שו"ת ועד הבית • מגיש עו"ד צבי רוזנטל

קולות נקישה על הדלת, שוב צריך לשלם לועד הבית, חשבתם פעם כיצד נקבע הסכום לתשלום? האם הדיירים בקומה ראשונה חייבים לשלם על אחזקת המעלית? מה קורה כאשר ישנן חנויות בחזית? המדור המשפטי של קוקר מגיש: כל התשובות על תשלומי ועד הבית בהגשת עו"ד צבי רוזנטל

לעתים חבר מספר לנו על הסכום לתשלום לועד הבית הנגבה ממנו מידי חודש, ואנחנו מרגישים כי אנו משלמים סכום מופרז. פעמים רבות בבניינים בהן יש חנויות בחזית הבניין מסרבים בעליהן לשלם עבור ועד הבית או אחזקת המעלית. מה אומר החוק?

תשלום ועד הבית, מטרתו, שמירה על מצבו של הרכוש המשותף כפי שהיה בעת גמר הבניה, לרבות שיפורים שבוצעו בו אחר מכן בהסכמת בעלי הדירות, והשתתפות בכלל הוצאות הבית המשותף, כגון, חשמל, ניקיון חדר המדרגות, הסקה מרכזית, דמי שימוש במעלית, נזילות בצנרת הבניין, הדברה או תיקונים אחרים ברכוש המשותף.

גובה תשלום דמי הוועד יכול להיקבע במס' אפשרויות, ובהחלטתם של רוב הדיירים באסיפה הכללית, כפי שיפורט:

  1. על פי סעיף 58 ו' (א) לחוק המקרקעין, תשכ"ט-1969 הקובע, כי דמי ועד הבית נקבעים על פי שטחה של הדירה ביחסלרכוש המשותף.
  2. ניתן לקבוע בהסכמה דמי ועד בית שווים לכל דירה בבניין. (במקרה כזה, די בבקשת דייר לשלם ע"פ החוק ולבטל החלטה זו).
  3.  קביעתדמי ועד לפי מספר חדרים בדירה.

דייר שלדעתו אופן ההוצאות שנקבעו בהסכמת רוב הדיירים גבוהות מידי, יכול לשנות את המצב אך ורק אם יצליח לשכנע את הרוב להקטין את הוצאות האחזקה והשירותים, אולם, אינו יכול להימנע מהתשלום.

ככלל, תשלום מיסי הועד אינו פועל יוצא של השימוש בפועל ברכוש המשותף וחובת התשלום חלה על כל בעלי הדירות ללא קשר אם עושים שימוש כלשהוא במתקנים של הבית המשותף (מעלית, שימוש בחדר המדרגות וכד'), כלומר גם בעלי הדירות בקומה ראשונה מחוייבים לשלם על אחזקת המעלית.

באשר לחנויות הנמצאות בבנין, על פי ההגדרות בחוק המקרקעין; דירה כוללת גם חנות, ולכן, גם מחזיקי החנויות מחויבים בתשלום מיסי ועד והוצאות אחזקת הרכוש המשותף כמו כל בעל דירה אחר.

עפ"י הוראות סע' 59 (ב) הדן בהתקנת מעלית בבניין קיים, החנויות המצויות בקומת הקרקע של הבית המשותף אינן נושאות ואינן חייבות להשתתף בהוצאות התקנת המעלית, אולם, בעניין האחזקה השוטפת של המעלית שהותקנה, קובע סע' 59 (ב) כי "כל בעלי הדירות יהיו חייבים להשתתף בהוצאות החזקתה והפעלתה של המעלית".

יש לשים לב שהתשלום שעל החנויות לשאת בנושא האחזקה של המעלית הינו ביחס לגודל החנות.

עו"ד צבי רוזנטל הינו שותף ובעלים במשרד רוזנטל ושות', משרד עורכי דין

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. גביית דמי ועד הבית הם מרכיב קריטי לניהול הבית המשותף, פתרון פשוט לגביית דמי ועד הבית בכרטיס אשראי באתר שכנים – https://shchenim.co.il/
    כשהגבייה היא דיגיטלית ולא פיזית עם צ'קים ומזומן יותר קל ויותר מהר לבצע את הגבייה של תשלומי ועד הבית

    טל |
    הגב
  2. שלום רב, הריני מתגורר בבנין משותף. ועד הבנין דורש כשש עשרה אלף שח בחודש כאשר החלוקה הינה לפי מטר רץ דירה+שטח ציבורי.
    אנו מתגוררים בבנין כשנה וחצי (בנין חדש) ושיטה זו תכנס לתוקפה בחודש ינואר.
    נערכה ישיבת ועד לפיה הוחלט על תשלום שווה של כ-285שח. 4דיירים מתוך 57דיירים סירבו.
    משמע ישנם דיירים שישלמו 250שח, בעוד דיירי 5חדרים בפנטהאוד ישלמו בין 305-360שח.
    אני מתנגד לתשלום המופרז. איני סבור כי עליי להקנס בשל העובדה כי היני מתגורר בפנטהאוד (131מ"ר).
    הודעתי לועד כי בכוונתי לערוך תחשיב מטר רץ של כל הדירות+שטח משותף. ואת 16000שח לחלק בתוצאת חישוב. משמע, כ285שח.
    הועד מתעקש כי איני יכול לשלם רק 285שח ודורש כי אשלם בהתאם להחלטת ועד שניה שהתקיימה עם הדיירים.
    איני הדייר היחיד המתנגד לתשלום מופרז זה.
    האם החוק מגן עליי? תודה, יעקב

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב