שוויון בנטל- ח"כ שקד לרמטכ"ל: "אם ניכשל הפעם, נרחיב את הקרע בין הציבור החילוני לחרדי"

לקראת סוף דיוני הוועדה לחוק לשוויון בנטל, התכנסה הבוקר הוועדה,  לדיון נוסף בנוכחותו של הרמטכ"ל בני גנץ.

בפתיחת הדיון אמרה יו"ר הוועדה: "אנו נמצאים כעת בשלבים האחרונים של עבודת הוועדה, ומתכנסים להחלטות המהותיות שיקבעו את גורל החוק לשבט או לחסד. לצערי, אנו לא הראשונים להימצא בנקודה זו. רבים וטובים היו כאן לפנינו בניסיון להסדיר את עניין גיוס הציבור החרדי ושילובו בשוק העבודה וכשלו. כישלון זה נבע ממספר סיבות שבראשן תת תקצוב של משרד האוצר ומשרד הביטחון לגיוס החרדים ולחוסר מיקוד של הצבא בשנים עברו. בשעה טובה הודיעו לי כעת נציגי משרד האוצר כי נחתם הסכם תקציבי בין האוצר לביטחון אשר יאפשר את גיוס החרדים".

שקד הוסיפה כי "לאחרונה, פרסם מכון טאוב לחקר מדיניות חברתית בישראל  כי 70% מהחרדים נמצאים מתחת לקו העוני לפני תשלומי העברה ו 53% לאחר תשלומי הרווחה והסיוע. הממשלה הקימה ועדה  מבורכת למלחמה בעוני , ואני אומרת לכם שהחוק יהיה משמעותי יותר מהוועדה, מכיוון שהנתונים מראים כי  85% מהחרדים שהתגייסו השתלבו בשוק העבודה, וכך גם תהיה המגמה באם יתגייסו. זוהי ביצה ותרנגולת, במובן החיובי של המילה" אמרה שקד.

בדבריה פנתה שקד אל הרמטכ"ל גנץ ואמרה: " ח"כ גפני סיפר לנו שאחיו לחם בקרב סולטן יעקב. אם נעבוד נכון , המציאות הזו תחזור על עצמה (בתקווה שהמלחמה לא) . מדיוני הועדה אני ויתר החברים כאן למדנו שהצבא כיום ערוך ורוצה בקליטת החרדים" .

בסיום דבריה, ביקשה מהרמטכ"ל להתייחס בדבריו לשלושה נושאים מהותיים שעלו על סדר היום של הוועדה מספר פעמים: הראשון, הארכת שירות נשים בצה"ל, השני, מוכנות הצבא לגיוס חרדים, ושלישי העלאת שכר משרתי כחובה כחלק מהקידום לשוויון בנטל.

הרמטכ"ל  בני גנץ הודיע בוועדה כי מטרתו הסופית של הצבא היא גיוס שווה לכולם בתנאים שווים לתקופה שווה. וכי תקוותו כי זמן שירות החובה ירד כתוצאה מכך.

בנוסף, התייחס לשאלותיה של שקד והודיע כי "בכל הנוגע להארכת שירות נשים הצבא מעוניין בהארכת שירותן , ובכל הנוגע לגבי העלאת שכר משרתי חובה ב20 בינואר יועלה שכר דמי הקיום לחיילים בעשרים אחוזים".

שקד סיכמה את הדברים "רבים נכשלו לפנינו, אך אני חשה כי אם ניכשל הפעם, אם נחוקק חוק שייחקק במרומי האולימפוס של ההצהרות הדקלרטיביות, אך לא יהיה ניתן ליישום דה-פקטו, הרי שאנו מרחיבים את הקרע בין כלל הציבור הישראלי לציבור החרדי באופן שספק אם תינתן לנו עוד הזדמנות לאחותו. לכן אני מבקשת מכל הנוגעים בדבר, ובראשם חברי הוועדה, להבין את האחריות המוטלת עלינו ולעשות ככל שביכולתם על מנת שהחוק שייצא מחדר זה יוביל לחיבור ואחדות ולשילוב מירבי ולא חס ושלום לקרע ופילוג, אני אישית אדאג לכך מצידי".

יצויין שלפי הערכות, החוק יובא להצבעה בעוד כשבועיים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.