18 ימים של חיפושים: מרגע החטיפה עד למציאת הגופות

סיכומו של מבצע: מרגע עליית הנערים לטרמפ בגוש עציון עד למציאתם הגופות בחלחול

לפני 18 ימים יום חמישי 22:50 שלושה נערים דתיים עוצרים טרמפ בצומת גוש עציון. כמה דקות לאחר מכן מגיעה שיחת טלפון דרמטית למוקד המשטרה, מעבר לקו לחש אחד הנערים: "נחטפנו", מוקדני המשטרה פעלו ברשלנות רבה ולא טיפלו בשיחה כפי שמתבקש, המוקדנים לא העבירו אותה לדרגים הביטחונים וסגרו את התיק. לפנות בוקר נפל האסימון, אב אחד החטופים הגיע לנקודת המשטרה במודיעין והתלונן על כך שבנו נעדר, האב הציג את המספר ורק לאחר מכן  הבינו במשטרה כי הנערים נחטפו. הצמרת הביטחונית החלה להתעורר לבוקר אפוף דאגה. במקביל החלו נפוצו שמועות על החטיפה ברחבי הרשת. רק לפני כניסת שבת הותר לפרסום על חטיפת שלוש הנערים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מכנס הערכת מצב ביטחונית בלשכת ראש הממשלה בקריה בתל אביב בהשתתפות שר הביטחון, השר לביטחון הפנים, הרמטכ״ל והשב״כ. גורם בלשכת ראש הממשלה מסר כי "ישראל רואה ברשות הפלסטינית אחראית לשלומם של הנעדרים". נתניהו שוחח עם משפחות שלושת הנערים וחיזק את ידם. "אני יודע שאתם עוברים רגעי ייסורים, תהיו חזקים", אמר נתניהו למשפחות, "מדינת ישראל תעשה כל מאמץ עבור בניכם ואני מבטיח לעמוד איתכם בקשר". בהוראתם של גדולי ישראל, הציבור מתבקש לומר פרקי תהילים,מוקדי תפילה בכל מקום לשחררום של החטופים.

בכותל המערבי נערכת עצרת גדולה, מקובלים רבנים, ועמך בית  ישראל זועקים בתפילה.

לאחר השבת מורה נתניהו על פתיחת מבצע "שובו אחים" נגד חמאס באיו"ש ולהחזרת שלושת הנערים החטופים- אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שאער,  כמה ימים לאחר מכן הגיע מידע חדש לצבא, על זהותם של שני המחבלים המרכזיים, המעורבים בחטיפה.  מרואן קואסמה ועאמר אבו עישה – פעילי חמא"ס מחברון, אשר הפכו למבוקשים מיד עם ביצוע פיגוע החטיפה מרואן קואסמה: Amn1pJT0o7Hkv0G0c8ogFKmcUZmY6EQXhNH8Mt6qNI1F

  1. מרואן נעצר בעבר בגין פעילותו בחמאס.
  2. הוא יליד 1985 וכבר בהיותו בן 18 נעצר, נשפט וריצה עשרה חודשי מאסר עד אוגוסט 2004.
  3. מאז נעצר עוד 4 פעמים נוספות, בחלקם גם במעצרים מנהליים.
  4. בחקירתו האחרונה בשנת 2010, הודה כי הוא מגוייס לחמאס הצבאי באזור חברון משנת 2009, היה מעורב באימונים צבאיים במערות באזור חברון, פעל להשגת חומרי-גלם לצורך ייצור חומר נפץ וסייע לאירגון בגיוס צעירים נוספים לפעילות חמאס. כאמור, בגין פעילות זו הוא נכלא עד מרס 2012.

עאמר אבו עישה: Al3hR0ml1rKoxRfTaEllmIts8pN_FL4E2YNhar8FRU5D

  1. עאמר, יליד 1981, נעצר לראשונה בנובמבר 2005, נחקר והועבר למעצר מנהלי עד יוני 2006.
  2. נעצר בשנית לתקופה קצרה באפריל 2007.
  3. אחיו-  מחבל אשר נהרג בנובמבר 2005, בעת שניסה להשליך מטען חבלה, לעבר כוח צה"ל.
  4. אביו – נעצר בישראל מספר פעמים, בגין פעילות טרור.כאמור, עאמר ומרואן פעלו במסגרת התארגנות חמא"ס באזור חברון. כמו-כן נעצרו ע"י שב"כ צה"ל וימ"מ מספר חשודים הנחקרים בשב"כ בחשד למעורבותם בפיגוע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מדבר בטקס סיום קורס טיס: "אמרנו שמי שביצע את הפשע הזה היו מחבלים של החמאס, והיום שירות הביטחון הכללי פרסם את שמותיהם של שניים מהחוליה הזאת, אנשי חמאס. אני מצפה מאבו מאזן שאמר דברים חשובים בערב הסעודית, שיעמוד מאחורי המילים שלו ויפרק את ההסכם שלו עם ארגון הטרור חמאס שחוטף נערים וקורא להשמדת ישראל   במהלך החודש האחרון למבצע  כוחות הביטחון עצרו מאות מבוקשים ביניהם בכירים ומחבלים ששוחררו במסגת מבצע "בית השואבה" ("עסקת שליט"). במהלך המבצע עימותים אלימים נרשמים בין חיילי צה"ל לבין פלסטינים בעיירה חלחול שמצפונית לחברון. במהלך ימי המבצע אין התפתחות בפרשה, אין כל קצה חוט, וכחות צה"ל פרוסים בכל המוקדים. בימים האחרונים החלו מתנדבים של יחידות חילוץ להצטרף  למבצע ווכל הנראה הם אלו ששידרגו את מערך החיפושים.

היום 17:30  יום שני,  בשעות אחר הצהרים השב"כ מעביר מידע על המיקום, צפונית לחברון, מאות חיילים, לצד כוחות שהוזעקו למקום מוזנקים לזירה, גופות  החטופים נמצאים במצב קשה, יהי זכרם ברוך.   

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.