שאלות שכל משקיע צריך לשאול את עצמו בזמן בחירת קרן נאמנות

יותר ויותר משקיעים בוחרים לרכוש יחידות השתתפות בקרנות נאמנות, עם או ללא טיווח וייעוץ של יועץ השקעות. השאלה היא – באיזו מהקרנות כדאי לבחור?

קרנות נאמנות מאפשרות גם למשקיעים קטנים להשקיע בשוק ההון תוך שמירה על פיזור השקעות סביר, קבלת שירותי ניהול מקצועיים של ההשקעה ומבלי להזדקק להון עצמי התחלתי גדול. יועצי השקעות יכולים לעזור בבחירת קרן הנאמנות, אך לעתים הם נתונים תחת אינטרסים מנוגדים של בתי ההשקעות והמשקיעים, אז איך בכל זאת בוחרים?

1. מהם הצרכים שלי כמשקיע, והאם הקרן עונה עליהם?

בניהול השקעות, תפקידו של מנהל הקרן הוא לברר מה הם צרכי ורצונות המשקיע ולהתאים לכך את ניהול תיק ההשקעות. כאשר רוכשים יחידות השתתפות בקרנות נאמנות, האחריות על בחירה בקרן שמדיניות ההשקעה שלה תואמת את צרכיו ורצונותיו של המשקיע היא באחריותו של המשקיע. כל קרן נאמנות מפרסמת את עיקרי מדיניות ההשקעה בתשקיף שממנו ניתן לחלץ מידע על רמת הסיכון בהשקעות הקרן, מידת הפיזור, אופן הפיזור, חלוקת דיבידנד וכדומה. כאשר באים לבחור קרן נאמנות, חשוב לבחון את הצרכים והרצונות ולבחור בקרנות נאמנות שמדיניות ההשקעה שלהן תואמת לצרכים ורצונות אלו.
ככלל, ככל שאופן ההשקעה קטן יותר, נחפש קרנות נאמנות בעלות תנודתיות נמוכה יחסית ורמת סיכון נמוכה. כאשר אופק ההשקעה ארוך ניתן להשקיע בקרן נאמנות עם תנודתיות מעט גבוהה יותר.
במידה ודרושה הכנסה שוטפת, כדאי לבחור בקרנות נאמנות המחלקות דיבידנד, אחרת כדאי לבחור בקרנות המשקיעות את התשואה בהשקעה נוספת.

2. מה התשואה של קרן הנאמנות?

לאחר צמצום הקרנות לכאלו שהן בעלות מדיניות השקעה מתאימה לצרכים ולרצונות שלנו, כדאי לבחור מבין הקרנות המתאימות על ידי השוואת התשואות. רצוי לא להסתפק בהשוואת התשואה מהשנה האחרונה בלבד אלא לבדוק ולהשוות מספר שנים אחורה ולוודא גם שניהול הקרן לא השתנה בשנה האחרונה. התשואה תלויה בכישורי מנהל הקרן, ובמידה והמנהל התחלף בשנה האחרונה יש לקחת בחשבון כי התשואות המוגדרות ייתכן ואינן רלוונטיות.
כדאי להשוות את תשואות הקרן לא רק לקרנות נאמנות אחרות אלא גם למדדי השוק. במקרים מסוימים ייתכן וכדאי לרכוש תעודות סל במצבים בהם אין קרן נאמנות המשיגה תשואות עודפות על מדד כלשהו שיש לו תעודת סל מחקה.

3. מה גובה העמלות, דמי ההוספה, דמי הניהול וכדומה המשולמים?

קרנות נאמנות גובות דמי ניהול גבוהים יחסית ובנוסף גובות דמי הוספה בעת רכישת יחידות השתתפות. ישנן קרנות בהן גם משולמות עמלות נוספות או קיימת עמלת אחזקת החשבון. בעת חישוב התשואה, לרוב התשואה מדווחת בנטו (כלומר לאחר הפחתת דמי הניהול) אולם כדאי לבחון גם מדד זה ולקחת בחשבון כי התשואה עולה כאשר דמי הניהול והעמלות יורדים.

4. כיצד משולם מס רווחי הון?

קרנות פטורות ממס אינן משלמות מס בעצמן ותשלום המס מגולגל על המשקיע. מס רווחי ההון משולם בעת מכירת יחידות השתתפות, בהתאם לתשואה הכוללת של קרן הנאמנות מרגע הרכישה ועד לרגע המכירה. אם במהלך התקופה היו הפסדים לצד רווחים – ניתן לקזז את ההפסדים מהרווחים. בניגוד לכך, קרנות נאמנות שאינן פטורות משלמות מס רווחי הון בכל מכירה של נכס פיננסי. משמעות הדבר עבור המשקיע היא כי למרות שבמידה מסוימת מס רווחי ההון המשולם לאורך זמן יהיה גבוה יותר, בעת מכירת יחידות ההשתתפות המשקיע עצמו יהיה פטור מתשלום מס.

5. האם הגיע הזמן להחליף קרן נאמנות?

לעיתים הבחירה בקרן מסוימת נבעה מטעמים שכבר אינם רלוונטיים. במידה וקיימת קרן נאמנות עדיפה, בין אם מבחינת מדיניות ההשקעה הרצויה, התשואה המתקבלת, גובה דמי הניהול או אופן תשלום המס – אין סיבה שלא למכור יחידות השתתפות בקרן ולעבור לקרן אחרת משתלמת יותר. כמובן, שגם במקרה זה יש לבחון את הכדאיות תוך התחשבות במיסים שיושלמו ובעמלת שיעור ההוספה על הקרן העדיפה.

 

בחירת קרנות נאמנות בצורה נכונה יכולה להעלות במידה ניכרת את התשואה המתקבלת מהשקעה. כדאי לבחון היטב את הקרן להשקעה ומידי פעם לבחון ולבדוק האם לא הגיע הזמן להחליף בין קרנות נאמנות שונות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.