שוואקי חושף: זה הפחד הכי גדול שלי

בראיון גלוי לב ל'מקור ראשון' מדבר הזמר הפופולרי על ההצלחה הגדולה, חינוך הילדים והחשש מכישלון. וגם: "כך אשתי שומרת עלי" {מוזיקה}

"אני לא תמיד מצליח להבין את הקטלוג הזה שמכניסים אותי אליו. מבחינתי זמר חסידי זה מי ששר ניגונים קלאסיים של חצרות חסידיות כמו חב"ד או ויז'ניץ. נכון שאני שר לפעמים בהיברית' אבל אם יקשיבו לרוב המוזיקה שאני עושה – היא קודם כול פופ, או רוק או גרוב, רק עם טקסטים שקשורים ביהדות. יהדות, לא חסידות. זה הבדל גדול": כך, בכמה שורות מנסה ענק הזמר יעקב שוואקי להגדיר את הז'אנר אליו הוא משתייך.

את הדברים אמר שוואקי במהלך ראיון שהעניק למגזין 'מוצ"ש' מבית 'מקור ראשון'. שוואקי הבהיר: "אין שום בעיה כמובן בלעשות מוזיקה חסידית, אבל אני מנסה לעשות דברים שונים ממה שאנשים התרגלו אליהם עד עכשיו. הרקע שלי שונה, כל חיי גדלתי עם אנשים מסוגים שונים. לא חייתי במסגרת הומוגנית שבה יש רק אנשים כמוך.

אנחנו משפחה גדולה מאוד עם קשרים טובים מאוד בינינו. יש לי דודים שאנחנו קרובים אליהם והם לא בדיוק מהשכונה שלי. יש מברזיל, יש ממקסיקו, יש דתיים ויש כאלו שהם לא. המוזיקה שלי אמורה לדבר בשפה שכל אחד מאלו יבין, והתוכן שלה נוגע בעולם היהודי. כשאתה מגיע מהרקע הזה, אתה רואה את הדברים מעט אחרת. לכן אני גם מתעקש שאני קודם כול שייך למוזיקה היהודית, ולאו דווקא לחסידית".

על ההופעות רותן הוא מקדיש לחיילים אומר שוואקי: "כולם שואלים אותי איך אני מעלה הופעה שמוקדשת לחיילים, ואני עונה להם שמבחינתי האחדות של עם ישראל חשובה יותר מכל הדיבורים מסביב. ואם אנשים יפרשו אותי פוליטית בצורה כזאת או אחרת, זה נראה לי מצחיק. אני כל כך רחוק מפוליטיקה, שאתה לא מבין בכלל. גם במה שקורה בארה"ב אני לא מעורב בכלל. האמת שאני לא מאמין שם לאף אחד מהמועמדים, כולם יבטיחו הבטחות ואחר כך לא יקיימו אותן, אז בשביל מה להתאמץ. ברור שאני צריך איזושהי הבנה, כי זה עולם שאני מסתובב בו, אבל אני לא נכנס לסוגיות האלו מהמקום של לעשות דווקא או לנופף בדגל.

"הייתי באירופה במהלך מבצע צוק איתן, ישבתי בחדר במלון ושמעתי את כל הביקורת על ישראל ועל הצבא…אז בהתחלה התעצבנתי וכיביתי את המסך, אבל אחר כך גם הבנתי שיש לי אחריות. אם קיבלתי כזאת מתנה של קול ויכולת לסחוף אנשים במוזיקה, למי אני אתן מזה אם לא לאלו שמקריבים את היומיום שלהם ואת הגוף שלהם כדי לשמור על המדינה? כל העולם עומד מולם, וכל מה שיעשו תמיד ייראה לא נכון ולא טוב. לכן כל מי שיכול לתת כתף במאמץ הזה ולעזור, צריך לעשות את זה. אני מכיר אנשי עסקים ששווים הרבה מאוד כסף, ובהתאם שמים סכומים גדולים מאוד למען הצבא, אז אין שום סיבה שאני לא אתן את שלי בכל מה שקשור למוזיקה ולהופעות. וכשאני רואה בקהל שלי כיפה סרוגה ליד כיפה שחורה וליד ראש בלי כיפה, יש לי הנאה ורצון להמשיך ולעשות את זה".

שוואקי מציין בגאווה את הפידבקים להם הוא זוכה. "אני יכול לכתוב ספר ארוך מתגובות שקיבלתי מאנשים לגבי מה שהמוזיקה עשתה להם. זה יכול להגיע גם מחיילים, מאנשים בעלי מוגבלויות, מכאלו שלא תמיד המציאות מחייכת אליהם. או למשל כשהגעתי להופעה והפגישו אותי עם מרים פרץ, שסיפרה לי ולקהל את הסיפור הקשה והמדהים שלה, ויכולתי לראות מה המוזיקה עושה לה. עם כל הדברים האלו, אני יודע שאני יכול בלב שקט להסתכל לכל המבקרים והמחרימים בעיניים, ולדעת טוב מאוד מי צודק בסיפור הזה ומי לא".

ומה הוא יעשה עם ילדיו יבקשו להתגייס? שוואקי לא מתחמק ומשיב: "יש לנו בדור הנוכחי הרבה מאוד התמודדויות עם הילדים שלנו, כאלו שלא היו פעם. אני לא מאמין בגישת ה'הכול אסור'. הכי קל לבוא ולהגיד ישר 'לא' על כל דבר. יש הרבה ניסיונות בחיים, אבל אני רוצה שתהיה לילדים שלי אפשרות לעשות דברים בלי לאבד את המשמעות שאליה אנחנו מחנכים אותם. הם מתחנכים על כך שעולם התורה הוא העולם החשוב, ובו הם ספציפית יכולים לתרום את התרומה שלהם לעם ישראל וגם לעצמם.

זה לא סותר מבחינתי את ההתגייסות שלי לעזור איפה שאני יכול. אני לא יכול לדעת מה יהיה, אבל ברור לי שבמקרה של התלבטות, כמו בכל דבר אחר בחיים שלי, יש דרך מאוד ברורה שאני לא הולך ממנה ימינה ושמאלה, וזה קודם כול להתייעץ עם הרב שלי. אלך אליו ואשאל אותו מה לדעתו תהיה טובת הילד ובהתאם לזה אנחנו נפעל".

שוואקי מתייחס במהלך הראיון לסוגגית "האגו" וחושף כיצד אשתו עוזרת לו "להישאר על הקרקרע": "עוד משהו שתמיד ישמור עליי זאת אשתי. אני יכול למלא את קיסריה או להגיע מהופעה בניו־יורק שבה אלפי אנשים שרו איתי, אבל כשאחזור הביתה והיא תקלוט שאני מרוצה מעצמי קצת יותר ממה שאני אמור להיות, היא תעיף אותי לזרוק את הזבל ומהר מאוד אני אתיישר…זה לא מקרי שרק אחרי שהתחתנתי, הוצאתי את האלבום הראשון שלי. זאת מבחינתי אחת העצות הכי חשובות שקיבלתי מהרבנים שלי".

שוואקי בהופעה. צילום: יח"צ
שוואקי בהופעה. צילום: יח"צ

ומה יש לו לומר לזמרים החדשים? "באים אליי לא מעט זמרים שרוצים להיכנס לתעשייה, ואני מכין אותם מראש שזה לא משחק ילדים, ושבלי להשקיע גם בעבודה וגם בנשמה הם לא יתקדמו בתחום הזה. אני לא שופט אף אחד, לכל אחד יש סיפור שונה וכל אחד עם מה שמניע אותו, למה הוא עושה מצוות ולמה לא. אני יכול להגיד לך לגביי שעם כל הכסף בעולם, לא יכולה להיות פרספקטיבה מאוזנת לחיים אם אתה לא לומד תורה. אין שום שמחה אמיתית אם זה לא קיים ביומיום שלך. זה התחום שבאמת הכי חשוב לי ושבו גם כולם שווים, מתחילים מאותה הנקודה".

בסיום הראיון חושף שוואקי זווית לא ידועה באישיות שלו: בתחום אחד יש לי פחדים גדולים, וזה אם חס וחלילה אפצע ולא אוכל לשחק יותר כדורסל עם החברים שלי. חוץ מהמשפחה, הלימוד והמוזיקה – זאת האהבה הכי גדולה שלי בחיים. אני אוהב לראות אן־בי־איי, שנים סבלתי כאוהד של הניקס, ועכשיו אימצתי לעצמי את ה'ווריורס' המעולים.

אבל הכי חשוב מבחינתי זה פעמיים בשבוע להיפגש ולשחק עם החבר'ה. אתה צריך לראות אותי על המגרש. משחק קשוח, בלי רחמים. אולי אצא קצת לא צנוע, וזה לא נעים לי להגיד, אבל אם נדמה לך שאני שר טוב – חכה שתראה מה אני יודע לעשות עם כדור ביד. הקריירה שלי במוזיקה תיגמר יום אחד ואי אפשר לדעת אם תמיד יהיה לי קהל – אני כמובן מקווה שכן – אבל אם לא יהיה לי סל לזרוק אליו, אתה תשמע מהבית שלנו את 'רחם' בפול ווליום".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.