שחיתות? מכרז של המדינה ועיריית ירושלים נתפר לכאורה למידותיה של "קרן קמ"ח"

 לאחרונה הוציא משרד הכלכלה, בראשות השר נפתלי בנט, בשיתוף עיריית ירושלים ,מכרז להקמת "מרכז הכוון תעסוקתי למגזר החרדי" בירושלים, מקום שירכז את כל אותם הדברים שאדם חרדי שרוצה לצאת לשוק העבודה אזרחי צריך, כמו ייעוץ לכניסה למקומות עבודה, ייעוץ והכוונה למכוני לימוד, עזרה בהכנת קורות חיים ועוד.

 הזוכה במכרז, עתיד לקבל ממשרד הכלכלה ומעיריית ירושלים 15 מיליון ש"ח, כסף גדול לכל הדעות, שרבים חפצו בו.

בכנס ספקים שנערך לאחרונה לקראת המכרז, השתתפו כל החברות הגדולות במשק המתעסקות בתחום התעסוקה, אך בסופו של דבר התמודדו רק מספר גופים בודדים. הסיבה לשיטתם הסובייקטיבית של אותם גופים (שמם שמור במערכת) היא לכאורה המכרז "תפור" למידותיה של קרן קמ"ח, שעמדה עד לפני כחודש בלבד, בראשותו של יוסי דייטש, סגן ראש עיריית ירושלים. התחושה שלהם, כפי שנאמרה לכתב 'קוקר', היא שהמכרז הוכן בדיוק לפי המידות של "קמח", אולי כקריצת עין של עיריית ירושלים והעומד בראשה, ניר ברקת, לקראת הבחירות ההולכות וקרבות.

בעלי הגופים, כאמור, שפנו ל"קוקר" טוענים בכל הזהירות המתבקשת כי דייטש אף היה שותף בדרך זו או אחרת לכתיבת תנאי המכרז, והכניס בו תנאים מסוימים שיתנו דווקא ל"קמ"ח" עדיפות לזכות. כך למשל תנאי במכרז של עדיפות לעמותה שתגייס כסף ויש לה ניסיון בגיוס כספים, מתאים ככפפה ליד להגדרתה של קמ"ח, ולא להגדרות של עמותות או חברות אחרות בתחום.

מנ"כלים של חברות גדולות (שמם שמור במערכת) ששוחחו עם 'קוקר' טענו כי המכרז נראה על פניו תפור לכאורה. אחד מהם אף סיפר כי שוחח עם גורם בכיר באגף התעסוקה של עיריית ירושלים, שאמר לו כי באגף יודעים כי המכרז נראה תפור, אך אינם יודעים למה ומדוע.

לפי טענת המנכ"לים של החברות המתחרות ל"קמ"ח", דייטש ניסה לשכנע גם את ראשי קרן "תמך" שחבר המועצה יצחק פינדרוס מקורב אליו ועומד בין ראשיו, אך פינדרוס מצדו סירב, בשל הבעיה מול גדולי ישראל לשתף פעולה עם השר בנט בנושאי תעסוקה לחרדים. ודייטש אף פנה לבעלים של קרן תמך בארה"ב כדי שיהיו שותפים ויגשו אף הם למכרז, אך גם הם ענו בשלילה.

דייטש, לטענת המנ"כלים שפנו ל"קוקר", ידע שההתנהלות נראית כבעייתית, ולפני כחודש התפטר מראשות קרן קמ"ח, אך לפי עדויות שונות המשיך לעבוד כרגיל למען קמח והזכיה במכרז, גם לאחר מכן.

לטענת המנכ"לים, אמו של אברמי קרויזר, יועץ ראש העיר, שבעבר עבדה בעירייה תחום רווחה לבני נוער, השתתפה אף היא בבחינת המועמדים במכרז וראיינה את המתמודדים – כדי לתת לכאורה עוד סיכויים לדיל המסריח שראש העיר רצה לעשות עם דייטש וקרן קמ"ח.

לפי עדויות שהגיעו ל"קוקר", הרי שלשכת ראש העיר ברקת אף הגיעו תלונות על כך שהמכרז נראה תפור לקרן קמח, וחלק מהחברות המתחרות הודיעו רשמית כי אם אכן קמח תזכה, כפי שצפוי להיוודע היום (א') או מחר, הן תגשנה בג"צ.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: ראש העיר לא מעורב במכרז וכל טענה מסוג זה הינה לשון הרע והוצאת דיבה.

מדובר במכרז מקצועי שהוכן ונכתב ואושר ע"י משרד הכלכלה ועיריית ירושלים.

המכרז נכתב על פי אמות מידה מקצועיות והתנאים שהכתיב משרד התמ"ת (כיום משרד הכלכלה).

וועדה מקצועית בראשות מנכ"ל העירייה ועובדי עירייה בכירים נוספים בחנה את כל ההצעות והעבירה את המלצתה לוועדת המכרזים.

כל ההליך מראשיתו לווה ביעוץ משפטי צמוד. הוועדה תתכנס היום אחה"צ ותדון בנושא ותקבל את החלטתה.

ממשרד הכלכלה והתמ"ת טרם התקבלה תגובה.

מלשכתו של יוסי דייטש סירבו להתייחס לדברים.

9 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יש כאן מישהו שהולך להפסיד במכרז, ובמקום להפסיד בכבוד, הוא מלכלך.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. מהיכרות שלי עם המקרה הסיפור נכון.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. השמצות פרועות !!!
  כל מי שנתקל או נעזר אי פען ביוסי דייטש, ראה אדם מסור לציבור ומקצועי וענייני.
  דיבורים מהסוג הזה הם שטויות במיץ, ונגועות בצרות עין ובקינאה.

  רפי |
  הגב
 4. רוצה לסגור אם ברקת שמש ליאון לא יצליח העיקר לדפוק את דרעי ושס . חבל שהוא עושה את זה

  אבי המלך |
  הגב
 5. אמא של קרויזר גם בסיפור הזה . נשמע לא טוב בכלל

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 6. הרב דיטש איש טוב חבל שהוא עושה שטיות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 7. גיליתם את אמריקה? גם באם זה נכון וזה לא נראה! כך בדיוק עובדים כל המכרזים! וזכותו המלאה של יוסי דייטש לתפור לקמח מכרז מה גם שזה הגוף היחידי שמשלם מליונים כל חודש לתעסוקה והוא לא גוף כלכלי כמו יתר המתמודדים!

  חיליק |
  הגב