שיא גינס: 274 כרכים של ספרי קודש נערכו והודפסו בתוך 24 שעות – צפו

מפעל הענק עוז והדר' כבר מורגל בשיאים עצומים של הדפסת מעל חמשה מיליון (!) ספרים בשנה, ושל עמידה בלוחות זמנים צפופים ביותר, אבל הפעם הייתה הפתעה שיתכן ששברה שיא גינס בשבוע האחרון. ולמי שטעה, זאת הייתה הפתעה שהם – עם הרבה סייעתא דשמיא – הצליחו לחולל. שיא חדש נשבר בעולם ההדפסות של ספרי הקודש.

"זה היה מרוץ בלתי-אפשרי נגד הזמן. כבר פחדנו שנאלץ להרים ידיים, אבל ברוך ה' בסופו של דבר נצחנו. עמדנו ביעד הבלתי אפשרי הזה". כך, מספר לנו, ר' שמעון דושינסקי, פעיל נמרץ של 'ממלכת התורה – עוז והדר', שיותר מ-30 שעות ערות ופעולה מאחוריו.

השעות והמאמץ, מאלצים אותנו לשאול ולברר שוב, על אותו פרויקט יוצא-דופן שהעסיק כוחות ומשאבים אדירים ב'עוז והדר'. מי שמתנדב להסביר לנו את העניין מתחילתו, הוא מנכ"ל 'עוז והדר' הנמרץ הרב חנוך דרנגר. "זה היה לפני ימים אחדים. מארצות הברית פנו אלינו, ראשי הארגון E.M.I.T.A. המוכר בכל רחבי תבל בזכות פעילותה לסייע לחשוכי בנים המצפים לישועה".

הפעם יצאו מארגני האירוע ביוזמה מקורית וגרנדיוזית. כשהכריזו על רעיון לסיים את הש"ס כולו ביום אחד תחת קורת גג אחת. כשכל הלימוד וזכות התורה, מיועדת לעמוד לזכותם של הזוגות המצפים לישועה, ולזכות תומכי הארגון המסייעים להם.
הש"ס כולו, על אלפי דפיו, חולק ליחידות-לימוד של 10 דפים כל אחת. כשכל יחידה יועדה להילמד על ידי קבוצת לומדים שתלמד אותם בצוותא, ובעיון מעמיק. מקום הלימוד נקבע לאולמי 'אואושן פלייס ריסורט' בשכונת ניו ברנצ' שבניו ג'רזי, שהפכו לבית מדרש שוקק למשך שעות ארוכות. כאשר בסיומן, הן שבו לשמש כאולם אירועים יוקרתי שבו נחגג סיום הש"ס המיוחד.

הוגי היוזמה, הבינו שאם רצונם לאפשר לכול מאות המשתתפים במבצע להצליח לצלוח את החומרים הקשים, הם חייבים להיעזר בראש הישיבה של הדור, ב'מתיבתא'. וב-48 שעות טרם פתיחת האירוע הם פנו אל נשיא המכון, הגאון הצדיק רבי יהושע לייפער שליט"א וביקשו את סיוע 'עוז והדר' בהרמת הפרוייקט.

במפעל עוז והדר לקחו את הדבר כמה צעדים קדימה. הרוח החיה שביוזמתו הוקם פרויקט הגמרות המבוארות של 'מתיבתא', ריש מתיבתא הגאון רבי מנחם מנדל פומרנץ שליט"א, ששמע על היוזמה להגדיל תורה ולהאדירה, הורה על חלוקה מחודשת של כרכי המתיבתא, כאשר כל קבוצת לומדים תקבל כרך מיוחד המקיף אך ורק את קצבת הלימוד שיועדה לה, בתוספת הביאורים והעזרים.

למי שרק מתמצא מעט בהדפסות ובהוצאה לאור, היה ברור שמדובר בפרויקט חסר סיכוי. המחשבה על התהליכים האדירים שהדפסת ספר אחד בודד מצריכה, כמו עימוד מחודש, עיצוב, הדפסה, התאמת מידות כריכה, הגהה וגימורים, הכפילה את עצמה 274 פעמים. בתוך 24 שעות שאחריהם עוד ידרשו 12 שעות שינוע מארה"ק לארה"ב.

משמרות של מעמדים מומחים הדירו שינה מעיניהם, כמה בתי דפוס נפתחו באמצע הלילה. כורכים מכל הארץ מצאו את עצמם עובדים בשעות שלא הכירו. ויחד ניסו כולם להיאבק בשעון המתקתק. אפילו ב'עוז והדר' התקשו להאמין. שעתיים לפני התכנון, יצא שליח מיוחד מהארץ שהטיס עמו את הכרכים, שכבר למחרת נלמדו מתחילה ועד סוף.

אברכים לומדים צילם ביכלר

אברכים לומדים שטייגען צילם ביכלר

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.