שופט בכיר בדימוס: "אין בעיה עם חוק ההסדרה, המתיישבים צודקים" • האזינו

השופט בדימוס הרן פיינשטיין הסביר בראיון לגלי צה"ל כי חוק ההסדרה חוקתי. "המשפט הבינלאומי מתיר הפקעה לצורכי ציבור". האזינו לראיון

למרות המתקפה המתוזמנת היטב של משפטנים בכירים ופוליטיקאים התוקפים בלי הפסקה את חוק ההסדרה בשבועות האחרונים מתברר שזה לא כצעקתה.

הרן פיינשטיין שופט בדימוס ומרצה לקרימינולוגיה באוניברסיטת בר אילן, אמר בראיון בגל"צ לעיתונאי הדת"ל אראל סג"ל כי החוק הוא חוקתי לחלוטין ואף יהיה מוכן להגן עליו בבג"צ.

דברי השופט פיינשטיין, היום בגלי צה"ל

לדברי השופט, "המשפט הבינלאומי מרשה הפקעה ומרשה פיצוי לצרכים ציבוריים. אהרון ברק עצמו, בפסק דין גדר ההפרדה, ביקש לתת פיצוי כספי או קרקעי לפלסטינים שאדמתם הופקעה".

"לערבים שעותרים אין באמת מה לעשות עם הקרקע. הם לא ייכנסו לתוך היישובים היהודיים כדי לעבד את הקרקעות. הם יודעים את זה ובכל זאת עותרים. תום לב אין כאן".

"אם היה מדובר בפולשים שהמדינה הזהירה אותם אז יש לפנותם. אולם ברוב המקרים המדינה עצמה אישרה להם להתיישב ואף עודדה אותם לעשות כן. ולכן חזקת תום הלב עומדת לזכותם".

לדברי פיינשטיין גם המשפט הבינלאומי מתיר במקרים שכאלה למושל הצבאי להפקיע תמורת פיצוי. "החוק הזה הוא חוקתי", הוא אומר. "בוודאי שהייתי מוכן להגן עליו. הוא עומד גם בסטנדרטים של בג"ץ שלנו וגם בקריטריונים בינלאומיים".

פיינשטיין מציין שכן חשוב לצמצם את זכות העמידה כדי שלא כל אחד יוכל לעתור. "רק מי שנפגע זכאי לסעד משפטי. זכות העמידה היא לא של האיחוד האירופי". הוא מבהיר לסיום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.