שטח עירוני: כך מתכוננים בצפת לבחירות

ראש עיר חרדי? קרוב מתמיד. אלפי קולות לש"ס, יהדות התורה ויחד, בבחירות האחרונות לכנסת, עשויים להכתיר בעיר ראש עיר חרדי

אנחנו ממשיכים השבוע בסקירה העירונית של 'אקטואליק' על המתרחש בערים השונות בארץ בעלות הצביון החרדי, או על אלה המאכלסות אחוז גבוה של חרדים, לקראת הבחירות העירוניות שיתקיימו בעוד כשנה.

אחרי שסיקרנו את הערים אלעד, רכסים ונתיבות, הגיעה שעתה של העיר צפת תובב"א.

גם בצפת, אפרופו ערים כמו ערד שעלו לכותרות לאחרונה, קיימים עימותים בין המגזר החרדי לציבור חילוני, אבל על אש נמוכה הרבה יותר.

רק לפני כחודש דיווחנו כאן ב'אקטואליק' על מהלך של ראש העיר צפת אילן שוחט להרחיב את זמן המכרז על ההתמודדות של משרד השיכון לבניית בית צמוד קרקע, אחרי שגילו שם בעירייה שרוב הנרשמים הם החרדים. אחרי שגילו זאת, שוחט גם יצא בפרסום למגזר החילוני שיבוא להתמודד על השטחים.

אבל מתחקיר שעשינו לראשונה, מתברר כי לצד החרדי יש בשורות משמחות: לפי גרף הדמוגרפיה עיר, בעוד כמה שנים צפת תהיה בעלת רוב חרדי ועם ראש עיר חרדי. גם כיום צפת היא עיר על סף החרדית, כך עולה מנתוני בתי הספר, הגנים ותלמודי התורה בעיר.

הדמוגרפיה החרדית בעליה: צפת מונה היום 37 אלף תושבים, מנגד היא סובלת מעזיבה גדולה של  הציבור החילוני לעבר היישובים האחרים באזור, ראש פינה ושאר יישובי הסביבה, שם אפשר למצוא בתי קרקע במחיר כמו בצפת אחרי עליית המחירים.

בבחירות האחרונות למועצת העיר, החרדים קיבלו רוב אבל לא זכו בראש עיר חרדי, למרות שמול שוחט התמודד חרדי לראשות העיר, הרב שלמה חדד. בכיר בעירית צפת אומר ל'אקטואליק' כי "הטעות של החרדים היא שלא כולם תמכו ברב שלמה חדד. אם היו תומכים בו כולם, הוא היה לוקח ובגדול. אבל בחב"ד אמרו 'יש לנו הכרת הטוב לאילן שוחט ונצביע לו', ומי יודע, אולי בגלל זה הפסדנו ראש עיר חרדי, וחבל. היום היה יכול להיות יותר טוב".

בבחירות האחרונות  החלוקה הייתה כך:  ש"ס עם שני מושבים קיבלה 1,800 קולות; דגל התורה 2 מושבים עם 1,400; אגו"י 800 קולות עם נציג אחד; חב"ד – שני נציגים, 1,500 קולות; הבית היהודי נציג אחד עם 700 קולות; ולחילונים: שלושה מושבים של סיעת ראש העיר אילן שוחט מטעם 'ישראל ביתנו' וכ-2,000 קולות; מפלגת העבודה – 1,200 קולות ושני נציגים; הליכוד שני נציגים, 1,600 קולות למועצה ו-2,300 לרשות.

לראשות העיר התמודדו שניים: אילן שוחט שקחבל 7,000 אלף קולות, ומולו התמודד הנציג החרדי שלמה חדד שקבל 4,800 אלף קול. כאן נזכיר שחדר הכריז על ההתמודדות חודשיים לפני הגשת הרשימות.

וזה המצב כעת:

בבחירות האחרונות לכנסת, הקולות הספרדים בעיר צפת התפלגו: מפלגת 'יחד' שהמועמד שלה מספר 3 הרב מיכאל עייש גר בצפת, קיבלה הכי הרבה קולות מכל המפלגות – 2,400 קולות, בעוד ש"ס קיבלה 1,750 לכנסת.

עסקן בעיר אומר ל'אקטואליק': "אני יודע שיו"ר מפלגת יחד אלי ישי מכין את הקרקע לריצה בבחירות המקומיות, אז אני מאמין שגם כאן תהיה לו רשימה, כי הוא קיבל כאן הרבה קולות".

בעיר צפת יש גם קהילות גדולות של חסידויות  כמו צאנז, חב"ד, ברסלב, לעלוב ועוד כמה קהילות.

העיר גם מלאה באדמו"רים שבונים כאן קהילות, וקונים בתי כנסת בכדי שיהיה להם בית מדרש בעיר.

הרב שלמה חדד שהתמודד לראשות העיר, אומר לנו: "גם הפעם אני אתמודד. אני דמות מגשרת ואני הולך להציע יושר, הגינות ושקיפות.

"הציבור מאס בקומבינות. הציבור מאס בראשי עיר שחושבים על הכנסת דרך הרשות. הציבור מחפש פשטות עם נחישות ועם יושרה, בלי משטרה.

"מאז הבחירות עסקתי ואני עוסק בחיבור בין קהלים, בגישור ופישור וסיוע לציבור הכללי, ואני מרגיש כי הציבור בשל לחילופי שלטון תוך תקווה לקבל הפעם ראש עיר שמייצג טוהר מידות, כבוד לזולת לצד מקצוענות ונסיון מוניציפאלי עשיר".

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מתמתיקה פשוטה

    זה מתכון ברור להצלחה אדם אלמוני שקיבל 4800 קולות בריצה ראשונה ללא תקציב ופעילים נגד ראש עיר מכהן ונגד הליכוד זה בפעם הבאה ניצחון בהליכה במיוחד כאשר המועמד זרע הרבה בחמש שנים האלו עסק בצורכי ציבור באמונה .ב ה צל חה .אני מקוה ששוקי ישי ויקי אלקבץ ירמו אז זה בקלי קלות

    אריה רימר |
    הגב