שטייניץ: "יכול להיות שנתניהו טעה כשבחר את לפיד לאוצר"

שטייניץ: "הבעיה היא חוסר יכולתו של לפיד להקשיב למומחים; יכול להיות שנתניהו טעה כאשר מינה אותו לתפקיד שר האוצר"

השר לענייני מודיעין ואסטרטגייה אמר בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" כי הוא חושש שישראל תיקלע ל"מלכוד האיטלקי" – בחירות לכל היותר כל שנה ■ פנה לבוחרים: "הצביעו למפלגות הגדולות"

השר לענייני מודיעין ועניינים אסטרטגים, יובל שטייניץ מתראיין הערב (א') בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס", הנערכת הערב בתל אביב. "בפתח הדברים עלי לשאול אותך לגבי פרסומים לפיהם ישראל הפציצה היום מטרות בסוריה", שאל המנחה, ערד ניר, את שטייניץ. "התשובה קצרה: אין תגובה", הגיב שטייניץ.

לשאלתו של ניר, ענה שטייניץ: "לצערי לא ניתן היה להימנע מבחירות… לא ניתן להאשים נתניהו. הממשלה הקודמת בראשות נתניהו הייתה הממשלה היציבה ביותר שהייתה במשך שנים רבות. הממשלה הנוכחית שונה בתכלית. אחת הסיבות לכך היא אובדן הכוח של הליכוד… אני מוטרד שיום אחד נמצא את עצמנו ב'מלכוד האיטלקי', מה שקרה באיטליה, שבמשך תקופה ארוכה לא ניתן היה להגיע לממשלה יציבה ולכל היותר בכל שנה נערכו בחירות".

באשר לחוסר היציבות של הממשלות בשנים האחרונות אמר שטייניץ: "אני ממליץ לבוחרים לבחור במפלגות גדולות – למצביעי השמאל – הצביעו למפלגת העבודה ולבוז'י הרצוג. מצביעי הימין והמרכז – הצביעו לנתניהו והליכוד… המפלגות הקטנות, מפלגות האווירה מסוכנות למערכת הפוליטית. אני מציע לבוחרים לקחת את הסכנה הזאת ברצינות. אם אינכם רוצים בחירות בתוך שנה או שנתיים – הצביעו למפלגות הגדולות".

באשר לשאלה האם הוא מעוניין לרשת את לפיד במשרד האוצר עד לבחירות ענה שטייניץ: "אין תגובה". אך בהמשך פנה למנות את הישיגיה הכלכליים של ישראל בתקופה בה היה שר האוצר.

"מסרתי ללפיד כלכלה במצב טוב מאוד, למרות שהיו מספר בעיות על השולחן", אמר שטייניץ. "אני לא חושב שכל שר אוצר צריך לבוא עם דוקטורט. אך שר אוצר צריך לבוא עם ההכרה שאינו יודע הכל, לדעת להקשיב לגורמים המקצועיים, לנגידת בנק ישראל, לראש הממשלה. חוסר היכולת להכיר חסר ללפיד. בהמשך נכנע ללחץ התקשורתי ופגע בחוק עידוד השקעות הון, מבלי לבחון את ההשלכות. כשערכנו שינויים בעידוד השקעות הון בתקופתי, בחננו את הדברים כמה חודשים. לפיד הגיב באופן מיידי ללחץ הציבורי".

"האם המינוי של לפיד לא היה טעות מצד נתניהו?", שאל ניר. למשמע השאלה פרץ הקהל במחיאות כפיים. "יכול להיות שמדובר היה בטעות", הודה שטייניץ.

"הוא רצה להיות שר החוץ, מדוע ראש הממשלה התעקש למנותו לתפקיד שר האוצר", הקשה ניר.

"משרד החוץ היה תפוס, לפיד יכול היה לבחור אדם אחר מטעם תפקידו לשאת בתפקיד. פרט לזה, חוסר הניסיון שלו לא היה מה שהכשיל אותו. הבעיה היא חוסר יכולתו של לפיד להקשיב. העובדה שמיכאל שראל, הכלכלן הראשי במשרד האוצר התפטר מדברת בעד עצמה. אינני טוען שתפקידו של שר האוצר להתיישר עם דברי פקידי האוצר. גם אני לעתים החלטתי כנגד דעת בכירי האוצר, אבל זה היה על סמך לימוד ממושך ושיקול דעת. לדוגמה, כשגיליתי שבתחום הגז ישראל גובה תמלוגים נמוכים משמעותית מיתר העולם, הזמנתי את פרופסור שישינסקי כדי לבחון את הנושא. רוב הפקידות באוצר סברה שזה מסוכן ללכת נגד חברת הגז והנפט והלובי החזק שמלווה אותם והתנגדה למהלך. אך מאחר והקשבתי לדעתם, רוב הפקידים היו מאחורי ברגע שקיבלתי את ההחלטה".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. לפיד עיתונאי ללא השכלה מתאימה!!!!שר מוכרח להיות בעל השכלה מתאימה ולא דוגמן יהיר עוכר ישראל!!!הקבה הכשיל אותו כי מקומו לא בפוליטיקה!!!

    אופירה |
    הגב