מדוע אין לי את האפשרות להתאבל כדרכי? • טור דעה

אני לא עשיתי מנגל אמש, אני לא כל כך מחבב את התוצאה, מה לעשות. סבא שלי היה באושוויץ, דבר המוכיח על היותו אשכנזי ולא סתם אלא ייקי-גרמני, אז לא בא לי.

לא אלך למנגל בראש חוצות, לא, אין לי עניין לפגוע ברגשות של אנשים גם אם אעלה בכך את שמו של נחום ברנע שיבא לעשות ניחוחות מתבשילי.

אבל מה האמת? סבי עבר 4 שנים באושוויץ, בן יחיד להוריו אשר נספו על הוריהם אחיהם ואחיותיהם, סבתי כמו כן נותרה לבדה ממשפחה בת שמונה ילדים, וכמו כל ניצול בדרך לא דרך עלו על אניה בה גם התחתנו והגיעו לארץ שכה ציפו לה.

סבי לא "חוגג" את יום השואה הלאומי, הוא בטח לא יודע בכלל שהיום זה יום השואה, ואני בטוח שאם הייתי שואל אותו אם אני יכול לעשות מנגל (או במקרה שלו כדי שהוא יבין הייתי שואל על גפילטע פיש) אמש הוא היה מסכים בשמחה!

סבי הוא שומר תורה ומצוות, האלוקים שלו לא ברח בשואה, ההפך הוא הנכון, הוא הפך הרבה יותר מאמין אחרי מאשר לפני כייקי מלומד.

לו ולסבתי נולדו 8 ילדים, שלושה מהם הקימו משפחה בת 16 נפשות!, כיום הוא בלע"ה בן למעלה מ-90, וצאצאיו מונים למעלה ממאתיים נפשות! כולם שומרים תורה ומצוות, ועם התורה שהם לומדים הוא מעלה את נשמתם של ששת המליונים, הוא נוקם את נקמתו המתוקה בנאצים עם כל נכד ונין שנולד.

עכשיו אני שואל- למה אין לי את הבחירה לזכור את השואה בדרכי?!

למה כופים עלי להיות עצוב כשאני חושב שזו שטות?!

למה כפייה לסגור מסעדות בתשעה באב גוררת צעקות שבר של שאינם שומרים ואינם מבינים את המשמעות של היום, ואילו מנגל ביום השואה ע"י אנשים, שלא שאינם מבינים את המשמעות, אלא חושבים שזה דבר עקום וחסר משמעות, הוא לא בסדר?!

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. זה שסבך היה באושוויץ לא מוכיח על היותו אשכנזי. גם יהודים, יוונים טורקיים, בולגרים, יגוסלבים נרצחו במאות אלפיהם בשואה . כולם היו ספרדים. וזה בלי להזכיר את הנרצחים מקרב יהדות איטליה, לוב ומרוקו

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב