שטח עירוני • ממלכת התורה בצפון • רכסים

היישוב רכסים רגוע למדי מבחינת ההכנות לבחירות המקומיות, אבל עדיין פתוחה השאלה הגדולה: האם בש"ס יוותר ל'דגל' ויתנו לרייך להמשיך לעוד קדנציה?

אנחנו ממשיכים השבוע בסקירה העירונית של "אקטואליק" על המתרחש בערים השונות בארץ עם הצביון החרדי או אלה המאכלסות אחוז גבוה של חרדים, לקראת הבחירות העירוניות שיתקיימו בעוד כשנה.

והפעם, אחרי שסיקרנו בשבוע שעבר את העיר אלעד, נצא לצפון, שם ממוקמת לה היישוב החרדי רכסים.

כשנה לבחירות לרשויות המקומיות, וביישוב רכסים מספרים לנו, כי כעת מתארגנת לה קבוצת ספרדים שפועלים לכך שבמפתיע דווקא ראש המועצה האשכנזי המכהן השייך לשורות "דגל התורה", הרב יצחק רייך, ימשיך לעוד קדנציה.

מדובר בעובדה מפתיעה במיוחד, מאחר וכידוע ביישוב החרדי רכסים שבצפון, נהוגה מזה שנים רוטציה בין מועמד ספרדי למועמד אשכנזי.

ברכסים, יש לציין, נערכות כמובן בכל בכל עיר ומועצה בחירות, אבל התוצאות – כנהוג בערים החרדיות – ידועות מראש. ש"ס ודגל התורה רצות ברכסים כבר שנים ברשימה אחת משותפת בשם "שי".

הרב יצחק רייך (צילום:יעקב כהן\פלאש 90)

החברים ברשימה, הם לפי עיקרון הריצ'רץ', רק בצורה מעט שונה: במקום הראשון נציג "דגל", במקום השני והשלישי נציג ש"ס, במקום הרביעי נציג דגל, וכך הלאה והלאה לפי הסדר. כיום יש תשעה חברי מועצה, 8 מהם חרדים: 4 אנשי ש"ס, 4 דגל ו-1 נציג הליכוד.

נתי חיאק, חבר מועצת רכסים אומר לאתר "אקטואליק" כי "ראש המעוצה הנוכחי ודאי יכבד את הסכם הרוטציה, אבל אם אריה דרעי יו"ר ש"ס יאשר לו קדנציה נוספת, הכול פתוח. אבל", הוא מדגיש, "יש להבהיר חד משמעית שיש הסכם שפעם הבאה יהיה ספרדי שיעמוד בראשות המועצה. בכל מקרה, אני מאמין שלא תהיה ריצה מפולגת".

בבחירות האחרונות היה זה תורו של המועמד האשכנזי הרב יצחק רייך לכהן כראש המועצה ב-5 שנים האחרונות, כאשר ב-5 שנים הבאות, לפחות לפי הספר וכמו שהיה נהוג עד היום, תורו של מועמד ספרדי לכהן בתפקיד יו"ר המועצה.

לפני הבחירות האחרונות, ניסה יו"ר ש"ס אריה דרעי להשאיר את ראש המועצה הספרדי הקודם, הרב דן כהן לעוד קדנציה. אבל מי שלא וויתר אז ושלח מכתב חריף בעניין הוא יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני. את המכתב הפנה לרבני העיר רכסים, ובו העלה טענות על כך שדרעי פעל על מנת להפר הסכם רוטציה חתום בין ש"ס ו'דגל התורה', לקראת הבחירות המוניציפאליות בעיר.

ישיב כנסת חזקיהו ברכסים (צילום: פלאש 90)

בלשכתו של דרעי, נמסר אז כי היה לו רעיון שדן כהן ימשיך לעוד קדנציה, ואחר כך רייך יכהן גם הוא במשך 10 שנים. אבל בכל מקרה היוזמה הזו, לבסוף, לא יצאה לפועל.

לאתר "אקטואליק" נודע, כאמור, כי לאחרונה קיימו מספר עסקנים ספרדים פגישות חשאיות בהן החליטו כי הם מעוניינים שהרב יצחק רייך ימשיך לכהן בתפקידו כראש המועצה. לדברי אותם עסקנים, "הרב רייך הוא נציג טוב שפועל ללא שום אבחנה בין ספרדים לאשכנזים, אז למה להחליף ראש מועצה טוב שיודע להריץ פרוקטים בעיר? עד שהוא מביא את את האישורים והתקציב, צריך לבוא ולהחליף אותו בגלל פוליטיקה ישנה?" כך אמרו הגורמים בעיר ל'אקטואליק'.

אותם גורמים מספרים כי הם מדברים עם רבנים מהיישוב לפעול לבחירתו לעוד קדנציה של הרב רייך. כרגע עוד מוקדם לדעת מה ילד יום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.