שיימינג להדסה: "בית החולים "מוצף" בחולים ערבים"

שיימינג להדסה: המנכ"ל פרופ' זאב רוטשטיין השיב בפייסבוק לפוסט וויראלי שטען כי בית החולים "מוצף" בחולים ערבים- תתקני את השקרים שהפצת""

בימים האחרונים הופץ ברשת החברתית פוסט ארוך שכתבה אישה בשם אורה, המתארת כיצד המחלקה בה אושפזה אמה בבית החולים הדסה עין כרם הייתה מלאה בחולים ערבים עדי כדי כך שהטיפול בחולים הישראלים לוקה בחסר.
באופן חריג, מנכ"ל בית החולים הדסה הפרופ' זאב רוטשטיין הגיב לפוסט הוויראלי במכתב פומבי שהופץ בדף הפייסבוק של "הדסה".

וכך כתבה אורה: "אימי נפלה לפני עשרה ימים ושברה את עצם הירך… נותחה ומאושפזה בהדסה עין כרם. מאז היותי כאן במחלקה עם אמא… גיליתי תופעה מדהימה: רוב החדרים תפוסים ע"י ערבים".
"בהתחלה חשבתי, בתמימותי, כי מדובר בערבים ישראלים, שאני מאמינה שמגיע להם כל טיפול כאזרח ישראלי, אבל אני שקצת מדברת ערבית ומבחינה בין הדיאלקטים השונים של הערבית… גיליתי כי מדובר בערבית גבוהה, אקסקלוסיבית. 'התיידדדתי' עם המשפחות (הפכתי למתורגמנית במחלקה), וגיליתי כי מדובר בערביי חברון, רמאללה, אל בירה מהרשות הפלסטינית".

לדבריה, "מערכת הבריאות הציבורית שלנו משמשת לתיירות מרפא, מוכרת את עצמה בכסף למי שאינם אזרחים ואולי אפילו אויבי ישראל. האזרח הישראלי, כולל ערביי ישראל, מפונה בטרם עת או שטיפולו נדחה ומורע בגלל תיירות מרפא.
"אילי הון מהרשות הפלסטינית וממדינות המפרץ שמשלמים מאות אלפי דולרים דוחים טיפול באזרחי ישראל… וחמור מכך, מקלים ומוזילים את טיפולו, עד כדי רשלנות פושעת".
אורה ביקשה מחבריה בפייסבוק, "אם לא נתחיל להחרים ולעורר מהומת עולם, נאבד את שירות הרפואה הציבורי שהתנועה הציונית כ"כ האמינה בו. אנחנו הורסים את אחת ממערכות הבריאות הציבוריות הטובות בעולם".
כעבור מספר ימים של "שיימינג" בפייסבוק, מנכ"ל בית החולים השיב לכל הטענות שהציגה האישה.

וכך כתב מנכ"ל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין: "גב' אורה יקרה, בית חולים הדסה חרט על דגלו להיות בית חולים ציבורי פתוח לכל, ללא כל אפליה. הדסה, ובראשו המערך האורתופדי, בלי עודף צניעות, הינו בית חולים המוביל במדינה, כאשר מגיעים אליו חולים מורכבים מכל הארץ. רב התרבותיות של הצוות ושל המטופלים הוא שם דבר בארץ ובעולם.

"אם נעשה 'זום' לתקופה בה אמך אושפזה במחלקה האורתופדית, נמצא את העובדות הבאות: במחלקה יש סה"כ 42 מיטות, בתקופה שאמך הייתה מאושפזת בין התאריכים 30.6-12.7 הייתה התפוסה במחלקה מלאה.
"כמובן שאני כמנהל בית החולים, כמו גם הרופאים האורתופדים, מנוטרל מהשיקול מי מאייש את מיטות החולים המגיעים לאשפוז דרך חדר המיון, דרך המרפאות וקופות החולים, או הפניות מבתי חולים וגורמים אחרים. למרות זאת, עפ"י בקשתך ואל מול טענותייך בדקתי אישית את חתך המאושפזים באותם תאריכים.

"מתוך 42 חולים מאושפזים, ספרתי 36 חולים ישראלים ו- 6 חולים פלסטינאים בלבד. מתוכם 4 חולים שהופנו דרך הרשות הפלסטינאית כחלק מהסכם פריז בין מדינת ישראל לרשות הפלסטינאית, ו- 2 חולים פלסטינאים 'פרטיים' במימון עצמי…. זה הכל!".
הפרופ' רוטשטיין שאל, "על זה יצא קצפך בטקסט הוויראלי שאת מפיצה? ואני מצטט 'רוב החדרים תפוסים ע"י ערבים', האמנם? הרי זה שקר מוחלט. מעבר לכפיות טובה שאני חש למקרא הטקסט הפוגעני והמסית, אני עצוב מאוד, כי מטרת הטקסט שלך הייתה לפגוע במי שטיפל במסירות ואהבה באמך. בית החולים והצוות העושה ימים ולילות בטיפול מסור לחולים, ברמת איכות וטכנולוגיה שאין כמוה בארץ, והכל במסגרת הרפואה הציבורית.

"אני אסיים בכך שאני מצדיע להדסה ולצוותה על פעולתם, ובפניה אלייך, אם נשארה בך טיפת הגינות, הייתי מבקש שתתקני את השקרים אותם הפצת", הוסיף מנכ"ל בית החולים הדסה.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מי שרוצה רפואה ציבורית, צריך להבין שצריך להביא מאיפשהו כסף בשבילה

  כל תיירי המרפא הללו מפרסנים את המערכת הרפואה הציבורית, ומאפשרים לה לתת שירות לאזרחים.
  האם כל זה עובד טוב? לא.
  כי מערכת רפואה ציבורית זה רעיון שלא עובד טוב.
  אבל אם יש מערכת רפואה ציבורית, צריך להשיג בשבילה מקורות מימון – ואל תדברו איתי על עוד מיסים, מס הבריאות כבר נוגס לי חלק גדול מהמשכורת.

  אין ארוחות חינם |
  הגב
 2. 6 פלסטינאים, וכמה ערבים תושבי מזרח ירושלים?

  אבל משום מה זה נשמע לי כמו זרימת חול בעיני הציבור.
  כמה פעמים שיצא לי להיות בבית החולים לבקר חברים. השפה השולטת היא ערבית. נקודה.
  עם החולים אין לי כל בעיה, עם המבקרים שלהם לעומת זאת יש בעיה חמורה. בלאגן רעש לכלוך.
  אפילו תחושת חוסר נעימות בכמה מקרים בודדים, כאילו שעוד שניה מישהו יעשה לך משהו כי אתה יהודי. כן גם זה קרה. (למרות שאצל רוב המאושפזים זה לא ככה, אבל עדיין אני חושב שמי שבגללו אני צריך לפחד בתוך המדינה שלי, הוא צריך לפחד להגיע לכאן ולא הפוך)

  אין לי בעיה איתם |
  הגב