שובר שמאלה? לפיד: "לאמץ היוזמה הערבית"

נאום בר אילן של יו"ר 'יש עתיד': "נתניהו מסכן את המדינה היהודית. ללא הסכם הרשימה המשותפת תזכה ב-50 מנטים"

שובר שמאלה? לאחר תקופה ארוכה של הצהרות לאומיות וימניות השמיע הבוקר יו"ר 'יש עתיד', יאיר לפיד, הצהרות בעלות אופי יוני בדבר הצורך הדחוף בהסכם עם הפלסטינים.

בנאום באוניברסיטת בר אילן מתח לפיד ביקורת נוקבת על רה"מ נתניהו: "אבא שלי לא בא הנה מהגטו בשביל לחיות במדינה דו-לאומית. הוא בא הנה כדי לחיות בארץ היהודים. ואם לא ניפרד מהפלשתינים, יהדותה של ישראל עומדת בסכנה. ללא היפרדות הרשימה המשותפת תזכה בחמישים מנדטים".

פחד הוא לא מדיניות. זריעת אימה וחרדות אינה מדיניות. בשבע שנים של שיתוק מדיני מצבנו המדיני והביטחוני רק הורע. כי מעל לכל – ומשפיע על הכל – המשך המצב הקיים מול הפלשתינים מאיים על עצם קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית".

לפיד הוסיף: "במהלך השנה האחרונה אני מקדם את רעיון ההסדר האזורי כדי להוביל לשינוי אסטרטגי במצבה של מדינת ישראל. הסדר אזורי ישקם את מעמדנו הבינלאומי, יביא ליחסים דיפלומטיים ומסחריים עם מרבית מדינות ערב, יביא לסיום הסכסוך עם הפלשתינים, ויהווה מכפיל כוח כלכלי ובטחוני שיאפשר לנו לעצב לנו ולילדינו עתיד טוב הרבה יותר.

'היפרדות מן הפלשתינים, שתותנה בסידורי בטחון נוקשים, תציל את האופי היהודי של מדינת ישראל ותאפשר לנו להיערך, יחד עם מדינות ערב המתונות, למול ארגוני הג'יהאד העולמי ולמול החשש שהסכם הגרעין עם איראן יאפשר לה להגביר את מאמציה להפוך למעצמת טרור אזורית.

הוועידה צריכה לקום על בסיס הצהרה משותפת שתוביל להסדר אזורי. מסגרת הדיון בוועידה תהיה היוזמה הסעודית-ערבית מ-2002, שאושררה מחדש בוועידת ריאד ב-2007.

'אפילו אם לא מסכימים עם כל מילה ביוזמה הסעודית – ויש בה גם סעיפים בעייתיים שאני לא יכול לקבל – מדובר ביוזמה חשובה שיכולה לשמש כמסגרת ראויה למו"מ. ישראל לא צריכה הייתה להותיר אותה ללא שום תגובה במשך 13 שנה'.

יש שני עקרונות יסוד שאסור לסטות מהם: הראשון הוא שאסור לחזור על הטעות של עזה: המדינה הפלשתינית לא תהפוך לבסיס של טרור וטילים נגד ישראל. עלינו לשמור על התיאום הביטחוני הנוכחי, שמאפשר לנו לפעול בתוך הגדה כדי למנוע טרור נגד ישראל.

'השני נובע מהראשון – בטחונה של ישראל אינו יכול להיות בידי אחרים. הוא חייב להיות בידי צה"ל ובידי צה"ל בלבד. לצה"ל יש את המסוּגלוּת, את הטכנולוגיה ואת תכניות העבודה שייתנו בטחון לאזרחי ישראל ואנחנו נשמר את היכולת להפעיל אותם בכל רגע נתון".

בסיום הנאום שב לפיד לתקוף בחריפות את רה"מ: "נתניהו לא נכשל רק בניהול המערכה מול איראן. נתניהו נכשל בעזה. הוא הבטיח למגר את החמאס, ובפועל החמאס התחזק. בסוף השבוע ירו קסאמים וגראדים על אשקלון ושדרות. אין אזרח ישראל אחד שלא יודע שזה עניין של כמה חודשים ויהיה עוד סבב לחימה. הטילים בדרך, את המנהרות בונים שוב.

'אחרי 'צוק איתן' הצעתי, גם בקבינט וגם בדיונים פומביים, ללכת למהלך מדיני של שיקום עזה תמורת הפירוז שלה מנשק. אלא שנתניהו נמצא בכזה בידוד מדיני, שהוא לא הצליח להתניע את המהלך.

נתניהו כשל לגמרי בדרך בה ניהל את המאבק. כי מה שקרה בחודשים האחרונים הוא שבמקום שהבית הלבן, מחלקת המדינה והקונגרס האמריקאי – רפובליקנים ודמוקרטים כאחד – יסייעו לישראל במאבק לשיפור ההסכם, נתניהו נכנס לפוליטיקה האמריקאית ביהירות וברגל גסה. ופגע באינטרסים הישראלים.

'הוא לא קרא נכון את המפה של אמריקה החדשה שהשתנתה מאוד בעשור האחרון, הפך את הממשל לאויב, הפך את המפלגה הדמוקרטית לאויב, והפך את ממשלת ישראל לגרורה של המפלגה הרפובליקנית. הוא יצר עימות חזיתי עם הממשל בדיוק ברגע שבו היינו הכי זקוקים לממשל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.