שבת סוערת בירושלים • 'קבלת שבת' מתוחה בהשתתפות אלפים

שבת סוערת בבירה • אלפים השתתפו במעמד 'קבלת שבת' המונית מחאה על פתיחת עסקים בשבת בירושלים. המפגינים פתחו במחאה נגד פעילותו של מתחם "יס פלאנט" החדש שנפתח בשבתות • במהלך ההפגנה נקלעה למקום אישה ופונתה מאזור ההפגנה ברוממה על-ידי רכב משטרתי • מאוחר יותר יצאו מבניין רשות השידור צוות תכנית "יומן" של הערוץ הראשון, בהם העיתונאית איילה חסון, בליווי ניידות משטרה

אלפים השתתפו במעמד 'קבלת שבת' המונית מחאה על פתיחת עסקים בשבת בירושלים. המפגינים פתחו במחאה נגד פעילותו של מתחם "יס פלאנט" החדש בשכונת אבו טור שנפתח לראשונה בשבתות , וכן נגד פתיחת עסקים בשבת בירושלים כלל.

המעמד התקיים בצומת הרחובות 'שרי ישראל' 'מלכי ישראל' בירושלים בהשתתפות אלפי אנשים שהתפרסו על רחבת הצומת ולאורך רחוב מלכי ישראל. בהפגנה השתתפו כל החסידויות הגדולות מהאזור ביניהם: תולדות אהרן, תולדות אברהם יצחק, דושינסקיא, פינסק קארלין ואף חסידות בויאן הממוקמת באזור השתתפה בתפילה.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

במקום היה ניתן לראות רבים אחרים מהציבור הליטאי, הספרדי ואף מחסידות גור. יו"ר החינוך העצמאי אברהם יוסף ליזרזון שנכח במקום אמר ל'קוקר': "מחאה על השבת לא שייכת למגזר כזה או אחר ועל כל יהודי שרוח ה' בקרבו למחות על חילול עיר הקודש". גם נציג חסידות גור בעירייה יוחנן וייצמן נכח בהפגנה.

במהלך ההפגנה נקלעה למקום אישה ופונתה מאזור ההפגנה ברוממה על-ידי רכב משטרתי. המחאה אמש התקיימה בשני מוקדים שונים, ברחוב הנביאים ובשכונת רוממה. אין עצורים. הרחובות שרי ישראל, רש"י ומלכי ישראל נחסמו בשעת ההפגנה לתנועת כלי רכב.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

בעקבות התפרעויות במהלך ההפגנה תחמה המשטרה את האזור והדפה את המפגינים עד תום המחאה בה אף יודו אבנים לעבר הכוחות ונופצו שמשות מבנה המשמש עמדת אבטחה של בניין רשות השידור. על פי הודעת המשטרה, השוטרים תחמו את האזור והדפו את המפגינים, תוך "שימוש בכוח סביר". מאוחר יותר יצאו מבניין רשות השידור צוות תכנית "יומן" של הערוץ הראשון, בהם העיתונאית איילה חסון, בליווי ניידות משטרה.

במהלך אחר הצהריים השבת התקיימה הפגנה מצומצמת נגד פתיחת מתחם הקולנוע "יס פלאנט" בשבת. במהלך ההפגנה נרשמו עימותים בין המפגינים לכוחות המשטרה הרבים שאבטחו אותה, אך לא היו מעצרים. המפגינים, שיצאו מכיכר השבת, ניסו לחסום את רחוב הנביאים שבקו התפר שבין השכונות החרדיות בעיר, אך נחסמו על ידי השוטרים

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מכתב גלוי להוציא האמת לאורה:

  אנחנו עוד זוכרים, שלפני כמה שבועות בלבד איימו נציגי יהדות התורה כי אם חלילה יתנו שקל אחד פחות ממה שהתחייבו בהסכם הקואליציוני גדולי התורה מתכנסים ויורו לפרוש מיד מן הקואליציה, לתת שקל פחות כל כך חמור עד שאסור לשבת אפילו יום אחד בקואליציה. והנה, בו זמנית השבת מחוללת בירושלים, בשנה האחרונה פירצה אחר פירצה ועתה הגענו לשיא של כל הזמנים, כאשר ירושלים הפכה להיות תל אביב שניה, בשכונות שאינם חרדיות אינך יודע עוד כי אתה בירושלים, ניר ברקת מבקש לחלן את השכונות הללו ובכל תקופה פותח עוד משהו ועוד משהו, ומי שמכונים גדולים המכהנים כחברי מועצת גדולי התורה חבירי המן הרשע, כלל לא עולה על הרעיון שצריך לכנס ישיבה של מועצת גדולי התורה, אתם לא יכולים לומר ידינו לא גרמו לחילול שבת הזה, לפחות שיעשו הפגנה מול המאפיה של בלעזא וגור שבחרו בברקת, ולהפחיד את ניר ברקת להזהיר אותו שאם לא יתקן מיד יפרשו, את המינימום הזה לא עשו. ולמרות שהתכנסו, דנו במי שיהיה חבר בוועדת המינויים לדיינים זה היה בעיניהם הרבה יותר חשוב מאשר חילולי השבת בירושלים עיה"ק. איך מנהיגי הדור לא יוצאים נגד חילול השבת הנורא הזה? אם תשיב משבת רגלך אומר הנביא, ופה משתוללים ומחללים את השבת ועוד בפרהסיה. בושה וכלימה שאין כמוה, אוי לכם מיום הדין, או לכם מיום התוכחה.

  במקום שיש חילול ד' אין חולקים כבוד לאף אחד!!! כולל לצדוקים חברי 'מועצת גדולי התורה' כנראה שנפרדו מן היהדות, אתם עברתם את הגבול, כאן מדובר בחילול ד' הגדול ביותר לא רק שהשבת מחוללת היא נעשית בעיר הקודש ירושלים ובהכשר של החרדים מסריחים, מפני שאם כל החרדים יפרשו מן הקואליציה אין לברקת יכולת לנהל את העיר, אם נשב באופוזיציה ונצא להפגנות, העיר תזדעזע וניר ברקת ייאלץ ללכת הרבה שנים לאחור ויבטל הרבה מקומות שפתוחות עתה בשבת, אין מנוס אלא לקרא למלחמה, ולא סתם מלחמה אלא כזו שתחזיר לירושלים את קדושתה, נוצר מצב שהחרדים הפכו להיות החוטאים ומחטיאים, ניר ברקת מבטיל לאלו שטח ברוממה ולאלו שטח ליד קרייתם ולאחרים הרבה כסף, ובתמורה לא מגיעים לישיבת המועצה מאפשרים לו להעביר החלטות והוא עושה את מה שהוא רוצה להרבות חילולי שבת בעיר.

  אין ברירה אלא לקרא למלחמה על מי שמכונים גדולי תורה, מפני שלעסקנים יש תירוץ, לא הם קובעים אלא מי שמכונים גדולי התורה הם צריכים להורות, אז נפנה את החיצים לאותם מנהיגי "כת השמד" -חברי מועצת גדולי התורה- ונתבע כינוס מידי של מועצת גדולי התורה ולהחליט כי פורשים מן הקואליציה עד אשר לא מתקנים את הטעון תיקון בענין השבת והתחייבות כי ישמרו לפחות על הסטטוס קוו שגם זה לא מוצדק, חייבים לתבוע סטטוס קוו לפי איך שהיה לפני חמש שנים ולא כפי שהוא היום מפני שמאז הוא קלקל כל כך הרבה והחרדים לא מנעו זאת ממנו.

  עתה הוא המבחן של המכונים גדולים אם כנים אתם, אם תכנסו את '"מועצת גדולי התורה שהם חבירי גיוס השמד"' מיד ותורו לפרוש מן הקואליציה עד אשר מתקנים בענין השבת נדע כי הינכם אנשי אמת, ואם אינכם עושים זאת, אז אתם שקר, תורתכם שקר, ואמונתכם שקר, ואתם כופרים בשם ובתורתו. שומו שמים או לאותה בושה וכלימה, "עושים מעשה זִמְרִי ומבקש שכר כְּפִינְחָס" ערב רב ועמלק בפועל. נבלה נעשתה בישראל, וחייבים למחות על חילול השם ברבים והרבנים שתקו ולא מחו, ש"מ דניחה ליה רבנן, אתם מבינים מה קורא פה?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. 1. השבת מחוללת בירושלים עיה"ק בריש גלי ו’מועצת גדולי התורה’ (שעל כמה פרוטות בתקציב התכנסו מיד) ועל קדושת ש"ק אינה ממהרת להתכנס אין זה עוד סוד כי ירושלים מתמודדת עם בעיה רצינית של התגברות חילולי השבת, הכל מודים כי מדובר בבעיה של יהדות, אבל המועצת לא עושים כלום למנוע אותה, יש מי שהסתפקו במכתב, ויש מי בכמה מילים, אבל למעשה לעשות צעד דרסטי כמו לפרוש מן הקואליציה על זה הם לא מדברים כלל. ואם תאמרו כי על דבר כזה צריך החלטת מועצת גדולי התורה, אז בבקשה איך זה שלאחר כל כך הרבה זמן שמכירים את הבעיה לא מתכנסים לדון בנושא. מדובר בירושלים ובהחלטה עקרונית, האם מותר לשבת בקואליציה כזו של מחללי שבפ בפלטרין של מלך מלכי המלכים הקב"ה, אבל נראה כי לחברי מועצת כלל לא איכפת כלל ולא ממהרים הענין אין להם חשק שאנשיהם יישבו בחוץ, מפני שרק הם יפסידו כסף, אצל המועצת הדבר היחידי שחשוב זה רק כסף ותקציבים ממדינת השמד ימ"ח, המועצת הנ"ל אישרו התייצבות של גיוס השמד והניאוף גם בשביל כספ עוד $ ועוד $ וכו'.

  2. "השבת הקדושה" נמכרת תמורת שטחים והרבה כסף $$$ פעם דיברו על כך בחדרים סגורים היום הכל גלוי אי אפשר עוד לברוח מן המציאות, פעם יכלו למנוע אינפרומציה היום אי אפשר עוד. פעם אם לא השתתפת בישיבת מועצה בעיריה אף אחד לא ידע, היום יודעים מיד, ולכן משחקי העבר לא קיימים עוד, אתה חייב התנצלות או הסבר על מעשיך, ומציאות היא "השבת הקדושה נמכרת" בכל מקום כך בתל אביב וכך בירושלים ע"י נציגי החרידים עבור כסף, ראשי העיר מבטיחים הטבות למוסדות החרדים, ובתמורה מעלימים עין, בתל אביב למרות שפתחו את החנויות בשבת לא היה מי שמיהר לפרוש מן הקואליציה, ובירושלים ניר ברקת מחלל שבת בריש גלי הוא מרבה חילולי שבת ומתגאה בכך ו"שבת הקדושה נמכרת", ולא נמצא אף אחד מחברי הקואליציה החרדים שקם וזועק תובע לפרוש מן הקואליציה כל עוד זה המצב, למען קדושת השבת הקדושה .

  3. היכן הם אלו שהוסיפו את ’"השבת הקדושה הנמכרת" לשם המפלגה מי שילך אחורנית ימצא כי היו מי אשר הציבו את השבת בראש עד כדי ששינו את שם המפלגה, בעבר קרו למפלגה ’יהדות התורה’ ועתה ’יהדות התורה והשבת’, אבל האם באמת השבת משחק איזה תפקיד או שמא רק כשמדובר באינטרסים עסקיים ולא יותר מזה, כ"שהשבת הקדושה נמכרת" ומחוללת והחרדים יצטרכו לשלם מחיר של פרישה מן הקואליציה כאן שוכחים מן השבת, כו שוכחים בהקב"ה, אנשי ערב רב בפועל, הם ומדריכיהם שייכים למסיונרים המשומדים העמלקים. כן, כן, כן, אם נציגי הסיעה האחרת היו נהנים יותר והם פחות הם היו תובעים פרישה אבל כל עוד שהם הנהנים העיקרים אז נמצא את בעלזא גור המחטאים הרבים, ועוד כמה אחרים שמעדיפים שלא יעסקו בענין השבת מפני שאין להם כל כוונה לפרוש מן הקואליציה {ואומרים לרע טוב ולטוב רע, על עבירה שהיא מצוה ועל דבר מצוה שהיא דבר בלתי הגון, כי נתקיים בהם והיית משוגע ממראה עיניך אשר תראה} הם בגדר יודעים את רבונם ומתכונים למרוד בו במזיד בשביל $$$, אע"פ שאנחנו כבר בחודש -א-ל-ו-ל- זמן של תשובה, אצל אנחים בוגדים האלו הכסף יותר חשוב, ממש כמו גוים, ובמקום חילול השם אין חולקים כבוד לא להם ולא למנהיגיהם רבניהם המקולקלים אוכרי ישראל ר"ל .

  4. במקום שאין איש העסקנים חייבים לצאת לרחוב התרגלנו שבנושאים כאלו סומכים על העסקנים המייצגים את הציבור, אז אולי הגיע הזמן לפקוח עיניים ולהבין כי לנציגים החרידים אינטרסים אחרים ואישיים והם לא יפרשו כשהם צריכים לוותר על תפקיד מפתח בעיריה ושליטה על הרבה כסף $$$. במצב הזה אין מנוס אלא שהציבור יתארגן וימנה עסקנים חדשים "יראי השם" "יראי שמים" "יראי חטא" [בקיצור לא משומדים כמו הנציגים] שזה יהיה כל תפקידם להלחם נגד חילולי השבת בירושלים עיה"ק, ולא להכנע ללחצים כלשהם ואף לא להבטחות, וכל עוד שלא עוצרים את ההדרדרות לפחות, ומבטיחים כמה תיקונים מידיים, מפגינים כל יום מול בנין העיריה, ומול דירות נציגי החרדים, עד אשר יפרשו מן הקואליציה הטמאה, החרידים האלי הם הס"ם בפועל. לא יתכן שהעיריה ירושלים תחלל שבת בצורה שכזו והם ימשיכו לשבת על כסאותיהם כאילו לא קרה דבר בשביל $$$ ועוד $$$.

  5. להפגין מול כינוסי ’מועצת גדולי התורה המושחתים’ עם שלטים שעליהם כתוב "מדוע אתם מתעלמים מחילולי השבת בירושלים עיה"ק" אין ברירה וחייבים להיות אגרסיבים יותר ולא לתת להם מנוחה. היום חברי ’מועצת גדולי התורה’ מגיעים לישיבות שלהם מבלי שאף אחד מפריע להם, הבעיה האחת שנותרה להם שמצלמים אותם, פרט לכך הם מגיעים מבלי שיש מי שחלילה פגע בהם, אבל הגיעו הדברים לידי כך שאין עוד כל מנוס אלא להפגין בכל עת של כינוס מועצת גדולי התורה המושחתים, להחזיק שלטים גדולים בידיים שבהם שואלים את חברי המועצה, על חבר בוועדת המינויים לדיינים התכנסתם, על כמה פרוטות בתקציב התכנסתם, אבל על חילולי שבת לא שוה לכם להתכנס, מדוע אתם שותקים ומאפשרים לחברי ’יהדות התורה’ לשבת בקואליציה בירושלים כשמחללים בה את השבת בצורה מחרידה, בגלל שרק הכסף חשוב לכם ולא האידישקייט של כל עם ישראל, שומו שמים הם יודעים את רבונם ומתכונים למרוד בו במיזיד, ועל חילול שבת במזיד חייבים סקילה או כרת.

  6. לולא היה בזה חשש נפשות היו אלו שהיו מציעים להפגין מול בתי חברי ’מועצת גדולי התורה’ זו הדרך ולא אחרת לזרז את הענין, הפגנות כאלו לא יאפשרו עוד לנציגים החרדים המשומדים העמלקים המסיונרים ערב-רב לשבת בחיבוק ידיים מפני שגדוליהם לא יתנו להם עוד, הם לא ירצו את ההפגנות האלו. הבעיה היא שכאן מסתכנים בנפשות מי שיפגין מול בתי הרבי’ס השמינים מגור בעלזא וויזניץ ודומיהם עלול להסתכן לא רק במכות אלא ברצח ממש, יהיה כאן שפיכת דמים, ולכן בשלב זה אולי יש להימנע מכך, אבל בכל מקום אחר כמו בכינוסי ה’מועצת’ ולצד מקומות מרכזיים בעיר חייבים להפגין נגד אותם גדולים המשתיקים, הם יודעים מה שקורה ולא עושים דבר, הם לא רוצים שהנציג שלהם בעיריה יפסיד את מקומו וכוחו בשביל $$$.

  7. לנו "אנשי אמת המחכים לגאולה בכל יום" היחידים הכואבים את חילולי השבת, בפרט בירושלים אין ברירה אלא להלחם בנציגים החרדים המשומדים, העובדים יחד עם ראש העיר החילוני וכופר בעיקר, ומשתיקים את הענין בשביל $$$, לעסקנים תירוץ מצויין מה אתם רוצים מאתנו, הגדולים שעושים פשרות עם גיוס השמד והניאוף, הם צריכים להחליט, אז בבקשה בואו נפגין בכל מקום עד שנהיה בטוחים שהגדולים יודעים ומבינים כי מתכוונים אליהם, ושיכנסו את מועצת גדולי התורה ויחליטו החלטות ברורות שלא מאפשרות משחקים, עד שחילולי השבת בירושלים מפסיקות וחוזרות לכפי איך שהיה עד לפני שנה ויותר לפחות, אבל לצערינו ה$$$ יותר חשוב להם, ממש כעובדי ע"ז. רבותי "אלול הגיע" ואתם עתידים ליתן את הדין על זה.
  אמר אביי לא חרבה ירושלים אלא בשביל שחיללו בה את השבת [שבת קי״ט ב׳]

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב