות.
האתר מציף את כל סימני האזהרה למשקיע, כולל דוגמאות לפרויקטים שהסתיימו ואף המלצות ממשקיעים נוספים, כדי להגדיל את מהימנותו. הגולשים אשר הביעו עניין בקבלת פרטים נוספים, קיבלו התרעה על ניסיון תרמית וזו הובילה אותם לכללי זהירות ולצעדים שחשוב לנקוט לפני כל השקעה.
משנת 2015 הרשות מיפתה ברשת האינטרנט למעלה מ-50 חברות ויחידים, שזוהו בעקבות פרסומים ותלונות מהציבור. הבדיקה הובילה לסגירה ולהפסקת פעילות אסורה של כ 40 חברות ויחידים. בנוסף, מיפתה הרשות את תחום ההשקעות הלא מפוקחות ברשת האינטרנט, שם זוהו למעלה מ 100 חברות שהציעו השקעות מסוג זה. בעקבות זאת, פנתה הרשות לאותן חברות לבדיקה באם הן פועלות על פי חוק וכנגד חלקן ננקטו הליכי אכיפה ונסגרה פעילותן. כתוצאה מהפעילות היזומה של הרשות,
רבות מהחברות הללו החלו לפרסם תשקיף לציבור ולמעשה נכנסו תחת פיקוח רגולטורי.
בנוסף, מקדמת הרשות חקיקה, במסגרתה הוחלו חוקים, כגון: סגירת תחום אופציות בינאריות, זירות מסחר וכעת חוק הברוקר דילר.
לצד החקיקה, הפיקוח והאכיפה, פועלת הרשות פועלת להגביר את המודעות של הציבור באמצעות פרסום מידע ואזהרות וקיום סדנאות לציבור, ללא עלות, להכרות עם מושגי בסיס בשוק ההון.
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "סביבת ריבית יחסית נמוכה בצירוף עם ההתפתחויות הדיגיטליות של היום, הופכים את תחום ההשקעות הלא מפוקחות באינטרנט לאחד האתגרים המרכזיים של הרגולטורים. במהלך תקדימי החלטנו להקים אתר השקעות מזויף על מנת לנסות ולפצח את ה"חומה הפסיכולוגית" של ציבור המשקיעים ולהמחיש את החשיבות שבהשקעות המפוקחות על ידי הרשות. אני תקווה כי צעדים אלו ונוספים שמקדמת הרשות יגבירו את המודעות של הציבור להשקעות אחראיות".
הממונה על חינוך הציבור ודוברת הרשות, הדר הורן: "בעידן הדיגיטאלי, המידע זמין ונגיש לכולם והאינטרנט הפך כר פורה לניסיונות לביצוע תרמיות. בשנים האחרונות הצטבר ברשות מידע המבטא את ההצפה של ההצעות להשקעות, חלקן אמיתיות וחלקן רק נראות טוב מכדי להיות אמיתיות. אלפי אנשים נכנסו בשבוע האחרון לאתר ההשקעות המזויף שהקמנו ומאות מהם כמעט נפלו בתרמית והיו עלולים לאבד את כספם ואת חסכונותיהם. אנו קוראים לציבור לעקוב אחר פרסומי הרשות ולהצטרף לסדנאות שאנו מקיימים ברחבי הארץ, ללא עלות, להיכרות עם שוק ההון".
האתר המזויף הוקם במסגרת אירועי שבוע המשקיעים הבינלאומי אשר צוין ברחבי העולם; במהלכו פועלות רשויות ניירות ערך ברחבי העולם להעלות את המודעות לסכנות הכרוכות בהשקעות באמצעות האינטרנט. במקביל, הרשות פתחה בקמפיין לשיווק האתר באינטרנט וברשתות החברתיות להגדלת המודעות. יש לציין, כי הרשות הישראלית היא בין הרשויות הבודדות בעולם אשר הקימו אתרי השקעות מזויפים, כפי שנעשה בסינגפור, ארה"ב וצרפת.
מצורפת הודעה לעיתונות ומצגת עם צילומי מסך של האתר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.