שטח עירוני • עיר המקובלים בדרום • נתיבות

5 נציגים חרדים (ארבעה ש"ס, אחד ג'), אלפי אברכים תלמידי הרב אברג'ל ומפת קשרים סבוכה של הרבנים בעיר. ברוכים הבאים לנתיבות – סריקה נוספת בסדרה לקראת הבחירות העירוניות

אנחנו ממשיכים השבוע בסקירה העירונית של "אקטואליק" על המתרחש בערים השונות בארץ עם הצביון החרדי או אלה המאכלסות אחוז גבוה של חרדים, לקראת הבחירות העירוניות שיתקיימו בעוד כשנה.

והפעם, אחרי שסיקרנו בשבועות האחרונים את העיר אלעד ואת רכסים, הפעם במוקד הסקירה: העיר נתיבות.

העיר נתיבות מוכרת גם כ"עיר הבאבות" והמקובלים. לכל קהילה יש את הרב שלה, וכמובן שזה מתבטא בבחירות המקומיות.

בבחירות האחרונות לכנסת, הציבור החרדי בנתיבות בחר בצורה מופלגת, כשהקולות החרדיים בעיר מתחלקים בין מפלגות ש"ס, יחד ויהדות התורה (כזכור, הרב יורם אברג'ל זצ"ל, דמות משפיעה מאד בעיר, תמך ב'יחד' של אלי ישי).

מכלל תושבי נתיבות, מפלגת ש"ס קיבלה 3,403 קולות, מפלגת יחד קיבלה 2,836, ומפלגת יהדות התורה קיבלה 1,021.

כעת נשאלת השאלה האם זה ישפיע גם בבחירות המקומיות ויהיה פילוג גם בבחירות הקרובות למועצת העיר, והאם המפלגות החרדיות או הנציגים שלהן ירוצו בנפרד. בהקשר לזה יש להזכיר שאלי ישי אמר לאחרונה שהוא מתכוון להריץ מפלגות מקומיות לקראת הבחירות לרשויות.

'אקטואליק' עושה לכם סדר במה שקורה בעיר המקובלים:

במועצת העיר נתיבות יושבים 15 חברי מועצה.

בעיר: 35,000 תושבים, 17,000 מהם חרדים, 10,000 דתיים ומסורתיים, ו-8,000 חילונים.

בנוסף, אמורות להגיע לעיר בשנה הקרובה כאלף משפחות חרדיות חדשות.

לעיר 5 נציגים חרדים במועצת העיר, שרצו ברשימת אחדות של כל פלגי העיר, רשימת שס"ג שקיבלה 5,809 קולות.

ברשימה, 4 מטעם ש"ס וחבר אחד מטעם ג': אשר ביטון, עידו לוי, דוד פורטל ויעקב מעלימי הש"סניקים, ויצחק אפשטיין מג'.

שס"ג, יש לציין, היא הרשימה הגדולה ביותר במועצה, ואחריה הליכוד עם 4 מנדטים.

קשה לא להיזכר בבחירות האחרונות למירוץ לראשות העיר, כאשר כמעט כל רבני העיר היו נגד ראש העיר, יחיאל זוהר, ותמכו במעומד השני אייל מסיקה.

הרב יורם אברג'ל היה כמעט היחיד שתמך בכל הכוח ביחיאל זוהר, וזה מה שהביא לו את הניצחון הסופי. זו גם הסיבה שראש העיר צ'יפר את נציגו של הרב אברג'ל הרב יעקב מעלימי ונתן לו את התפקיד הבכיר, מ"מ ראש העיר בשכר.

מלבד מעלימי, זו מפת הנציגים החרדים מטעם שס"ג: אשר ביטון הוא נציגו של האדמו"ר רבי ברוך אבוחצירא, יצחק אפשטיין ממפלגת ג' הוא נציגו של הרב שמואל מונטג, עידו לוי נציגו של הרב חיים בוקובזה ודוד פורטל הוא נציגו של הרב יעקב ישראל איפרגן (הרנטגן).

אחד העסקנים שאיתם שוחחנו על מפת הכוחות של הרבנים, אומר לאתר 'אקטואליק': הכוח הפוליטי הגדול הוא תלמידיו של הרב אברג'ל, ש'שווים' כ-2,500 קולות".

ברשת הכוללים שהקים בעיר לומדים מאות אברכים. "תעשה חשבון", אומר לנו העסקן, "יש לאברכים הללו את הנשים שלהם וכן את העובדים ברשת, ויש להם תלמודי תורה, מפעלי עזרה לנזקקים ועוד, כך שיש השפעה רחבה כבר במעגל הקרוב, ויש את העמך ישראל שבא לשיעורים של הרבנים לבית משפחת אברג'ל, שמוסיף עוד לכח".

לצד זאת, קיימת בעיר קהילת הרב מונטג, ה'שווה' כ-1,000 קולות. מדובר בקהילת אברכים בני תורה חניכי הישיבות האשכנזיות.

לפי ילדי הגנים החרדים, ניתן לראות כבר כעת כי לא ירחק היום והעיר נתיבות תהיה חרדית ויהיה בה אף ראש עיר חרדי.

בעיר עשרות גנים חרדים, כ-3,500 ילדים חרדים, 9 ת"תים המונים כ-2,700 תלמידים (בנים), 7ישיבות קטנות עם כ-750 תלמידים, 7 בתי"ס חרדים לבנות עם כ-2,500 תלמידות, וכן 6 תיכונים חרדים לבנות עם כ-900 תלמידות.

אליהו ועקנין, תושב העיר נתיבות, מספר ל'אקטואליק' על רצון הציבור בעיר לראות בבחירות הקרבות את הנציגים במועצה כנציגי הציבור ולא רק כנציגי הרבנים. לדעתו, מה שהרבנים יבקשו מראש העיר הנבחר הוא תמיד יכבד וייתן להם, "ולכן צריך לקחת מועמדים ששייכים לציבור שייצגו בכבוד את כל הרבנים. ואם לא, להערכתי תקום מפלגה חדשה שתייצג את הציבור החרדי הצעיר".

עוד אומר ועקנין: "ראש העיר יחיאל זוהר הוא ראש העיר הכי טוב לציבור החרדי. אין לשום אדם אחר סיכוי להיבחר לראשות העיר. הוא דואג לציבור החרדי מכל הבחינות. גם מ"מ יעקב מעלימי עושה פעילויות לציבור החרדי בחופשות בין הזמנים, דברים שעד לפני כמה שנים לא היו מוכרים בעיר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.