מתעדכן: נשיא ארה"ב בישראל – דיווחים שוטפים ב"קוקר" – אובמה סיים נאומו במשכן הנשיאות

יום רביעי- יומו הראשון של ביקור אובמה בישראל

לאחר שהתקבל בכבוד גדול שלא רבים זוכים לה, עם משמר כבוד נשיאותי, ואחר שטס במסוק משדה התעופה, הגיע נשיא המדינה החופשית הגדולה בעולם, לביקור בבית ראש הממשלה נתניהו.

כעת הם נועדים יחד לפגישה מדינית ראשונה במעונו של ראש הממשלה בירושלים יחד עם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, המזכיר הצבאי האלוף אייל זמיר, ומהצד השני תומס דונילון, היועץ לביטחון לאומי של אובמה ומזכיר המדינה ג'ון קרי.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והשר ליחסים בינלאומיים יובל שטייניץ צפויים להצטרף, ובהמשך גם שרת המשפטים ציפי לבני הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים.

כמה שעות קודם ביקר אובמה בביתו של נשיא המדינה, פרס אמר לנשיא בהתרגשות: "יש לי אמונה רבה שהחזון שלך יכול להתקבל במזרח התיכון, הגעת לכאן עם רקורד מאוד מרשים. באופן אישי, אתה חבר יקר. במשך ימים ארוכים ולילות חסרי שינה דאגת למדינה שלנו ולעתיד שלנו. יש לנו חזון במשותף – להביא שלום מהר ככל שאפשר".

פרס התייחס גם לענין האיראני ואמר  לאובמה:  "הסכנה הגדולה ביותר היא אירן גרעינית, כך אמרת וכך אתה מתנהג. אנחו מאמינים במדיניות שלך – לנסות את הכול באמצעים לא צבאיים, תוך הדגשה שכל האפשרויות מונחות על השולחן. אנחנו לא רוצים להכיל את אירן אלא לעצור את אירן".

הנשיא אובמה שהקשיב באוזן קשבת לדברי ידידו הנשיא פרס, החמיא אף הוא לכבוד הנשיא פרס: "כבוד לי להיות עם אדם שהקדיש את חייו לביטחון ישראל. זו עבודה של דורות, הילדים בישראל רוצים להיות בטוחים וחופשיים מפגיעת רקטות, לקדם טכנולוגיות לבנייה ולא להרס. רוצים שלום וחופש מטרור. זה העתיד שהם ראויים לו וזה מפעל חייו של פרס, לשמעון פרס אין רק חזון, הוא גם פרקטי. חזרתי והדגשתי בפני הנשיא שלישראל אין שותף טוב ונאמן יותר מארה"ב למטרות הללו. אני מאמין שאם נדבוק ביחסים הטובים בין שתי המדינות נוכל להחלים את המדינה הזו ולתת לילדים של כולם את העתיד שהם ראויים לו. לא יכולתי לחשוב על שותף חכם ומקורי יותר ממך למאמצים הללו".

*

יצויין כי שר השיכון החדש אורי אריאל דיבר עם אובמה והזכיר את נושא ג'ונתן פולארד, וביקש שישחררו, אך אובמה בחר שלא להגיב.

*

ח"כ אחמד טיבי חשף היום בערוץ 2 כי למרות כל הדיבורים וההבטחות שהנשיא אובמה לא ילחץ על ישראל להקפיא את הבניה, הנשיא אובמה ושר החוץ עומדים להפעיל לחץ כבד על נתניהו וממשלתו החדשה להקפיא את הבניה בהתנחלויות.

*

השר היוצא אריאל אטיאס אומר אף הוא כי למרות כל החיוכים והחיבוקים, אובמה לא בא פה רק להגיד לנו חג שמח ואני אוהב אותכם ועוד, אלא הוא עומד לדרוש מישראל דרישות קשות מאוד בענין תהליך השלום ומחלוקת הפלסטינים, בפרט שהוא נמצא בנשיאות השניה שלו, והוא משוחרר לגמרי ממחויבויות לאחרים.

עדכון 20:00

השר ארדן אומר על הביקור: "ברק אובמה בא לישראל עם גישה שונה לגמרי, שכנראה מבוססת על הפקת לקחים מהכהונה הראשונה".

על חידוש המו"מ עם הפלסטינים אמר ארדן: "הביקור של אובמה הוא הזדמנות להציע מצדנו מחוות ואני לא פוסל אותן, אבל אני לא רואה בהקפאה מחווה אפשרית".

20:30

בעוד דקה נשיא ארה"ב ורה"מ נתניהו נכנסים לשידור חי יחד במסיבת עיתונאים.

20:35

נתניהו מדבר: ישראל מחוייבת לפתרון שתי מדינות לשני עמים, אני מקוה שביקורך יעזור לנו אחת ולתמיד לסיים את הסכסוך הזה.

אני יודע כמה יקר זמנך, בחרת את ישראל כתחנה הראשונה לאחר שנבחרת בפעם השניה, באת לכאן בחג הפסח החג שמסמל את החירות, וזה כבוד גדול לארח את מנהיג העולם החופשי, ברוך הבא לישראל.

20:40

אובמה מדבר:

אני רוצה לברך אותך על הממשלה החדשה, בילינו יותר זמן מאשר עם כל מנהיג אחר, בתור מנהיגים האחריותהגדולה שלנו היא לדאוג לעמנו, אני לארה"ב וביבי לבטחון ישראל, הייתי בשדרות ופגשתי ילדים חיים בפחד.

היום יש שיתוף פעולה בטחוני יותר מכל ממשל שהיה לפנינו, בעיקר בתמיכה מערכות ככיפת ברזל, הקשר בין המדינות מעולם לא היה חזק יותר.

ההסכם של הסיוע הביטחוני הוא כגע עד 2017 ואני שואף להאריך אותה לעוד כמה שנים, ישראל תקבל עוד 200 מיליון דולר כדי שתוכל להגן על עצמה במערכות וסיוע נגד נשק טילי הטרור.

בשלב זה אני רוצה לומר, חשוב שתהיה מדינה יהודית חזקה לצד מדינה ריבונית פלשתינית, לישראל יש אינטרס עמוק ברשות פלשתינית יציבה, ברור לנו שלמול תהפוכותהאיזור צריך לתמוך בבטחון ישראל, מאיום החמאס ומה שקורה עם סוריה, אנו תומכים באופוזיציה של אסאד אשר איבד את כל הלגיטימציה שלו לשלוט בעמו, אנו שותפים לדאגה הישראלית מחשש זליגת נשק כימי לחיבאללה, אסאד היחיד שיהיה אשם בכך.

איראן גרעינית זאת סכנה קיומית לנו ולישראל, מטרתנו ברורה למנוע נשק גרעיני מהם, מנהיגי איראן חייבים להבין שיאלצו למלא את דרישותינו, ושוב אדגיש כל האופציות על השולחן, נעשה הכל שאיראן לא תשיג נשק גרעיני.

20:45

העיתונאים שואלים שאלות את אובמה ונתניהו:

העיתונאי אודי סגל – ערוץ 2 שאל את הנשיא בענין הנשק כימי בסוריה, מה אמריקא עשתה בנושא:

ועל זה ענה לו הנשיא כי מה שברור שלאסאד יש יכולת כימית, ואנו בודקים כעת מה שפורסם על ירי נשק כימי על ידי המורדים. משטר אסאד איבד כל אמינות והוא חייב ללכת, הצלחנו לבודד אותו בכל העולם.

20:55

עיתונאי מרשת אמריקאית שואל את המנהיגים בענין קוים אדומים:

אובמה מבקש שנתניהו יענה הראשון.

נתניהו עונה: אין ספק שאיראן נחושה לייצר אטום איראן היא סכנה לעולם, ארה"ב וישראל נחושות להתמודד עם זה, יש לנו רגישויות, אבל לישראל יש יכולת וזכות להתמודד עם הגרעין.

אובמה מוסיף: יש לנו שיתוף פעולה בין צבאותינו, והוא חסר תקדים, אין פער גדול בינינו כ"כ, אני חושב שמה שביבי מנסה לומר שכל אחת תקבל את ההחלטות שלה בענין האיראני, ואני מכבד את ההחלטה שלו, אמרתי לכולם כולל לביבי: יש לנו זמן, אבל השאלה האם איראן תיקח זאת בשתי ידיים בדרך דיפלומטית או לא, זה האינטרס גם של האיראנים, אבל אני לא יודע אם מנהיגיהם יקחו את הצעד הזה, אנחנו לא יכולים לסמוך עליהם, אבל ניתן להם לא עוד הרבה זמן, וכמובן כל האופציות על השולחן.

9:00

העיתונאית איילה חסון – ערוץ 1

חסון שואלת מה מטרתך אדוני הנשיא בביקור זה היום?

המטרה שלי זה לדבר ישירות לישראל, ולומר להם יש לכם חבר ובטחון ישראל גם חשוב לנו כאמריקאים, וגם אני רוצה לוודא שיש בינינו הבנות, ואכן לא התקדמנו ולא ראינו התקדמות שרצינו לראות בענין הסכסוך הפלסטיני, אני רוצה להקשיב לפני שאני מדבר, מנתניהו ומהעם בישראל מה אנחנו יכולים לעזור, ומחר אצל אבו מאזן גם כן.

21:05

כתב הבית הלבן NBC

שואל את אובמה: תחילה דחפת את ישראל בענין הפלסטיני, מה בכל זאת השתבש?

ואת נתניהו: בענין הגרעין האיראני מה הוא חושב לעשות בענין הקו האדום שהציב?

אובמה עונה: אם הסכסוך הזה יפסק, אני מבטיח כי לא אדחוף יותר את ישראל, אבל כמובן שזאת רק לטובה, טיפש מי שיתעלם מכך, אני אוהב לדבר ישירות איתכם.

נתניהו עונה: איראן כעת מעשירה אורניות, וזה לא הגיע לקו האדום שהצגתי באו"ם, אבל הם מתקרבים, הנשיא אובמה צודק שאומר כי יש לנו נושא משותף בכל התחומים, ובכל מקרה לא נשאר לאיראנים עוד הרבה זמן, ויש לנו הערכה משותפת ומידע מודיעיני למה שמתחולל שם, שמעתם מהנשיא אובמה דברים ברורים: שאמר כי הסיוע האמריקאי יימשך לפחות עוד עשר שנים, חשוב שנשמע את דבריו.

====================================================

יום חמישי – יומו השני של ביקור אובמה בישראל

אובמה פתח את ביקורו במוזיאון ישראל, אח"כ טס לרמאללה שם נפגש ביחד עם אבו מאזן.

אובמה בקצרה לפלשתינים:  הייתי פה לפני חמש שנים כמה מענג לראות את ההתקדמות והאתגרים. אני חוזר לגדה המערבית משום שארה"ב מחויבת להקמת מדינה עצמאית וריבונית שהיא פלסטין",

עוד אמר הנשיא: "לפלסטינים מגיע עתיד של תקווה, שזכויותיהם יכובדו ושהמחר יהיה טוב מהיום. שיהיו לילדיהם חיים של כבוד והזדמנות. בפשטות: לפלסטינים מגיעה מדינה משלהם. ארה"ב ממשיכה לתמוך במאמצים האלה באמצעות היותה התורמת המרכזית הגדולה ביותר לרשות הפלסטינית".

אבו מאזן נואם: "אדוני הנשיא, במהלך הביקור שלך הרגשת עם גאה במסורת. עם מאמין ויוזם, שעבר אסון וממשיך בתהלוכה שלו, על האדמה שלו, עם שדבק בזכויותיו, העם בפלסטין שקיבל אותך היום רוצה להגשים את זכויותיו לחירות ועצמאות ושלום, וממתין בסבלנות ומקווה לפתרון מהיר ולחיים טבעיים של מדינה בגבולות 4 ביוני 1967 שבירתה ירושלים לצד מדינת ישראל".

"אנו מאמינים שהשלום נחוץ ושהוא אפשרי, שהשלום מצריך אומץ מדיני וכן מחווה והכרה בזכויות העמים וכיבוד האחר", הוסיף אבו מאזן. "נשמור על תרבות השלום ולא יהיה שלום עם הכיבוש וההתנחלויות והמעצורים". לדבריו, "העם הפלסטיני משתתף עם העם האמריקאי בשאיפה לחירות, צדק וכיבוד זכויות האדם. אנו שותפים עם עמי העולם בשאיפה לשלום וסיום הכיבוש והמלחמות. ערכנו היום סיבוב יעיל עם הנשיא. אנו מתרכזים מצדנו בצורך להפסיק את המשך ההתנחלויות, שמהווה אסון לרעיון שתי המדינות. נפעל ברצינות כדי להשלים את תהליך השלום".

*

סגן שר החוץ לשעבר דני אילון התייחס לביקורו של הנשיא אובמה ברשות הפלסטינית. במשדר וואלה!:  כי "אבו מאזן חלש. בקושי שולט על הפתח". לדבריו, "הפרובוקציה הפלסטינית תפגע בפלסטינים בראש ובראשונה. אובמה מימן בנדיבות את כיפת ברזל, והדבר יקל עלינו לקבל מימון נוסף לכיפות ברזל נוספות".

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) התייחסה במשדר ! לחידוש ירי הרקטות לעבר יישובי הדרום הבוקר. "זה בא להמחיש לאובמה את המציאות האבסורדית שלאחר הנסיגה", אמרה. "החמאס השתלט על עזה. אני לא רוצה שכל אזור נתב"ג והמרכז יהפכו לאיזור מוכה טילים. כל נסיגה תוביל להשתלטות האיסלם הקיצוני".

אחה"צ

16:35

עוד מעט (17:00) נאום אובמה ב"בנייני האומה"- לציבור הישראלי הצעיר:

16:40

אובמה הקדים והנה הוא מתחיל את הנאום:

תודה רבה לציבור הישראלי, ביממה האחרונה הוכחתי את הקשר ביני לביבי, ראיתי פעולותיכם, סיפור יציאת מצרים הוא המקור לקיומכם, גם הנצרות רואה את אברהם ועם ישראל כעם קדוש, כולנו רוצים ב-חירות.

בשביל היהודים זה הסיפור של מדינת ישראל, במהלך כל התקופה, היהודים שימרו את יחודיותם, ותמיד היה חלומם הציונות, וזה שהוקמה מדינת ישראל, הוא הרעיון שאנשים יהיו ראויים לחופש, ישראל הפכה למפלט מהגלות, ישראל בנתה אומה משגשגת וקיבוצים שהפריחו את השממה.

הסיבה שאני אוהב לדבר לצעירים, כי יהיה מה שיהיה , תמיד אני מקבל מהם תקוה, ואני רואה את זה גם עליכם היום, אני מאמין שאתם תעצבו את העתיד",

16:53

קריאת ביניים מערבי פלשתיני אחד שצעק בוז לטובת זכויות הפלסטינים, הנשיא אובמה הגיב לקריאות שכך הוא מרגיש בבית.

16:55

הנשיא ממשיך בנאום לצעירים:

בטחון ישראל מעולם לא היה טוב יותר, אלו עובדות, הכל בזכות שיתוף הפעולה של המדינות יחד, כשאני חושב על בטחון ישראל אני חושב על ילדים כמו בגיל בנותיי שלא רוצים לקבל טילים בבתיהם, זאת הסיבה שהשקענו במערכות כיפת ברזל, וזאת הסיבה שלישראל יש הזכות להגן על עצמה.

כשאני חושב על בטחון ישראל, אני חושב על סוריה והנשק הכימי, על איראן עם הגרעין, איראן גרעינית היא איום קיומי לישראל, ואיראן גרעינית תצית מירוץ חימוש בעולם כולו ולסכנה עולמית, אנו מפעילים עליהם לחץ הולך וגובר, וכתוצאה מזה איראן נחלשת, לכולנו יש ענין לפתור זאת בדרכי שלום.

17:05

מחיאות כפיים על הדברים

המשך נאום הנשיא:

ארה"ב תתנגד לכל הסכם שלא יכלול בטחון מלא לישראלים, כל הסכם חייב להיות כך, אחרת זה לא הסכם.

אבל גם לפלסטינים יש זכויות משלהם, והם גם צריכים להיות חופשיים בארצם, צריך לתת להם גם מה שמגיע להם, אני מסכים בזאת שלישראל אסור לנהל משא ומתן עם הרוצים להשמידם, אבל אני בטוח שאבו מאזן הוא פרטנר ראוי לנהל את השלום.

אפילו שעייפתם לשמוע את זה, אבל זה מה שצריך להיות "2 מדינות לשני עמים", עכשיו הפלשתינים צריכים להבין שישראל תהיה מדינה יהודית, והישראלים צריכים להבין שמדינה פלשתינית לצד בטחון ישראל היא חיונית". אתם צריכים להבין שאם אתם לא תעשו בשבילכם, אף דוד רהוט ונחמד מארה"ב לא יוכל לעשות בשבילכם".

אני יכול להגיד לכם כי מנהיגים לא יוכלו לקחת על עצמם דברים רציניים ללא עידוד הציבור שלהם, תסתכלו על עתיד שתרצו לילדכם, עתיד של מדינה דמוקרטית משגשגת, ותזכרו כי ישראל המדינה החזקה באיזור, ויש לה את התמיכה של המדינה הכי חזקה בעולם,

17:30 הנאום הסתיים

 

הנשיא אובמה במשכנו של שמעון פרס – בית הנשיא

טקס הענקת מדליה לנשיא אובמה

 

20:20

הנשיא פרס בנאום:

"אתה חבר אמיתי, שוחר שלום, אנו צופים בהערצה בדרך שאתה מוביל את ארה"ב, מעשיך מוכיחים את עקרונות ארה"ב למצוא שלום, מעורר השראה שארה"ב תמיד מנסה להביא חירות לכל העמים, אתה מייצג הדמוקרטיה במיטבה, שהיא הזכות השוה להיות שונה והיא גם ביטוי עצמי, בכך שאתה חותר לצדק ושיויון באומה האמריקני"

20:30

הנשיא בהמשך נאומו: "אנו לא שוכחים מאיפה באנו, חג הפסח קורא לנו להיות מאמינים, ישראל היא אי של ים סוער, מה שאנחנו עשינו, אדוני הנשיא, יכול לקרות בכל מקום, אני שותף לחזונך ולקריאתך לחדש את תהליך השלום והסכם 2 מדינות ל-2 עמים, לידך יושב רה"מ נתניהו והוא גם אמר את מחוייבותו לכך".

20:32

כפי שחשת שזו מחוייבות עמוקה של העם שלנו, אנחנו ננצח, אדוני הנשיא זכות היא לי להעניק לך את המדליה, מדליית בית הנשיא, אתה מביא השראה לעולם עם מנהיגותך, תודה מאומה אסירת תודה למנהיג גדול. תודה.

הנשיא שמעון פרס סיים את נאומו

20:35

כעת אות נשיא מדינת ישראל, מדליית מדינת ישראל מוענקת לברק אובמה כעת,

20:40

כעת נאום הנשיא אובמה:

משבח את פרס: "בתלמוד אומרים שאין לומר שבחו של אדם בפניו, אבל ברצוני לשבח את שמעון פרס אשר פעל ופועל למען השלום, אני גם אסיר תודה לכל ראשי הממשלות הקודמים, תמיד כשאני פוגש את פרס שחוגג את יום הולדת ה-90, אני שואלו מה צריך לעשות כדי לזכות להגיע לגיל כזה.

הנשיא אובמה בירכו בעברית: "עד מאה ועשרים".

"בהגדה של פסח רואים על היהודים שהלכו במדבר 40 שנה וחשבו שיהיה קשה ובסוף בהנהגת יהושע בן נון הגיעו לנצחון לארץ ישראל, גם מלחמת העצמאות וששת הימים ויום כיפור, תמיד חששתם שמה שבניתם ילך לאובדן, סיפור הפסח הוא מעבדות לחירות וזה מעורר השראה לעולם כולו, גם לאפריקנים ולוחמי החירות האמריקאים שצעדו שכם בשכם עם היהודים"

אני רוצה לסיים: "הנוכחות שלנו כאן היא הוכחה לכך שגם ברגעים קשים תמיד צריך לחפש צדק ושלום, וככל שנצעד באמונה, אנחנו קרובים מאוד תודה לך על המחוה, ואני מקבל אותה בשם העם האמריקני".

הנשיא אובמה סיים את נאומו.

ואח"כ לחץ את ידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לעדכונים נוספים הכנסו לעמוד הפייסבוק של קוקר

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.