שומרים על שתיקה -ראשי הממשל בישראל לא מגיבים על המעקב הנרחב של ארה"ב

בירושלים שומרים על שתיקה. למרות חשיפת המעקב אחרי הדואר האלקטרוני של לשכות ראש הממשלה ושר הביטחון ומעקב אחרי מאות שגרירויות ישראל באירופה ובאפריקה, במהלך 2008 ו-2009, וזאת על פי המסמכים שחשף המדליף האמריקני אדוארד סנודן.

העם בישראל ציפה לסערה תקשורתית ובעיקר מדינית אך למרבה הפלא, השקט נשמר. זאת בעיקר, בשל העובדה ששתי כתובות המייל שנפרצו לכאורה הן כתובות מייל שממילא שימשו לתכתובות לא מסווגות בין גורמים במשרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון לבין אזרחים מן השורה.

מה שהיה אמור לעורר את חמת ישראל, עוד יותר, בדרג המדיני הינו הפרסום היום, בידיעות אחרונות ולפיו האמריקנים שכרו דירה בתל אביב, ממנה ריגלו על המתרחש בבית שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, שגר אז במגדלי אקירוב ברחוב זה. כאן מדובר בחדירה לפרטיות שעלולה להיתפס כלא לגיטימית.

אך בירושלים נמנעים לפי שעה להתעמת עם האמריקאים. מלשכתו של נתניהו העדיפו שלא הגיבו לדברים. ורק בלשכתו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט פורסמה ההודעה: "אם הפרטים שמופיעים בפרסום מדויקים, הסיכוי שנגרם נזק בטחוני או מודיעיני מחדירה לכתובת מייל זו אפסי. נדגיש עוד שהיחסים בין המדינות בשנים האמורות היו מצוינים, ושיתוף הפעולה המודיעיני היה מקיף מפורט והדוק, כפי שלא היה מעולם קודם לכן. המידע שישראל חלקה באותה העת עלה עשרות מונים על מה שהאמריקנים יכלו להפיק מכתובת מייל זו". התגובה מצביעה על ציניות ואף לגלוג קל על סוכנות הביון האמריקאית.

אבל ח"כ נחמן שי(העבודה), סובר כי "אין מקום שארצות הברית תרגל אחרי ישראל, שתיקתם של הגורמים הישראלים הרשמיים הבכירים ביותר בעניין היא מביכה ומאכזבת. רצוי וראוי שנתבע מארצות הברית הסברים, הבהרות ובעיקר הודעה פומבית כי מעתה והילך הריגול הזה פסק".

דן מרידור, שהדבר אירע בתקופתו כשר לענייני מודיעין, התפלא על כך, הבוקר בגל"צ לדבריו "אני חושב שמי שמפעיל מערכות מודיעין שמגיעות להאזנות ברמות האלה צריך להפעיל הרבה שיקול דעת, ולא להסתפק רק בעובדה כי יש לי יכולת ולכן אני משתמש", אמר דן מרידור "זה לפעמים גורר נזקים כבדים ולכן יש להיזהר".

גם ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) התייחסה לכך ואמרה "הגילויים האחרונים על מעשי הריגול והיירוט של ארצות הברית כלפי בעלת בריתה ישראל צריכים להצית נורת מוסר אדומה אצל כל בר-דעת".

בהקשר לפירסומים אלו, עולים קולות שמתרעמים על כך כי באותה תקופה כשישראל ריגלה אחר ידידתה ארצות הברית, האמריקנים בחרו לפוצץ את העניין עם ג'ונתן פולארד, במהומה גדולה, ואילו היום בישראל, כשהדברים דומים אך הפוכים, ישראל שומרת על שתיקה צורמת.

על כך אמרה שקד כי "לא ייתכן שבעוד שיונתן פולארד מרקיב בכלא אמריקני עשרות שנים על מעשה ריגול, אשר נתפס על-ידי ראשי הממשל בארה"ב כמעשה בלתי יסולח, אנו נחשפים לקיומה של מערכת ריגול של ארה"ב כנגד ישראל ועוברים על כך בשתיקה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.