"שיטתו הגאונית של הגראי"ל ניצחה"

פרשן ערוץ 10 מסכם את סאגת חוק "השיוויון בנטל" ומסביר מה בסיס האסטרטגיה של המפלגות החרדיות בטיפולן בסוגיה {אבישי בן חיים}

התיקון לחוק הגיוס: פרשן ערוץ 10 לענייני חרדים, אבישי בן חיים, מתייחס הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו להישג הגדול של המפלגות החרדיות בענין.

"חוק הגיוס, שורה תחתונה: שיטת המנהיג הליטאי הרב אהרון לייב שטיינמן הגאונית סידרה לחרדים 30 שנות פטור משירות צבאי! משנת 1999 התחילו הדיבורים הכאילו רציניים על מהלך לגיוס חרדים, הוקמה ועדת טל לכאילו שוויון בנטל, הוקם הנח"ל הכאילו חרדי", פותח בן חיים את דבריו.

בן חיים מוסיף: "החרדים עשו פרצוף כאילו מתעניין, הרב שטיינמן כאילו עצם עין ולא מעט בעלי עמדות התבלבלו ושגו לחשוב שאוטוטו יש שוויון בנטל.

שאלתי אז את ח"כ הרב גפני על "חוק טל" והוא לא יכול היה להסתיר את החיוך: "מה שחשוב זה שהרווחנו חמש שנים של שקט". החמש האלה יהפכו לשלושים. אחרי חמש שנים התקבלה הארכה של עוד חמש שנים ואחר כך עוד קצת ואז ועדת שקד סחבה שנתיים ועכשיו הארכה עד שנת 2023".

"30 שנות דחיה". אבישי בן חיים
"30 שנות דחיה". אבישי בן חיים

בהמשך כותב בן חיים: "ונגיד שהחרדים לא יעמדו ביעדים (שזה חרטוט, כי ביעדים נספרים חופשי מי שאינם חרדים וחרדים מבוגרים שממילא רוצים לצאת לעבודה ומקבלים 5400 שקל על משהו שהוא לא ממש צבא, אז למה שלא יבואו), אז נגיד שהחרדים לא יעמדו ביעדים, תקום ועדה חדשה ויהיו דיונים עוד חמש שנים וככה נסגור שלושים שנה מאז שנת 1999 של המשך הפלא הגדול של המצב שבו אף חרדי לא מחוייב לשרת בצבא".

בסיום הדברים מציע בן חיים לנציגים החילוניים להיאבק על נושא אחר לגמרי: "וכל זה בא לומר, מה שניסיתי לומר בכל פרשנות שנתתי בשנים האחרונות: לא יהיה פה שוויון בנטל, וגם אם יחוקקו חוק החרדים ישנו אותו. ולכן המשימה החשובה שהיא גם האופציה היחידה להמעטת אי השוויון בנטל, היא העלאה דרמטית בתגמול החבר'ה שמשרתים וסיוע לשדרה המרכזית בחברה הישראלית הנושאת בנטל לבדה וגם צריכה לממן את הילדים שלה כשהם משרתים בצבא (ואני מתחייב בכבוד הפרשני שלי על עוד בונוס: אם ישולמו דמי כיס הוגנים של 5000 שקל לחייל, גם יוצאי החברה החרדית יבואו ובלי לבקש יחידות שמדירות נשים וכדומה ומשנות את פני הפרהסיה הישראלית ומקצינות את ההלכה היהודית)".

בתוך כך, במפלגות החרדיות מבהירים הבוקר כי ההחלטה שלא להתראיין לתקשורת – דגש על זו החילונית – בנושא תיושם גם בתקופה הקרובה. יחד עם זאת, מציינים הח"כים בשיחות שלא לייחוס את ההישג הגדול מבחינתם.

"זה לא רק האישור, אלא הדרך", אומר הבוקר בכיר ב'יהדות התורה'. לטענתו, "העובדה כי הקריאות עברו במהירות רבה כל כך כך ובהסתה תקשורתית מינימלית כל כך – לא מובנת מאליה".

הבכיר מעריך כי הגורם לכך הוא "המצב הביטחוני מחד וההתנהלות התקשורתית שלנו מאידך".

כזכור, אמש בשעת לילה אישרה מליאת הכנסת את התיקונים לחוק השוויון בנטל שגיבשו החרדים, ברוב של 49 תומכים מול 36 מתנגדים. בין התיקונים שהוכנסו לחוק: הארכת תקופת ההסתגלות ל-6 שנים, ודחיית הסנקציות הפליליות על החרדיים שלא יתגייסו במקרה ובו הם לא יעמדו במכסות. כך בוטל למעשה החוק שנוסח בכנסת הקודמת.

ח"כ יואב קיש (ליכוד) החליט להימנע, אך היעדרות חברי הכנסת של הרשימה המשותפת הבטיחה את ניצחונה של הממשלה. כל ההסתייגויות שהוגשו לחוק – גם אלו שהציעו חברי כנסת מתוך הקואליציה – נדחו.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כל חרדים חכחי"ם מחללי שם שמים ברבים עוכרי ישראל זרע ערב רב ממש

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. אם הכל כ"כ ורוד ואין לבחורי ישיבה ממה לחשוש
  אז מה כל הצעקות וההיתנפלות והרעש של אנשי הפלג ובני תורה ועיתון הפלס?

  ירושלמית |
  הגב
  • הפלג האלה, סתם אנשים הזויים. כאילו מה כבר יכול להיות. אז יקחו כמה מאות או אלפים של בחורי ישיבות לצבא ואולי הם יצאו משם חילונים, ביגדיל!
   העיקר שסוף סוף כבר הציבור החרדי יתרום למדינה, כמו שצריך והכי הכי חשוב, שלא יהיה חס וחלילה קרע בעם! מה זה הדבר הזה, שבחור ישיבה יכול להתחתן רק עם חרדית, זה קורע את העם. וגם זה שלבחורים מישיבות שרוצים לעבוד אין בגרות ותארים, זה דברים שצריך לשנות אותם, הרי החזון איש דיבר רק על שני הדורות שאחרי השואה.
   ומעל הכל, צריך לדעת שאסור להרגיז את החילונים ואם יעשו הפגנות, זה עלול להרגיז אותם ואולי גם להרגיז את הבג"ץ, חלילה וחס! ולכן חשוב מאד להרגיע את הציבור ולהסביר כי מה שהיה (בציבור החילוני), הוא שיהיה (בציבור החרדי) ואין מה לדאוג.

   יוסי |
   הגב
   • חכי"ם החרדים ומניגיהם מחללי שם שמים ברבים, עוכרי ישראל, זרע ערב רב ממש.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב