"שוויון בכותל" • הצעת חוק חדשה של ח"כית מ'יש עתיד': לחלק את הכותל שווה בשווה בין נשים לגברים

אמש, שלישי, הגישה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא מ'יש עתיד', הצעת חוק חדשה, לפיה תחולק רחבת הכותל תחולק שווה בשווה בין גברים לנשים, שלא כמצב היום בו רחבת הגברים גדולה פי שלושה מרחבת עזרת הנשים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "ההחלטה על החלוקה הלא-שוויונית התקבלה מיד לאחר מלחמת ששת הימים, על בסיס הערכה לפיה יפקדו את רחבת הכותל יותר גברים מנשים".

ח"כ לביא טוענת כי התברר עם השנים כי ההערכה הייתה שגויה. עוד אמר לביא, כי מזה מספר שנים גם הרחבה המקורה מצפון לרחבת הכותל המערבי הוכשרה לציבור אך היא משמשת רק לתפילת גברים, ו"לכן חוסר השיוויון בחלוקת השטח בין גברים לנשים רק מחמיר".

לביא הוסיפה ואמרה כי המצב בכותל גורם לעיתים קרובות לצפיפות רבה ברחבת הנשים ומסיבה זו נשים רבות נמנעות מלכתחילה לפקוד את המקום. כן אמרה כי מתן אפשרות לנשים להתפלל רק ברבע מן הרחבה, בעוד הנשים הן כמחצית מהאוכלוסייה, היא פוגענית ונוגדת את ערכי השוויון אליהם מחוייבי בישראל.

בהצעת החוק מציעה לביא לקבוע כי רחבות התפילה הקיימות ליד הכותל יהיו שוות בגודלן, "באופן המבטיח שלכל הרוצים להתפלל בו יוכלו לעשות כן באופן שוויוני".
כזכור, רק לאחרונה עלה לדיון 'מתווה שרנסקי', לפיו בתוך כשנה יוכשר ת מקום תפילה 'מעורב' באזור "קשת וילסון". שרנסקי אמר "בתוך חודש אפשר יהיה להתחיל לבנות ותוך 8-10 חודשים הפתרון יהיה מושלם, זאת בתנאי שאף אחד לא יגיד שהושיבו אותו בחלק האחורי של האוטובוס".

שרנסקי הוסיף ואמר כי "הכניסה לכותל תהיה מפלטפורמה משותפת דרך כניסה משותפת לכל הרחבות. המבקר יוכל לבחור אם ללכת שמאלה לתפילה מסורתית, למעלה לכיוון שער המוגרבים והר הבית, או ימינה לתפילה פלורליסטית".

מעניין יהיה כעת לראות האם אחת מההצעות, תצא אל הפועל.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.